in

İnsanlığın Sonunu Getirebilecek Varoluşsal Risklerden Biri de ‘Biyolojik Çeşitliliğin Yok Edilmesi’

İnsanoğlu da dodo kuşları ya da dinozorlarla aynı kaderi mi paylaşacak? İnsanlığın sonunu getirebilecek varoluşsal riskler neler?

Şu anda insan ırkı, aralarında iklim değişikliği, nükleer savaş, salgın ya da dünyaya dev bir göktaşının çarpması gibi potansiyel ölümcül tehditlerle karşı karşıya.

Filozof ve radyocu David Edmonds bu büyük riskleri, yaşamlarını tehlikelerin nasıl azaltabileceğine ve “İnsanlar bu yüzyılın sonunu getirebilecek mi?” sorusunu yanıtlamaya adayan uzmanlarla konuştu.

İnsanlığın Sonunu Getirebilecek Varoluşsal Risklerden Biri de Biyolojik Çeşitliliğin Yok Edilmesi 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Varoluşsal Riskler arasında; dünyaya çarpan göktaşları, salgınlar, bireysel tehditler, nükleer savaş, yapay zeka gibi tehditler bulunuyor.

Kaynakların Azalması ve İklim Değişikliği

Çoğumuz, iklim değişikliğinin yarattığı riskin farkındayız ancak Londra Üniversitesi’nden araştırmacı Karin Kuhlemann, nüfus artışına odaklanıyor.

Doğal kaynakların azalması riskiyle birlikte pek haberlerde yer almayan bir tehdit. Kötü hissettiren şeyleri pek düşünmemeyi tercih ediyoruz.

Ancak Kuhlemann, insanoğlunun yok olmasına yol açabilecek birçok şey gibi, iklim değişikliği ve nüfus artışının birbiriyle bağlantılı ve her ikisinin de bizim suçumuz olduğunu söylüyor.

Araştırmacı, “İklim değişikliği ve kaynakların azalması nüfus artışının başka boyutları ve birbirlerini besliyorlar. Kaynaklar azalıyor ve kaynaklarımızın azaldığı gerçeğini örtmek için daha çok petrol kullanıyoruz ve bu da iklim değişikliğini kötüleştiriyor” diyor.

Kuhlemann, nüfus artışının durdurulmaması halinde, iklim değişikliğini durdurmanın imkansız olacağını vurguluyor.

İnsanlığın Sonunu Getirebilecek Varoluşsal Risklerden Biri de Biyolojik Çeşitliliğin Yok Edilmesi 1

Biyolojik çeşitliliğin yok edilmesi

Vahşi yaşamı ortadan kaldırmak sadece “yazık olacak” bir şeymiş gibi yaşadık.

Ancak bazı araştırmalar, yüzyılın ortalarında denizlerde ticari balıkçılığı desteklemeye yetecek kadar balık kalmayacağını söylüyor. Bu da ortada satın alacak balık kalmaması anlamına geliyor.

Böcekler de sessizce ortadan kayboluyor ve artık yiyecek böcek bulamayan çok sayıda kuş türü de.

Karin Kuhlemann biyolojik çeşitliliği azaltmanın sonuçlarının ne olacağını bilmediğmiz söylüyor, ancak bizim için pek de iyi olmayacağı kesin.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Baharın Gelişini Kutlayan 27 Sevimli Hayvanöç

Baharın Gelişini Çiçek Açarak Kutlayan 27 Sevimli Hayvan

kedisi victor ile oy kullandi

Kedisi ‘Victor’ ile Oy Kullanmaya Geldi