in

İnsanların Zulmüne Daha Fazla Dayanamadı

Endonezya’da hayvanların korkunç koşullarda tutulduğu hayvanat bahçeleri bir kez daha acı bir haberle dünya gündemine oturdu. Bu kez nedeni, Bandung Hayvanat Bahçesi’ndeki bir filin ruhunu teslim ederken döktüğü gözyaşları…

endonezyafil-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Endonezya’nın Java adasındaki Bandung Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Yani adlı dişi Sumatra fili, hayatta olduğu süre boyunca insanlık dışı koşullarda tutuldu. Yetkililer pislik içinde yaşamak zorunda bırakılan ve geçtiğimiz hafta hastalanan Yani’yi, kafesinden çıkararak toprağa indirmeye karar verdi.

Yarı baygın halde olduğu ve vücudunda büyük yaralar açıldığı gözlemlenen Yani’nin, ruhunu teslim etmeden önce gözlerinden dökülen yaşlar, görenlerin yüreklerini parçaladı.
Daily Mail’in haberinde, hayvanat bahçesinde bir yılı aşkın süredir çalışan bir veteriner olmadığı için Yani’nin iyileştirilemediği belirtildi. Bununla birlikte bir yetkili, çeşitli veterinerlere danışıp ilaç tedavisi uygulayarak Yani’yi iyileştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını öne sürdü.

endonezyafil-ajanimo4

“Ölüm hayvanat bahçesi” olarak anılan Bandung’un, Yani’nin ölüm nedeninin tespiti için geçici olarak kapatıldığı öğrenildi.

Endonezya’daki hayvanat bahçeleri, hayvanların küçücük kafeslerde, pislik içinde tutulduğu koşullar nedeniyle sık sık eleştirilerin nedeni oluyor. Yani’nin hasta olduğu ortaya çıktığında da ülkede hayvanseverler ayaklanmıştı. İnternette başlatılan kampanyada, hayvanat bahçesindeki hayvanların pislikten ve açlıktan ölmek üzere oldukları belirtilerek 10 binden fazla imza toplanmıştı.

endonezyafil-ajanimo1

Bandung Belediye Başkanı Rıdvan Kamil de hayvanat bahçesini ve Yani’yi ziyaret ederek, “Burayı idare edecek bütçeleri yoksa, destek istemeliler” diye konuşmuştu.

Jakarta Hayvan Yardım Ağı’ndan hayvan hakları aktivisti Femke den Haas, Endonezya’da hayvanat bahçelerinde kafes ve yiyecekler konusunda bir standart olmadığını belirterek, “Yani’nin durumu sadece buzdağının görünen yüzü. Çünkü Endonezya’da hayvanat bahçelerinde çok sayında hayvan ölüyor” dedi.

endonezyafil-ajanimo3

WWF verilerine göre, Yani’nin de aralarında olduğu Sumatra fillerinin nesilleri tükenmek üzere. Doğal yaşamda 2400-2800 arası Sumatra fili kaldı. Kaçak avlanma ve yağmur ormanlarının daralması nedeniyle Sumatra fillerinin sayısı hızla azalıyor.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

secondlife2

Eski Oyuncaklarla Organ Nakli Farkındalığı

Hayvanı Kendine Benzetme Bırak ajanimo

Hayvanı Kendine Benzetme, Bırak!