in

İnsanlar Korku Saçıyor!

Sokaklar, hayvanlar için artık hiç güvenli değil. Sahipsiz sokak hayvanları iyi niyetli olmayan insanlar tarafından öldürülüyor, günlerce aç susuz bırakılıp işkence ediliyor, yollarda sürükleniyor hatta günlerce tecavüz edildikten sonra ya öldürülüyor ya da o halde ölüme terk ediliyor. Türkiye’de hayvan hakları olmadığı için, işlenen suçlar da Edirne’den Ardahan’a değişmiyor.
12769639_10153888593103563_1805186001_n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokakların hayvanlar için bu kadar tehlikeli bir yere dönüşmesinin nedeni ise, hayvanlara karşı işlenen suçların cezasız kalması! Çünkü Türkiye’de hayvan hakları yok. Hayvanlara karşı işlenen suçlar, Kabahatler Kanunu kapsamında ele  alınıyor ve yola tükürmek, nara atmak, kapalı alanda sigara içmekle bir tutuluyor. Hayvanlara karşı suç işleyen kişi yargılanmıyor, mahkemeye gitmiyor, duruşmaları olmuyor, sabıka kaydına işlenmiyor.  Bunlar için “bir daha yapmayın tarzında” sembolik bir para cezası ödeniyor. Yani kapalı alanda sigara içmenizle, hayvana tecavüz ettiğinizde alacağınız ceza aynı. Yapan kişi suçlu değil “kabahatli” olmuş oluyor. Hayvanlara yönelik suçlar artarak devam ederken, Hayvan Haklarıyla İlgili Kanun değişikliği önerisinin meclisin gündemine gelmesi için daha ne bekleniyor?

İzmir Bostanlı’da günlerce aç susuz bırakıldı, işkence edildi
ajanimo-1

Mahallenin sevimli patilerinden biriydi. Günlerce işkence edildi, tüyleri derisiyle birlikte kesildi, tecavüz edildi. Aç susuz bırakıldı. Ama o hayata tutundu. Tedavisi devam ediyor… Hikayesi böyle bu masum kızın. Onu bulan Esin Deniz ile konuştuğumuzda ise anlattıkları insanlığımızı sorgulattı.

“Kedicik 1 veya 1.5 yaşındaki masum kedi, mahallemizde beslediğimiz çokça sayıdan biriydi. Bir hafta kadar ortalıktan yok oldu. Sonrasında kaçmış kurtulmuş belli ki büyük bir açlıkla koşup mamalara saldıran bir kedi gördüm tanıyamadım, başta algılayamadım çünkü bütün o uzun tüyleri rastgele bir makasla kırpılmıştı ve yer yer kırparken derisini de kesmişler. İnsan o an beyninden vurulmuşa dönüyor kim yapar nasıl neden diye çünkü belli ki hani normal bir tıraş değil. Bıyıklarını dahi kesmişler. Kaptığım gibi veterinere koştum bir yandan ağlıyorum elim ayağım titriyor. Veteriner muayene etti, tabi günlerce aç susuz kalmış belli ve ne yazık ki yaptığı muayenede taciz (hep diyorum ya tecavüz demeye dilim varmıyor) edildiği de ortaya çıktı arka kısım ne yazık ki oldukça zorlanmış. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir iğne yaptı veteriner. Eve götürdüm ve sonra düzenli olarak sürekli kontrole götürdüm. Yaraları iyileşti ama arka kısmı ile alakalı sorun hala sürüyor gibi zamanla iyileşecek. 4 gün tuvalete bile gidemedi sanırım korkusundan. Arka kısım acıdığı için, çok zorlamışlar, inanın bu kısmı anlatmaya yüreğim izin vermiyor. O günden beri benim evde bir yandan yuva arıyorum, görseniz bir de öyle kibar öyle akıllı bir kızcağız ki. Hala korkuyor ama uyurken bazen kafasına dokunuyorum sevmek için çığlık atarak uyanıyor. Yerinden sıçrıyor. Bir de bağışıklık sistemi epeyce düşmüş o yüzden üstüne bir de hastalandı. Antibiyotik tedavisi gördü. O zaten mahallelinin kibar kızım diye sevdiği bir kedicikti. Pofuduk bir şeydi. Tüyleri tekrar hep birden sağlıklı uzasın diye tıraş ettirdim, anestezinin etkisinin altındayken bile dokunulduğunda korkuyla tepki veriyordu.

İzmir Bostanlı’da günlerce aç susuz bırakıldı-ajanimo-1Ama ev bulmam şart dışarı bırakamam benim zaten bir evimizde 2, diğerinde 1, ofisimizde de 1 olmak üzere toplam 4 kedimiz var, bu evde ona huzur vermezler, kabul etmezler bir de bir süre sonra maddi olarak bu defa hepsine yetememeye başlıyorsunuz çünkü dışarıda beslediklerimiz de var üstelik biri hamile. Bu nedenle maalesef yuva arıyoruz. Yapanı bulamadık tabi ama bu çevreden kesin. Çünkü yağmurlu bir gündü bulunduğu yerden nasıl olmuşsa kaçmış gelmiş ayaklarımın dibinden koşup mamalara saldırdı. Ve hiç ıslaklığı yoktu. Yakın bir yerden kaçmış olmalı. Kabul edemiyorum, anlayamıyorum hayır hiç bir katkınız yardımınız yok bari zarar vermeyin! İnanın bazen çıldıracak gibi oluyorum, onlar çok masum kötülük bilmez canlılar dertleri güçleri hayatta kalabilmek, yaşamak. Sevgi istiyorlar. Dışarıda zaten ömürleri çok kısa. Keşke gerçekten caydırıcı cezalar olabilse ama ne yazık ki insan insana değer vermiyorken bu dünyayı sadece kendine ait ve tüm canlıları da kendine hizmet için var görüyorken bu hiç mümkün değil. Ben insanlardan umudumu keseli çok oldu.” açıklaması sözün bittiği yer.

Ankara Batıkent’te arabanın arkasında sürüklendi
Ankara Batıkent’te arabanın arkasında sürüklendi-Ajanimo

Ankara Batıkent’te sivas kangalına insanı tarafından işkence edildi, arabaya bağlanıp sürüklendi. Güzeller güzeli sivas kangalını aracının arkasına bağlayan kişinin “Köpek bizim, istediğimizi yaparız” sözleri üzerine Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) harekete geçti Ankara Valiliği’ne, Ankara Orman Su Müdürlüğü‘ne ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe ile yapılan başvurular ve baskılar sonuç verdi. Köpek barınağa alındı. Hayatının en büyük travmalarından birini yaşayan köpeğin sağlık durumunu iyi olması tek tesellimiz.

 Çanakkale Gökçeada’da ağaca asıldılar!
Çanakkale Gökçeada'da ağaca asıldılar-Ajanimo

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde iki sokak köpeği, boyunlarından bir ağaca asılmış halde bulundu. Onlara bunu yapan insanlar hala belli değil. “Cana Kıymak Bu Kadar Kolay mı?” diye sorduğumuz olayın takipçisiyiz. Ancak henüz yasal süreç başlatılmadı.

 İstanbul Kartal’da tecavüz edildi, öldürüldü
İstanbul Kartal’da tecavüz edildi, öldürüldü-Ajanimo

Kartal Yakacık’ta tecavüz ettiği köpeği öldüren şahısla ilgili söylenecek çok söz yok. Yavrusunun günlerce başında beklediği anne köpeğin fotoğrafından bize geçen tek şey, hayvanlardan korkulmayacağı, yasalarla caydırılmadıktan sonra, hayvanların bizden korkacağı oldu. Korkak ve ürkek yavru köpek günlerce annesinin başında bekledi. Hala yaşadığı travmayı atlatamayan yavru, şimdilik iyi bir evde, kalıcı yuvasını arıyor.

Erzurum Oltu’da bayılasıya dövüldü, sonrada köprüden aşağı atıldı
Erzurum Oltu’da bayılasıya dövüldü, sonrada köprüden aşağı atıldı-Ajanimo

Erzurum Oltu’da, bir köpeği  önce dövüp, bayılttıktan sonra, kötü bir şekilde taşıyıp, asma köprüden atan şahısla ilgili suç duyurusunda bulunuldu. Köpeklerin korku saçtığı, birbirleriyle kavga ederken birinin öldüğü diğerinin ise, hala adamın peşinde olduğu şeklinde haberin doğru olmadığı ortaya çıktı. Sokak köpeklerine zarar vermekten çekinmeye kişilerin bir de bunu meşrulaştırması kadar kötü ne olabilir ki?

İstanbul‘da mermi ile yaralandı
istanbul-güngören-ajanimo-1

İstanbul ili Güngören semtinde yeni yapılan büyük park’ta yaşayan ve kimlikli olan çakıl isimli sokak köpeği ismi bilinmeyen bir şahıs tarafından başından bir el vurularak öldürülmek istendi. Olay yeri inceleme ekipleri gelerek mermi çekirdeğini aldığı tespit edilmiştir. Bu görüntüler, öğrenen tüm vicdan sahibi insanlarda derin bir yara açmıştır.

Kütahya Tavşanlı ve Tepecik’te açlıktan ve soğuktan donarak öldüler
Kütahya Tavşanlı ve Tepecik’te açlıktan ve soğuktan donarak öldüler-Ajanimo

Toplu ölümlerin gerçekleştiği, belediyelerin sorumluluk alanlarındaki sınırlarda görevlerini tam olarak yerine getirmediği en somut örneklerden birisi Kütahya. Tavşanlı ve Tepecik’te hayvanlar kışın soğuktan ve açlıktan, yazın sıcaktan ve susuzluktan hayatlarını kaybediyor. Kış şartlarından dolayı barınağı olmayan ve aç kalan bazı sokak hayvanları ölmesiyle ilgili Kütahya Çok Amaçlı Köpek Irkları Derneği Başkanı Mahir İnci, “Soğuk kış şartlarında sokak hayvanları aç kalarak ve donarak ölüyor. Biz de dernek olarak bu hayvanlara elimizden geldiğince yiyecek bırakmaya çalışıyoruz. Vatandaşların ve belediyenin bunlara barınacak yer bulmaları ve yiyecek bırakmalarını talep ediyoruz” açıklaması yaptı.
Aç kalan köpekler tavuk kümesleri kenarlarındaki gübre içlerinde ölmüş tavukları yiyerek besleniyorlar. Bölgede kapsamlı bir bakım evi yok, hayvanlar telef ediliyor.  Peki tüm bunlara neden dur denilemiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kuşyuvası ajanimo1

Ormanların Koruyucusu Kuşlar için Binlerce Yuva

kuş cenneti yandı 1

Kuş Cenneti Alev Alev!