in

İnsandan Kediye Grip Geçer Mi?

Virüsler genellikle türe özel olsalar da bazı virüsler bu genellemenin dışında kalıp türler arasında geçiş yapabiliyor

Kış mevsiminin hatta sonbaharın gelmesi ile birlikte etrafımız grip olmuş insanlarla dolar, çoğu kez bizler de grip olmaktan kurtulamayız. Kış aylarının kabusu grip hastalığına yakalanan ve hayatını kedilerle paylaşanların kafalarına takılan sorulardan biri tabi ki insandan kediye grip geçer mi? Zira hiç birimiz sevgili kedimize bizden grip geçmesini ve hastalanmasını istemeyiz. Kedi insanlarının kafasını kurcalayan bu sorunun yanıtı yazımızda sizi bekliyor.

5c8d678845d2a09e0097966c

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Virüsler genellikle türe özeldir

Virüsler her türlü canlıya bulaşabilen mikroskobik enfeksiyon etkenleridir ve genellikle türe özeldir. Yani insanları etkileyen virüslerin çoğu hayvanları etkilemez, aynısı tersi için de geçerlidir, hayvanları etkileyen virüslerin çoğu da insanları etkilemez. Bu çoğu hastalık için de geçerlidir, insan hastalıklara insanlara hayvan hastalıklarıysa hayvanlara bulaşır. Hatta kedi hastalıkları kedilere, köpek hastalıkları da köpeklere bulaşır, her türün hastalıkları kendi türü içinde bulaşıcıdır.

do cats get colds e1482231354592 1

Bunun istisnaları da var

Çoğu virüs ve hastalık türe özel olsa da bunun istisnaları da vardır, zoonoz hastalıklar. Zoonoz terimi bulaşıcı ajanların hayvanlardan insanlara geçmesini ifade eder, kancalı kurtlar, bazı mantar türleri, kuduz zoonoz hastalıklar arasında sayılabilir. Ters zoonoz ise insanlardan hayvanlara geçen hastalıklar için kullanılan bir terimdir, bazı hastalıklar insanlardan hayvanlara geçebilir.

catflu1
Kedi gribi kedilere özgü bir hastalıktır ve ölümcül seyredebilir

Kedi gribi kedilere özgü bir hastalık

İnsanlardan kedilere grip bulaşır mı sorusuna yanıt vermeden önce kedi gribi ya da diğer ismiyle kedi nezlesi hakkında kısaca bilgi vermemizde fayda var; kedi gribi kedilerde herpes virüsü ve calicivirus sebebiyle gelişen bir hastalıktır. Çoğunlukla bu iki virüs sebebiyle gelişmekle birlikte kimi zaman chlamydia gibi bazı bakteriler de hastalığa sebep olabilir. Kedi nezlesi yazımızı okuyarak bu hastalık hakkında daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

h5n1
H5N1 (domuz gribi) virüsünün mikroskobik görüntüsü

Bazı grip virüsleri insanlardan hayvanlara geçebiliyor

Son yıllarda tüm dünya gibi ülkemizde de görülen ve büyük paniğe sebep olan domuz gribi ve kuş gribi de viral hastalıklar, bu virüsleri diğerlerinden farklı, daha da önemlisi korkutucu kılansa hayvanlardan insanlara bulaşabilmeleri. Ancak H1N1 (domuz gribi) ve H5N1(kuş gribi) yalnızca hayvanlardan insanlara bulaşmıyor, insanlardan da hayvanlara bulaşabiliyor. İnsanlardan kedilere grip geçtiğinin belirlendiği ilk vaka 2009 yılında Amerika Iowa’da kayda geçmiş. Aynı evde yaşadığı insanların H1N1 virüsü nedeniyle hasta olduğu belirlenen kedinin bu virüsü insanlardan aldığı tespit edilmiş. Yine Amerika Utah’da ikinci bir kedinin H1N1 virüsüyle enfekte olduğu belirlenmiş, aynı diğer kedi gibi insanları grip olan kedinin hastalığı insanlardan aldığı kayda geçirilmiş. Oregon’da meydana gelen üçüncü vakadaysa insanlardan H1N1 virüsü kapan bir kedi ne yazık ki zatürre olarak hayatını kaybetmiş.

Fransa’daysa yine 2009 yılında evin iki çocuğunu hastalanmasının ardından hastalanan bir kedide H1N1 enfeksiyonu tespit edilmiş.

Bunlar gibi dünyanın farklı yerlerinde birçok kedinin birlikte yaşadıkları insanlar H1N1 virüsü nedeniyle hastalandıktan sonra bu virüsü onlardan kaptığı belirlenmiş. Yani bu veriler ışığında insandan kediye grip geçer mi sorusunun yanıtı evet.

cat vet min

Neyse ki çok korkmanıza gerek yok

Evet, insandan kedilere grip geçebiliyor ama altını çizdiğimiz gibi bu tüm gripler daha doğrusu gribe neden olan tüm virüsler için geçerli değil ve bu durumla çok sık da karşılaşılmıyor. Yine de grip olduğunuzda eğer kedi dostunuzda da öksürük, hapşırma, halsizlik gibi grip belirtileri olduğunu fark ederseniz onu mutlaka veterinere götürmelisiniz, elbette bu belirtiler sizden grip kaptığı için değil birçok farklı hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir ve her halükarda veteriner tarafından muayene ve tedavi edilmesi en doğrusu.

Cats are also safely attached to their people

Kayıtlara geçmiş kediden insana grip bulaşma vakası yok

Tahmin ediyoruz ki yazımızı buraya kadar okuyan herkesin aklına “acaba kedilerden insanlara grip geçer mi?” sorusu gelmiştir. Bugüne dek kedilerden insana grip bulaştığına dair kayda geçen herhangi bir vaka yok.

Yararlanılan kaynaklar: https://www.avma.org/h1n1-flu-virus-pet-owners-faq

https://www.tasteofthewildpetfood.com/health/can-pet-catch-flu/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avcıların Vurduğu Kızıl Şahin Tedavi Altına Alındıöç

Avcıların Vurduğu Kızıl Şahin Tedavi Altına Alındı

Aydınlı Ahbaplar sokak hayvanlarının karnını doyurdu öç

Aydınlı Ahbaplar Sokak Hayvanlarının Karnını Doyurdu