in , ,

İnsan Psikolojisinde Hayvanların Yeri

Hayvana şiddetin boyutu günden güne büyüyor, önlem alınmıyor, hayvanlar katlediliyor. İnsanlık nasıl bir psikolojiye sahiptir ki, bir hayvanı göz göre göre öldürüyor ve üstelik hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. İnsan psikolojisi ile ilgili sorularımızı Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem ile konuştuk ve insanların bu denli kötü olmalarının nedenlerini psikolojik yönden yorumladık.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sarıyer‘de yaşanan olay görenleri hayli üzmüştü. Bilinçsiz bir sürücü, aracıyla sokakta olan yavru köpeği yavaş yavaş ezmiş daha sonra ise aracından inip bakmış fakat yavru köpeğin ağlayışına aldırış etmeden olay yerinden uzaklaşmıştı. Görüntülerin sosyal medya üzerinden paylaşımı sonrası ise hayvanseverler oldukça üzülmüş ve olaya karşı tepkilerini sert bir dille göstermişlerdi. Özellikle son yıllarda artan hayvana şiddet olaylarının önü ne yazık ki bir türlü alınamıyor. Her gün hayvana şiddet ve istismar haberlerini üzülerek takip etmek zorunda kalıyoruz. Etkili bir hayvan hakları yasasının bulunmaması ve mevcut 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun hayvanları yeterince koruyamamasından dolayı, hayvanlara işkence eden ve hatta ölümlerine sebebiyet insanlar, hayvan katliamlarına devam ediyor. İnsan psikolojisinin bu denli bozulduğu ve özellikle hayvanlara uyguladıkları şiddetin boyutunun tırmanışa geçtiği bu günlerde, konuyu bir uzman görüşüyle açıklamak istedik. Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezinden Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem ile insanların hayvanlar üzerinde kurduğu şiddet ve istismar otoritelerini konuştuk.

Insan Psikolojisinde Hayvanlarin Yeri edited

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

”Kendimize Yapılmasını İstemediğimiz Bir Şeyi Başka Canlıya Yaptığımızda Canilik Ortaya Çıkıyor”

İstanbul Sarıyer’de yaşanan olay ile ilgili konuşan Erdem, ”O hayvanın da bir canı olduğunu düşünmeyen ve bilinci gelişmemiş bir kişi görüyoruz. Kendi başına bir şey gelmediği için, kimse olayı görmediği için önemsememiş. Halbuki bu bizim başımıza gelse ne yapılması gerek gibi düşünüp empati kurulmalı ve ona göre hareket edilmeli. Kendimize yapılmasını istediğimiz bir şeyi başka canlıya yaptığımızda canilik ortaya çıkıyor. Bu kişilerin çocukları da ileride maalesef kendi ailelerinde gördüklerini rol model alıyorlar. Bu gibi kişiler çocuklarına da, eşine de aynı şeyi yapabilir. Bu kişinin duygusal açıdan, vicdanen olumlu yaklaşımları olamaz. Hukuksal bir yaptırım olmalı ki, cezalar verilsin, mutlaka ceza verilmeli. Korku kültürü, insanı bir şey yapmaktan alıkoyuyor. Bu kişilerin tedavi de edilmesi gerekiyor. ” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gurabahane i Laklakaya Katkilarindan Dolayi Emine Erdogana Odul Verildi

Gurabahâne-i Laklakâ’ya Katkılarından Dolayı Emine Erdoğan’a ‘Vakıf İnsan’ Ödülü Verildi

Bodrumda Kiyiya Olu Deniz Kaplumbagasi Vurdu 1

Bodrum’da Kıyıya Ölü Deniz Kaplumbağası Vurdu