in

İnsan Neden Öldürür? Gözünü Kırpmadan Bir Hayvanın Canına Nasıl Kıyar?

İnsan bir cana nasıl kıyabilir? Birinin yaşamına son verme hakkını nasıl kendinde bulabilir? Belki de sorulması gereken doğru soru; nasıl bir insan bir cana kıyabilir? Eğitimsiz insanlar mı, işi gücü olmayan insanlar mı yoksa çocukluğunda şiddet maruz kalan sevgiden, saygıdan, güvenden ve değerden yoksun bırakılan ve kişiliğinin sağlıksız boyutuna düşen insanlar mı bir cana kıyar?

Kaderimizin doğduğumuz evlerde yazıldığını söyleyen Psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, şiddetin çocuklukta öğrenilen ve zamanla alışkanlık haline gelen kötü bir davranış biçimi olduğunu söyler. Dünyanın hiçbir ülkesinde sadece yasalarla, verilen ağır cezalarla şiddetin önlenemediğine dikkat çeken Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, “Hayatının bir döneminde fiziksel ya da psikolojik şiddet gören ya da şiddete tanıklık eden çoğu insan daha sonra bu şiddeti başkalarına da uygular ya da ona şiddet gösterecek insanları alır hayatına. Psikolojik şiddet kişinin en yakınları tarafından aşağılanması, hor görülmesi, değersizleştirilmesi, daha da önemlisi sevilmemesidir. Şiddet gösteren insanlar mutsuz, güvensiz ve kırılgandır. Onları hiç sevmeyen, bir türlü onaylamayan bu dünyaya öfkelidirler. En yakınlarının açtığı yaraların bedelini başkalarına ödetirler” der.

bir insan neden oldurur bir hayvanin hayatina nasil kiyar gulseren budayicioglu

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu

“Suçlu Doğulmaz Suçlu Üretilir”

Uzman sosyal pedagog ve psikolog Hanım Demirbaş ise yıllar önce verdiği bir röportajda “bir insan neden öldürür?” sorusuna şöyle cevap vermişti;”Çağımızda suç nedeni araştırıcıları suçluları yaşadığı toplumun ürünü olarak görmektedirler. Yani suçlu doğulmaz suçlu üretilir. Onlar suça itiliyorlar. Kendini rahat hissettiği, ailesi tarafından önemsenen ve yine anne baba tarafından net kurallar öğrenenlerin hiç denecek kadar az suç işlemeye meyilli oldukları kanıtlanmıştır. Çocuğun fiziksel, sözel, duygusal şiddete ve veya cinsel istismara maruz kalması, anne ve babasının arasında sıklıkla gerçekleşen şiddet sahnesini izlemek zorunda kalması sonucu, sorunlarını şiddetle çözmeyi öğrendiği için buna hazırdır. Şiddet içerikli ve şiddeti cazip hale getiren filmler ve bilgisayar oyunları çocuklarda ve ergenlerde taklit etmelerini tetikleyebilir. Bilinç, empati yeteneği ve ahlak doğuştan gelen özellikler değil, öğrenilen davranış biçimleridir. Kötü aile eğitiminden dolayı duygu açısından sınırlı çocukların beyin gelişimi bozuktur.

insan neden oldurur bir hayvanin hayatina nasil son verir uzman sosyal pedagog psikolog hanim demirbas
Uzman sosyal pedagog ve psikolog Hanım Demirbaş

“Cinayetleri Önlemek İçin Cezalar Tek Çözüm Yolu Değil”

Zayıflar ve başarısız olanlar genelde suçlu olabilirler. Şiddet onlarda saygı kabul görme ve ilgi çekmenin yoludur. Bu da şiddet kariyerinin başlangıcıdır. Böylelikle hayatlarının başarısız olması baştan programlanmış oluyor. Bu tarz cinayetleri önlemek için sadece cezalar tek çözüm yolu değildir. Suçun oluşum koşullarını değiştirecek çalışmalar yapılmalı. Sadece bireysel yaklaşım veya cezalandırmalar olumlu sonuçlar için düşük bir potansiyeldir. Az gelişmiş semtlere sosyal hizmet kurumlarının, psikososyal danışmanlık merkezlerinin, anaokullarının, anne-baba-çocuk eğitimlerinin artışı hapishanelere göre daha az maliyetlidir. Kanunlar net bir dil konuşmalı. Her vatandaş, hisseden bir canlıya – insan veya hayvan – karşı şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini anlamalı. Kanunlar aynı zamanda tutarlı ve caydırıcı olmalı.”

İşte Türkiye’de bugüne kadar işlenen hayvan cinayetlerinden 20 tanesi ve cinayeti işleyen profiller. Kimi hali vakti yerinde saygın (!) bir iş insanı, kimi akademisyen, kimi gazeteci, kimi polis, kimi yapım şirketinde bir çalışan, kimi işçi, kimi muhtar… Yani iyi okullarda eğitim almak ya da iyi bir işe sahip olup hali vakti yerinde olması bir insanı yaşam hakkına saygı duyan bir insan yapmaya yetmiyor. Kişiliğin sağlıksız boyutuna düşmüş bu insanların bir cana bu kadar kolay kıyabilmesinde, bir canlının yaşam hakkına saygı duymayan insanlar tarafından hazırlanan yasaların rolü de çok büyük elbette.

1# Alp Erkin bir iş insanı. Haneye tecavüz edip Nero ismindeki masum bir köpeği öldürdü!

2# Prof. Dr. Özlem Kumrular bir akademisyen. İstanbul Beylerbeyi’nde mahalleli tarafından beslenen 17 yaşındaki Çıtır isimli yaşlı bir köpeği taksinin bagajına atıp yaşadığı yerden kopardı. Barınağa teslim ettiğini iddia ettiği Çıtır’ın barınakta öldüğünü iddia etti!

3# Kemal A. İstanbul Başakşehir’de bir sitede yaşıyor. Karısı Aydın A. korktuğu için, site sakinlerinin baktığı kedinin yeni doğan 3 yavrusunu kediyi kürekle vura vura öldürdü!

4# Fatma Ç. O bir şizofren. İstanbul Tuzla’da kesip derisini yüzdüğü kedi ile yakalandı. İfadesinde “Allah onları ben yiyeyim diye yarattı. Daha önce de kedi köpek kesip yedim” dedi. Savcılık ihbarın soyut nitelikte olduğunu kaydetti ve “takipsizlik kararı” verdi.

5#S.B. isimli kadın, Ankara Keçiören’deki bir spor salonunun bahçesinde uyuyan hamile kediye durduk yere tokat atıp elindeki çantasıyla vurdu. Kedinin kendisini takip ederek canını sıktığını, kediye vurmanın suç olduğunu bilmediğini, pişman olduğunu söyledi.

6# Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan Ahmet G., koyun sürüsünün yanına doğru giderken kendisine havlayan sürünün köpeğinin silahla ateş ederek öldürdü.

7# Sarıyer’de bir yapım şirketi çalışanı, yol ortasında yatmakta olan Nero isimli köpeğin üzerinden geçti.Hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti.

8# Güzelbağ Eski Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Kula, Milli Parklar görevlisi Kamil Bayır ile öldürdüğü kızıl geyiğin başında poz verdi. Nesli tehlike altında bulunan kızıl geyiğin cesedi ile poz veren Kula fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

9# Bir yavru köpeği kimin bu hale getirdiği bulunamadı. Ama onun katilleri merkezi ve yerel yönetimdeki politikacılar ve onları seçen bu halktı. Bir yavru köpeğin ormanda ne işi olabilirdi ki! Çözüm üretmekten aciz yerel yöneticiler tarafından annesi ya da kendisi oraya atılmadıysa! Sakarya’nın Sapanca ilçesinde, ormanlık alanda bacakları ve kuyruğu kesilmiş halde bulunan yavru köpek tüm müdehalelere rağmen kurtarılamadı.

10# Onu katilinin, Hale Demircan’ı tehdit eden fabrika sahibi olduğu tahmin ediliyor. Bor madeninden dünyada ilk kez soğutma özelliği olan yangın söndürücü toz üreten Demircanlar Firmasının fabrika bahçesinde yaşayan Zoro 9 kurşun ile katledildi. 

11# Bursa’nın Nilüfer ilçesi Yolçatı mahallesinde yaşayan R.Ç. isimli şahıs, tavuk kümesindeki yumurtaların yan komşusunun yavru köpeğinin aldığını düşünerek pompalı tüfekle Paşa isimli yavru köpeğ öldürdü.

12# Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde Süleyman Ç., alkol aldıktan sonra yan komşusunun ‘Pasha’ ismini verdiği 50 günlük akbaş cinsi köpeği dövmeye başladı. Süleyman Ç., işkence yaptığı köpeğin boğazını bıçakla keserek öldürdü.

13# İstanbul Maslak’ta bir işyerinde çalışan Ozan Ö. patronunun köpeğini defalarca yere vurarak öldürdü.

14# Ünlü sunucu Tanem Sivar Dirvana ve eşi Edhem Dirvana’nın köpekleri Django ve Pamuk, zehirlenerek katledildi. Haince, bilerek, isteyerek ve tasarlayarak katleden kişi yan komşuları Kaan Ü.ydü.

15# Antalya’nın Döşemealtı ilçesi Aşığıoba Mahallesi’nde yaşayan İ.Y. isimli şahıs komşunun köpeğinin takıntı halşne getirdi. Bir bayram sabahı yine köpek yüzünden komşusuyla tartıştı.  Pompalı tüfekle eve ateş etti. Daha sonra bahçeye giren İ.Y., önce merdiven altında yatan köpeği öldürdü. Daha sonra pencerenin camını kırıp içeri girdi. Aileyi tehdit etti ve Asiye Emekli’nin üzerine ateş etti. 

16# Konya’nın Güneysınır ilçesi  Habiller Mahallesinde yaşayan İsmail S. iki sokak köpeğini av tüfeğiyle öldürdü. Şahsa 4 bin 150 lira idari para cezası uygulandı. Tüfeğine el konuldu. Serbest bırakıldı.

17# Bursa’nın İznik ilçesinde M.G. isimli avukat tavuklarına zarar verdiği gerekçesiyle sokak köpeğini başından tüfekle vurarak öldürdü. avukat, emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

18# Ankara’nın Keçiören ilçesinde Selman T. isimli şahıs kendisi hakkındaki şikayetini geri çekmeyen sevgilisini darp etti, 6 yaşındaki köpeğin 5. kattan aşağı atarak öldürdü.

19# Ankara’nın Çankaya ilçesinin Küçükesat semtinde aşayan Volkon Uzun isimli şahıs  bakması için kendine emanet edilen Arya isimli cocker cinsi köpeğe tecavüz ederek öldürdü. 

20# İHA Edirne muhabiri Koray Ustabaşı ikamet ettiği Edirne Karaağaç Mahallesinde havladığı için rahatsız olduğunu belirttiği 4 yavrusu bulunan anne köpeği tüfekle vurarak öldürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nesli Tukenme Tehlikesi Altindaki Hayvan Sehre Indi

Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Hayvan Şehre İndi

Dunya Hayvanlari Koruma Gunune Dair Bilmediginiz 5 Gercek 1

Dünya Hayvanları Koruma Gününe Dair Bilmediğiniz 5 Gerçek