in

İnek Öldürenlere 10 Yıla Kadar Hapis Cezası

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde yasa dışı inek kesenler 10 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacak.

Uttar Pradeş eyalet hükümeti, salı günü yürürlükteki İnek Kesimi Önleme Yasası’nı daha sıkılaştırma kararını onayladı. 1955 yılından beri yürürlükte olan yasanın suçluların cezalandırılması noktasında boşluklar içerdiğini düşünen hükümet, ‘kutsal’ kabul edilen büyükbaş hayvanların yasa dışı kesimi için öngörülen azami hapis cezasını yedi yıldan on yıla çıkarttı.

Hindistan’ın kuzeyinde yer alan eyalette mevcut yasaya “Hayvan hayatını tehlikeye atma” maddesi de eklendi. Buna göre, büyükbaş hayvanların yaralanmasına sebep olan kişiler ile hayvanlara yeterli besin ve su sağlamayan sahipleri 1 ila 7 yıl hapis cezası ile yargılanacak.

Büyükbaş hayvanların etkili bir şekilde korunmasını sağlamayı amaçlayan yasa kapsamında el konulan hayvanların bakım masrafları da bir yıla kadar sahipleri tarafından karşılanacak.

200 milyon nüfusu ile Hindistan’ın en kalabalık eyaleti olan Uttar Pradeş’te halkın yaklaşık yüzde 80’i Hinduizm inancına sahip.

5 bin yıllık tarihe sahip olan Hinduizm dininde, dünyadaki her şeyin yüce yaratıcı olarak görülen Brahman’dan geldiği ve ona döndüğüne inanılıyor. Bu dinde tüm hayvanlar kutsal sayılsa da inekler, insana sağladığı faydalar göz önünde bulundurularak diğerlerine nazaran daha farklı bir yerde konumlandırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sıhke Gölünün Sevimli Misafirleri Leyleklerö

Sıhke Gölü’nün Sevimli Misafirleri: Leylekler

Sokak Hayvanları için ProjeBiz Tedavi Olurken Can Dostlarını da İyileştiriyoruzöç

Sokak Hayvanları için Proje: “Biz Tedavi Olurken Can Dostlarını da İyileştiriyoruz”