in

İnegöl Hayvan Barınağı’nda Tepki Çeken Görüntüler

Bursa’nın İnegöl İlçesi‘nde belediyenin hayvan barınağında, mama verilirken kavga eden köpekleri ayırmak için görevlinin tabancayla ateş etmesi görüntüleri sosyal medyada yayınlanınca büyük tepkilere neden oldu.
inegol-barınak-tepki-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, silahın sadece ses çıkardığını ve gerçek olmadığını belirterek, görevlinin işine son verdiklerini açıklamasının ardından İnegöl Doğa Hayatını Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş de olayla ilgili olarak, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyerek sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

inegol-barınak-tepki-ajanimo-2
Olayın 8 Mart salı günü saat 16.00 sıralarında yaşandığını kaydeden Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Yaşanan olayın özellikle belli bir bölümü henüz kimliğini tespit edemediğimiz kişiler tarafından sosyal medyaya yansıtılmış ve belediyemiz kasıtlı olarak hedef gösterilmiştir. Görüntülerde de yer aldığı gibi köpeklerin yemek dağıtımı sırasında hırlayarak biribirlerine karşı güç gösterisinde bulunup, kavga ediyorlar. Barınak personelimiz hayvanların birbirini yaralamalarına engel olmak amacıyla daha önceden hayvanları uyuşturmakta kullanılan silahla korkutma amaçlı ses kapsülü kullanmıştır.” açıklamasıyla kendilerini ‘savundu’.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=lURyWglORQE

“Videoda olayın bir bölümünü yer aldığı için öncesi ve sonrasında yaşananlar yer almıyor. Not olarak eklemek isterim bu silahlar zaten şu an ekiplerimiz tarafından kullanılmıyor. Onun yerine hayvanları uyuşturmakta üflemeli boru yöntemini kullanıyoruz. Yani zaten silahın uyuşturucu fişeği dahi bulunmuyor. Olay sırasında silah içerisinde sadece ses amaçlı kapsül bulunuyor. Hayvan severlerimiz müsterih olsun bunu özellikle ifade etmek istiyorum ki barınaktaki hiçbir hayvanımız zarar görmemiştir” diyerek açıklamasına devam etti.

inegol-barınak-tepki-ajanimo-3

İnegöl’de hayvan hakları ihlalleriyle büyük mücadele eden İDOHA Başkanı Nilay Parlar Ateş ise, İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’nde yaşanan ve tepki çeken olayla İnegöl Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından adliye binası önünde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte açıklama yapan İDOHA Başkanı Ateş, “Geçen sene yine bu zamanlarda yaşanan kamyonda köpeklerin uzun süre tutularak havasızlıktan ölmesi olayından bu yana, İnegöl Belediyesi tarafından hiçbir iyileştirme çalışması yapılmadığı aşikardır. Sosyal medyada ortaya çıkan, izlendiğinde kan donduran görüntülerin derneğimizce kabul edilebilir hiçbir açıklaması olamaz. Bursa Hayvan Hakları Komisyonu ile birlikte, gerekli tüm işlemleri yapacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seda agul kopek ajanimo 1 1

Minik Dostunu Mutluluğuna Şahit Etti

kedi ataları ajanimo1

Evcil Kedilerin Ataları Bizleri Seçti, Biz Onları Değil!