in

İnci Kefallerinin Muhteşem Göçü Başladı

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı sulara doğru, akıntıya karşı göçü başladı.

Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve her yıl üremek için Mayıs ile Temmuz ayları arasında tatlı su ağızlarına göç eden inci kefalinin (Van balığı) yolculuğu devam ediyor. Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin, her yıl olduğu gibi bu yıl da tatlı su ağızlarına doğru başlattığı göç izleyenlere görsel şölen sunuyor.

kefal-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Suyun akışının tersine doğru yüzdüğü ve önüne çıkan engeli uçarak aştığı için ‘uçan balık’ olarak da adlandırılan inci kefali, üremek için başlattığı kutsal yolculuğunu Van Gölü’ne akan tüm tatlı sularda gerçekleştiriyor.

kefal-ajanimo2

Göçün en güzel şekilde izlendiği tatlı sulardan biri olan Erciş ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Deliçay mevkiinde, önceki yıllarda Van Valiliği ile Erciş Kaymakamlığı ve Erciş Belediyesi tarafından seyir terasları oluşturulmuştu. Vatandaşlar buraya gelerek hem pikniklerini yapıyorlar hem de balıkların o muhteşem göçünü izliyorlar.

kefal-ajanimo3

“Avlanma Yasağını Sadece Martılar Bozuyor”

Yumurtlamak için Van-Erciş Karayolu’nun 10. kilometresindeki Deliçay Deresi’nin Van Gölü’ne açılan ağzına akın eden binlerce inci kefalı balığı, insanlar yerine bu kez sadece martılara yem oluyor.

kefal-ajanimo4

Her yıl ilkbahar aylarında, yumurtaların bırakmak için göle akan tatlı su yataklarına akın eden inci kefali balığı için, yetkililer tarafından 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında avlanma yasağı uygulanıyor.

kefal-ajanimo5

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ayı ajanimo2

23 Yıldır Ayı ile Aynı Evi Paylaşıyorlar

athos ajanimo3

Yunanistan’daki ‘Athos Dağı Yasağı’nı Delen Tek Tür: Kediler