in

İki Gün Boyunca Kendisini Takip Eden Kediyi Eve Aldı, Nedeni Sabah Belli Oldu

İstanbul Gaziosmanpaşa’da yaşayan uzun tüylü Calico cinsi sokak kedisi iki gün boyunca Songül Arslan isimli mahalle sakininin peşini bırakmadı. Sürekli peşinde dolaşıp dikkatini çekmeyi çalışan sokak kedisi, gece yarısı da Songül Arslan’ın kapısınn önüne gitti. Kapıyı açtığında iki gündür kendisini takip eden kediyle burun buruna gelen Songül Arslan, onun bu tatlı ısrarına dayanamadı ve eve aldı. Nedeni sabah belli oldu?

Israrla Songül Arslan’ın peşinden giden sokak kedisi meğerse doğurmak üzereymiş. Artık sokaklarda kedilerin doğum yapacakları güvenli alanlara kalmadığı için, bu akıllı kedi de güvenilir bir insan bulmuş ve peşini bırakmamış. Gece yarısı kapısına gelmiş ve sonunda derdini anlatamasa da Songül Arslan onu içeri almış.

kedicikler 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sabah Anne Kediyi Beş Yavrusuyla Buldu

Sabah uyandığında sokak kedisinin 5 tane yavrusuyla karşılaşan Songül Arslan minik kedicikleri görünce hem çok şaşırmış hem anne kedi ve yavruları için güvenli bir ortam sunabildiği için mutlu olmuş. Songül Arslan duygularını şöyle anlatıyor; “Sabah karşılaştığım manzara inanılmazdı. Evde bir değil tam 6 kedi vardı. O zaman anladım, meğer bebeklerini güvenli bir yerde dünyaya getirmek için güvende olacakları bir yer arıyormuş. O kadar mutlu ki.. Yavrularını büyütünceye kadar anne kedi ve tabiki yavruları bizimle. Dileğim, anneden ayrılma zamanları geldiğinde onları çok sevecek, ailelerinin bir parçası olarak görecek insanlar tarafından evlat edinilmeleri. Anne ve yavruları birlikte sahiplenecek birileri çıkarsa da çok mutlu olurum. Şimdi en büyük isteğim, onlara iyi bakabilecek sıcak yuvalar bulmak.”

Bir Yavru Kedi Annesinden Ne Zaman Ayrılmalı?

kedi ve yavrucuklar

Üretici ve satıcılar, anne kedinin yeniden hamile kalmasını sağlamak için yavruları 1,5 aylıkken sütten kesip 2 aylıkken de sahiplendiriyorlar. Üreticilerin, doğum makinasına çevirdiği anne kedilerin yeniden hamile kalması için 2 aylıken yaptığı sahiplendirme, ne yazık ki yavru kedilerin 2 aylıkken sahiplendirilebileceği yönünde bir algı yarattı. Oysa ki, bu bilgi yanlıştır. Belediye Veteriner Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Okçuoğlu, bir kedinin 2 aya kadar yavrusunun beslenmesi ve bakımı ile ilgilendiğini belirterek şunları söylüyor; “Bir kedinin hamileliği yaklaşaık 69 gün sürer. Doğumdan itibaren iki ay yavrularının beslenmesi ve bakımıyla ilgilenir. 2 aydan sonra anne sütünün yanı sıra başka besinleri de yemeye başlayan ve tuvaletlerini yapmaya başlayan yavrular sonraki 2 ay boyunca anne kedi tarafından hayata hazırlanır. Yavru kedilere, nasıl mücadele edeceklerini, kendilerini tehlikelerden nasıl koruyacaklarını, besin kaynaklarına nereden ulaşacakları dahil hayatta kalmalarını sağlayacak tüm bilgileri aktarır. 2 ayları bittikten sonra kardeşleriyle birlikte oyun oynamaya başlayan yavru kediler, hem kendi türü hem başka türlerle nasıl sosyalleşebileceğini öğrenir. Son iki ayda da yavaş yavaş yavrusunu tek başına bırakır ama onları gözlemlemeye devam eder. 6 ayın sonunda ise tamamen yavrusundan ayrılır. Bu bazı kedilerde 8 aya kadar sürer. Anne kedi yavrularından tamamen ayrıdıktan sonra 25 gün vücudunu hazırlar ve yeniden anne olma hazırlığı yapar. Yavru kedileri 2 aylıkken anne ve kardeşlerinden ayırdığınızda,,hem biyolojik hem psikolojik gelişimleri yarım kalmış oluyor. Anneden erken ayrılan yavru kediler bu travmayı hayatlaraı boyunca taşırlar.”

Zamanı geldiğnde annelerinden ayrılacak olan birbirinden tatlı yavrulardan birisi belkide sizin ailenizin bir parçası olmak içi hayata geldiler. Onlardan biri ya da ikisinin ailenizin bir parçası olsun istemez misiniz?

İLETİŞİM: https://www.facebook.com/songul.arslan6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

jumpy 1 1 of 1 6040e44481684 880

Kızıl Sincapların Akrobatik Olduğunu İspatlayan 19 Fotoğraf

Balikcil Kuslar Sulak Alanlar Yerine Sehir Merkezindeki Asirlik Agaclara Yuva Yapti

Gri Balıkçıl Kuşlar, Sulak Alanlar Yerine Şehir İçindeki Asırlık Ağaçlara Yuva Yaptı