in

İki Farklı Aleti Aynı Anda Taşıyabilen İlk Hayvan: Kargalar

Kargalar, insan dışında iki farklı aleti aynı anda taşıyabilen tek canlı olarak araştırma konusu olmuş.

karga-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Pasifik Okyanusu’nda olan Yeni Kaledonya kargaları, iki ayrı şeyi tek bir hamlede nasıl taşıyabileceklerini çözmüş görünüyor. Bu becerikli alet kullanıcıları, nesnelerin içine küçük çubuklar geçirerek hem çubuğu hem de çubuğu geçirdikleri maddeyi bir kerede taşıyabiliyorlar. İnsan dışı canlılarda ilk kez gözlemlenen bu davranış araştırmacılar tarafından filme de alındı.

karga-3

İsveç’teki Lund University’den Ivo Jacobs ve araştırma ekibi bu tekil davranışı bir grup ada kargası (Corvus moneduloides) üzerinde çalışıp, kayıtlar alırken keşfetti. Gözlemlenen davranış, kurnaz bir bireyin tahta bir çubuğu metal somunun deliğinden geçirip hem çubuğu hem de nesneyi taşımayı başararak karganın uçup gitmesiydi.

Birkaç gün sonra, başka bir karga bulduğu daha ince bir çubuğu büyükçe bir tahta topun içine ittirerek iki objeyi de deneyin uygulandığı odadan dışarı çıkarttı. Araştırma ekibi bu karga türünün akıllıca uygulamalarından dört ayrı örneği gözlemledi. Daha detaylı bir biçimde belirtilecek olursa bunlardan birisi de, gaga genişliğinin veya açıklığının yetmediği bir takım nesneleri taşımak için daha ince ve taşınmak istenen nesneye de tutturulabilecek çubukların kullanılmasıydı.

karga-5

Kuşların alet kullanımındaki kendilerine has yetileri, istisnai olarak büyük olan beyinlerinin ve zekalarının bir yansıması ve elbette bir sonucu da olabilir. Şu ana kadar, kargaların çok zeki ve alet kullanabilen canlılar olduğunu biliyor olsak da, bu araştırmada bahsi geçen davranış biçimine adapte olmak -yani özgün bir takım materyaller ve hatta amaçlara sahip olarak başka kontekstleri yerine getirme- kargalardaki davranışsal esnekliği ve değişkenliğin varlığını da gösteriyor. Araştırmacılara göre tek başına bu keşif, kargaların bilişsel yeteneklerin sınırlarının bildiğimizden biraz daha ilerde olduğuna işaret ediyor.

Kargaların Bu Davranışının Nedeni Araştırılıyor

Her seferinde, bilinen sınırlarını biraz daha ileri taşıdığımız hayvan zekası konusu (özellikle de kuşlar, daha da spesifik olarak kargalar) bu hayvanların sahip olduğu bilişsel yeteneğin nasıl ortaya çıktığı, hayvanların bu yeteneklere nasıl adapte olduğu ve beyinlerindeki hangi mekanizmalarla bu işlemleri başardıkları sorularını da tekrar gündeme getiriyor.

karga-4

Burada keşfedilen davranış için, daha sonra da yenebilecek olan ağır ve hantal yiyecekleri istenilen alana taşımak için geliştirilmiş ve bu şekilde adapte olunmuş olabilir.

Araştırmacılar her anlamda bu davranışın yeni bir alet kullanma formu olduğunu ve vahşi doğada da benzer davranışın uygulanıp uygulanmadığını merak ettiklerini ve bunu inceleyeceklerini belirtiyor.

Kaynak: BilimFili.com  “Taşıma İçin Alet Kullanan İlk Hayvan: Kargalar” ; Baran Bozdağ

http://bilimfili.com/tasima-icin-alet-kullanan-ilk-hayvan-kargalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan kopek

Tekirdağ’da Sıcaktan Bunalan Köpekler Süs Havuzuna Atladı

hamamböceği3

Hamam Böceği Sütü, İnek Sütünün Yerini Alabilecek mi?