in

İki Belediye Arasına Sıkışmış Yaralı Bir Köpek

İstanbul Çekmeköy’de iddialara göre ayağı kırık bir şekilde sokakta yaşam mücadelesi vermeye çalışan bir kangal köpeği bulundu. Köpeği bulan vatandaş Arzu Uğur, belediyeler arasında sıkıştığını iddia ederken uzun uğraşlar sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi köpeği tedavi altına aldı.

İstanbul Çekmeköy’de meydana geldiği iddia edilen olayda Arzu Uğur, ayağı kırık bir kangal köpeği buldu. Tedaviye ihtiyacı olan yaralı köpeğin, gerekli tedaviyi alabilmesi için Çekmeköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçtiğini iddia etti. Yine iddialara göre, Çekmeköy Belediyesi bu durum ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgilenmesi gerektiğini söylerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise Çekmeköy Belediyesi’nin bu olayla ilgilenmesi gerektiğini söylediği iddia etti.

Iki Belediye Arasina Sikismis Yarali Bir Kopek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belediyeler Yaralı Köpeği Kabul Etmedi

İddiaya göre, Uğur’un bir haber televizyonu ile iletişime geçmesi sonrası, Çekmeköy Belediyesi gelip yaralı sokak köpeğini aldı. Çekmeköy Belediyesi’nin yeterli ekipmana ve veteriner hekime sahip olmadığına yönelik yaptığı açıklamalar sonrası yaralı köpeğin tedavisi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gerek olduğu iddia edildi. Çekmeköy Belediyesi’nin elinden bir şey gelmediği iddiası üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaralı köpeği gelip alacağını ama ancak sokaktan alabileceğini belirttiği iddia edildi. Yakın bir dostundan yardım istediğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki tanıdıklarına durumu aktararak bilgi almasını istediğini iddia eden Uğur’un bu çabası da olumsuz sonuçlandı. Çevresine bu durumu anlatıp yardım istediğini iddia eden Uğur, son çare olarak el birliği ile yaralı sokak köpeği özel bir kliniğe götürmeye karar verdi. Bu sırada ise iddialara göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi gelip köpeği alacağını ve tedavi edeceğini bildirmiş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iddialar üzerine gelip yaralı köpeği alarak Tepeören’de bulunan hayvan barınağına götürerek tedavisine başlamış.

Iki Belediye Arasina Sikismis Yarali Bir Kopek 2

Yeterli Donanım Yok!

Çekmeköy Belediyesi’nin, yaşandığı iddia edilen bu olay karşısında ayağı kırık olan bir köpeğin tedavisi için gerekli donanıma ve veteriner hekime sahip olmadıklarını belirttikleri iddiası ise aslında belediyelerin hayvanlara ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Kırık tedavisini bile yapamayacak durumda olduğu iddia edilen bu belediyelere neden destek sağlanmıyor?

Iki Belediye Arasina Sikismis Yarali Bir Kopek 1

5199 Sayılı Kanun’a Göre Sokak Hayvanlarının Sorumlusu Belediyelerdir

5199 Sayılı Kanun’a göre sokaktaki hayvanların tedavileriyle, aşılarıyla ve tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmesi gereken kurumlar belediyelerdir. Yaşandığı iddia edilen bu olayda da görüldüğü üzere çok sayıda belediye sokak hayvanlarını göz ardı etmekte ve onların yaşam mücadelesine destek olmamaktadır. Belediyeler bu sorumluluktan kaçarak görevlerini yerine getirmemekte ve yarattıkları mağduriyetleri gerekçesiyle haklarında gerekli yasal işlemler yapılmamaktadır.

Iki Belediye Arasina Sikisan Yarali Bir Kopek 1

Bir Hayvanın Belediyeler Tarafından Tedavi Edilmesi Bu Kadar Zor Olmamalı!

Uğur’un yaşandığını iddia ettiği bu olay karşısında belediyelerin bu kadar ilgisiz davranması, sokakta yaşayan hayvanların sağlık durumlarını hatta canlarını tehlikeye atmaktadır. Günler sonra gelip İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaralı sokak köpeğini alıp tedavisi için barınağa götürdüğü iddiası ve yaşanan bunca zaman kaybı belki de bir hayvanın ölmesine bile neden olabilmektedir.

Iki Belediye Arasina Sikisan Yarali Bir Kopek

İnsanlar Barınaklara Güveniyor mu?

Birçok hayvansever, sokakta gördüğü yaralı bir hayvanı tedavi etmesi için belediyeleri aramaktadır. Peki ama barınaklardaki durum nedir? Belediyelerin gelip hayvanları alması, barınaklara tedavi amaçlı götürmesi sonrası neler yaşanmaktadır? Elbette bundan sonra yaşananlar tüm şeffaflığı ile aktarılamamaktadır. Çoğu hayvansever aslında barınaklarda yaşanan olayların bir meçhule dayandığını iddia etmektedir. Oysaki olması gereken belediyelere, hayvanlara karşı müdahalelerinde sonsuz güvenin oluşmasıdır ama ülkemizde belediyeler tarafından hayvanlara yapılan yaklaşımlar sonrası böyle bir güven ortamının oluşması oldukça güçtür. 

Iki Belediye Arasina Sikismis Yarali Bir Kopek 1

Tedavi Sonrası Sıcak Bir Yuva

Uğur, şu anda Tepeören Barınağı’nda tedavi altında olan yaralı köpeğin iyileştikten sonra tekrar sokağa bırakılacağını söylerken, sokakta değil de sıcak bir yuvaya kavuşmasını umut ettiğini belirtti. İnsanları çok seven, sıcakkanlı ve diğer hayvanlarla da çok iyi anlaştığını söyleyen Uğur, bu sevimli köpeğe kucak açan kişilerin kendisi ile iletişime geçmelerini beklediğini belirtti.

Arzu Uğur İletişim: @arzununpatidostlari / Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Falezlerin Isiklandirilmasi ile Ilgili Uzamanlardan Uyari Yarasalar Zarar Gorebilir

Falezlerin Işıklandırılması ile İlgili Uzamanlardan Uyarı: Yarasalar Zarar Görebilir

Engelli Genci Kopekleriyle Birlikte Koyunden Kovdular

Engelli Genci Köpekleriyle Birlikte Köyünden Kovdular