in

İki Avcıyı Yaraladığı için Öldürülmesine Karar Verilen Ayı!

İtalya’nın Trento kenti yakınlarında bir ayı, 58 yaşındaki Fabio Misseroni ile 28 yaşındaki oğlu Christian’a saldırdı. İtalya’da yasalar gereğince insanlara saldıran yabani hayvanlar cezalandırılıyor. Baba ve oğluna saldıran ayı da yerel yönetim tarafından ölüm cezasına çarptırıldı ancak Çevre Bakanlığı ile hayvan hakları savunucuları buna karşı çıkıyor.

Pazartesi günü İtalya’nın kuzeyindeki Trento kenti yakınlarındaki Peller Dağı’nda ava çıktıkları iddia edilen 58 yaşındaki Fabio Misseroni ile 28 yaşındaki oğlu Christian, bir ayının saldırısı sonucu yaralandı.

Fabio Misseroni’nin anlatımına göre, ormanlık alanda bir anda karşılarına çıkan ayı, Christian’ı yere düşürdü. Oğlunu kurtarmak için ayının üstüne atlayan baba, ayak bileğinden, kolundan ve elinden yaralandı. Christian ise birkaç çizikle kurtuldu. Fabio Misseroni, “İkimizi de öldürebilirdi ama mucizevi bir şekilde bir anda gitti” dedi.

Baba-oğulun yaralandığı olayın ardından Trento Özerk Vilayeti Başkanı Maurizio Fugatti, ayının öldürülmesi talimatı verdi. Bölgedeki boz ayıların korunmasına yönelik bölgeler arası ve ulusal kurallara rağmen Trento Başkanı’nın bu kararı alması tepki çekti.

“Dağlar Ayıların Yaşam Alanıdır”

Çevre örgütleri, dağların ayıların doğal yaşam alanı olduğunu, insanların belli kurallara uyması halinde birlikte yaşamın mümkün olacağını vurguladı.

Aralarında İtalya Çevre Bakanı Sergio Costa, doğal yaşamı koruma örgütleri ve ünlü isimlerin de bulunduğu birçok kişi Frento vilayetinin kararına karşı çıkıyor. Akvistler nihai karar öncesi olayın tamamen aydınlatılması gerektiğini savunuyor.

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) söz konusu ayının öldürülmemesi için internette imza kampanyası başlattı. İtalyan hayvanları koruma derneği ENPA ise “intikam” hisleriyle hareket ederek ayıyı öldürme kararının “saçma, haksız ve gerekçesiz” olduğunu savundu.

Ayının öldürülmesine karşı çıkan ünlü isimlerden aktör Alessandro Gassman ise sosyal medyada yazdığı mesajında “Biz 60 milyonuz, Trentino’daki ayılarsa 80 civarı. Onların alanını işgal ettik, yağmaladık, çimentoladık, ormansızlaştırdık, yaktık ve şimdide yavruları olan bir ayıyı tehlikeli bulduğunuz için öldürüyorsunuz. O mu tehlikeli?! Siz acizsiniz, utanın!” dedi.

Söz konusu bölgede 80-100 arası ayının yaşadığı hesaplanıyor. Yerel yönetim bu sayının insanlar için risk oluşturacak kadar yüksek olduğu görüşünde.

Kaynak: Euronews, BBC

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki Yunus Esaret Altında Hayatını Kaybettiöç

İki Yunus Esaret Altında Hayatını Kaybetti

HAYTAP ve TikTok Hayvana Şiddete Karşı İş Birliği İçinde Olacaköç

HAYTAP ve TikTok Hayvana Şiddete Karşı İş Birliği İçinde Olacak