in

Iğdır’ın Kuşları Kitap Oldu

Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ‘Iğdır’ın Kuşları’nı Türkçe ve İngilizce olarak bastırdı.

Iğdır‘ın Kuşları kitabı, Orman ve Su işleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu ve Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu tarafından hazırlandı.

igdirin-kuslari1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bol fotoğraflı Iğdır’ın kuşları’ kitabı hakkında Mete Türkoğlu,  şunları söyledi:

“2006 ile 2016 yılları arasındaki tespit edilen 321 kuş türünün Aras kuş halkalama merkezinde 276’sı görüldü. Bunlardan 183’ü halkalanarak doğaya bırakıldı. Bu kitap kuş gözlemcilerine ve akademisyenlere kaynak olacaktır. Kuzey Doğa Derneği ve Kafkas Üniversitesi ile ortaklaşa olarak hazırladık. Bu kitap Iğdır’ın eko turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Iğdır ilini İngilizce olarak anlattık. Bu kitapta bulunan kuşları görmek isteyen turistler Iğdır’a kadar gelecek. Kitap, Avrupa ülkeleri ile ABD’ye gönderilecek.”

igdirin-kuslari

Öte yandan Iğdır’ın Kuşları kitabının önsözünde Iğdır’ın Türkiye’nin Doğusunda, Sürmeli Çukurunda, Ağrı Dağı eteklerinde bulunduğu hatırlatıldı. Aras havzası içinde olan Iğdır’ın İran-Turan bitki kuşağının Avrupa- Sibirya kuşağına yaklaştığı bir noktada bulunduğuna dikkati çekilen önsözde, Kafkas’lardan Anadolu’ya geçiş bölgesinde yer aldığı belirtildi. Doğu Anadolu’daki iki kuş araştırma istasyonundan biri olan ‘Aras Kuş Araştırma ve Halkalama İstasyonu’nun Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı Köyünde olduğu anlatılarak envanter çalışması niteliğinde olan Iğdır’ın Kuşları kitabının Doğa severler, Kuş fotoğrafçıları, Kuş Bilimciler ve Tabiat turizmine fayda sağlayacağına işaret edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya 9 köpek

Kütahya’da Katliam: 9 Köpeği Tüfekle Öldürdüler

urla katliamöç

Urla’da Kuduz Haberlerinin Ardından Onlarca Köpek Zehirlendi