in

İDO Personelinin Zorla Hayvan Taşıma Bölümüne Koyduğu Köpek Öldü!

İstanbul Deniz Otobüsleri’ne (İDO) ait feribotta yasak olduğu gerekçesiyle ‘hayvan taşıma’ bölümününe konulan köpek öldü.

İstanbul’dan Muğla’ya giden İpek ve Orçun Orhan kardeşler, dün sabah Bandırma feribotuna bindi.

Köpekleri Sushi, görevlilerin yönlendirmesiyle evcil hayvanların taşındığı bölüme konuldu. İki saatlik yolculuğun ardından köpeklerini almak için gelen kardeşler, ‘Sushi’nin öldüğünü öğrendi. Köpek, otopsi için Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne gönderildi.

İDO Personelinin Zorla Hayvan Taşıma Bölümüne Koyduğu Köpek Öldü!

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Diken‘in haberine göre Orhan Orçun, feribota bindiklerinde köpeğin araçta kalmasını isteyerek dışarıya çıkaramayacaklarını söylediklerini anlattı.

Yetkililerin, ‘bunun yasak olduğunu, köpeğin klimalı bölümdeki kafeslere koyulması zorunluluğu olduğunu söylediğini’ ifade eden Orçun, şunları kaydetti: “‘Feribotta hayvanlar bu şekilde taşınıyor, bir sorun olmaz’ deyince köpeğimizi teslim ettik. İki saatlik yolculuğun ardından köpeğimizi almaya gittiğimizde kafeste köpeğimizin ağzında kan ve kusmuk olmuş bir şekilde hareketsiz yatıyordu, sonra veterinere götürdük hayata dönmesi için adrenalin iğnesi yaptılar ama fayda etmedi, veteriner ölümün bir saat önce olduğunu belirterek kesin ölüm sebebini öğrenmemiz için rapor tutup bizi Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne gönderdi.”

‘Bir şey olmaz’ demişler

İpek Orhan, köpeği sürekli veterinere götürdüklerini, aşılarını da düzenli olarak yaptırdıklarını anlattı.

Orhan, yetkililerle diyaloglarını şöyle aktardı: Sushi’yi kafese sokmaya çalıştım ama köpek bile girmek istemiyordu. Ben de yetkililere ‘Köpeğim buraya girmiyor. Zaten çok havalandırmalı görünmüyor’ dedim. Onlar da bütün köpeklerin buralara girdiğini belirterek, havalandırma konusunda hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler. Ben de ‘En azından burada bekleyeyim. Köpeğimi kafese sokmayayım’ dedim. Bunu da kabul etmediler. Mecburen kardeşimle zorla kafese soktuk.”

İDO Personelinin Zorla Hayvan Taşıma Bölümüne Koyduğu Köpek Öldü!

Orhan, köpeğin kesin ölüm nedeni belli olduktan sonra suç duyurusunda bulunabileceğini kaydetti.

Orhan, Burada çok büyük ihmal var. Veterinerin bize verdiği raporda ‘Hipoksi’ olarak geçiyor. Vücut ısısının da normalden daha fazla olduğunu belirten bir rapor” dedi.

Peki İDO’nun Evcil Hayvan Taşıma Kuralları Nasıl?

İDO’nun internet sitesinde yer alan kurallar araçsız yolcular için geçerli.

  • Evcil hayvanlar kafeslerinde olmak koşulu ile sadece yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği yerlerde taşınabilirler.
  • Kafese sığmayacak büyüklükteki evcil hayvanlar ağızlık takmak koşulu ile Hızlı Feribotlarda yolcu salonlarının dışında gemi görevlilerinin gösterdiği yerlerde sefere kabul edilecektir. Kafeste olmayan köpek ve diğer büyük evcil hayvanlar iç ve dış hat Deniz Otobüsü** seferlerine kesinlikle kabul edilmemektedir.
  • Sadece kuşlar kafeslerinde olmak koşulu ile yolcu salonu içinde taşınabilmektedir.
  • Kafese sığmayacak büyüklükteki köpeklerin-hayvanların ağızlık takmak koşulu ile terminal dışından ( araç gişe – yolcu çıkış ) Hızlı Feribotlara geçiş yapması gereklidir
  • Kontrolü gerçekleştirilen görevlilerce, sağlık durumunda şüphe edilen veya sağlıklı bir yolculuğa izin verilmeyeceği düşünülen evcil hayvanların taşınması reddedilebilir.
  • İDO, hiçbir şekilde, taşınan hayvanın seferden önce, sefer sırasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesinden sorumluluk kabul etmez.

İDO Personelinin Zorla Hayvan Taşıma Bölümüne Koyduğu Köpek Öldü!

Araçlı yolculuklarda ise kural daha farklı. Yolculuk yapacağınız limanlara göre kurallar farklılık gösteriyor. Örneğin Pendik- Yalova arsında köpeğinizle birlikte otomobilinizin içinde seyahat edebilirken Yenikapı-Bandırma seferinde köpeğinizin araç içinde durmasına izin verilmiyor. Sebebi ise feribotların farklı olması Yenikapı- Bandırma seferini yapan Feribotta araçlar kapalı bir alanda duruyor. Hava sirkülasyonu gerekçe gösterilerek hayvanların araç içinde seyahat edilmesine izin verilmiyor.

Hayvanlar Nereye Koyuluyor?

Feribotta bulunan hayvanların nereye konulacağı personeli inisiyatifinde olan bir durum. Genellikle feribotlarda hayvanlar için seçilmiş bir yer oluyor ancak bu her feribotta sabit olan bir alan değil. Bu odalar kimi zaman havasız ve dar bir yer olduğu gibi kimi zaman motor gürültüsünün ve rüzgarın oluğu bir alan olabiliyor. Oldukça hassas olan can dostlarımız bu alanlara bırakıldıklarında travma yaşayabiliyorlar.

Hayvan aktivistleri, hayvanları ve insanlarını oldukça mağdur eden bu uygulamanın bir önce değiştirilmesini talep ediyor.

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Boğazında av tüfeği ile yunusu katlettileröç

İstanbul Boğazı’nda Av Tüfeği ile Yunusu Katlettiler

Şahika Ercümen Köpek Balığından Değil İnsandan Korkarım

Şahika Ercümen: “Köpek Balığından Değil İnsandan Korkarım”