in ,

İçişleri Bakanlığından Kısıtlama Tedbirleri: Sokak Hayvanlarının Beslenmelerine Özel Önem Verilecek

İçişleri Bakanlığı ülke genelinde 29 Nisan Perşembe saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’te sona erecek tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili açıklama yaptı. Birçok ayrıntıya yer verilen açıklamada, sokak hayvanları için de tedbirler oluşturuldu.

İçişleri Bakanlığı, 29 Nisan Perşembe saat 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00 tarihleri arasında uygulanacak ‘Tam Zamanlı Sokağa Çıkma Kısıtlaması’ ile bir açıklama yaptı. Açıklamada, kapanma sürecinde uygulanacak kurallar hatırlatılarak, sokak hayvanlarına mama desteği verileceği belirtildi. Yapılan açıklamada, ”Tam kapanma süresince sokak hayvanlarının beslenmelerine özel önem verilecek, bu kapsamda Vali/Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli koordinasyon tesis edilerek sokak hayvanlarının aç kalmaması için gerekli tedbirlerin alınacak, bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe, orman gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması sağlanacaktır. Tam kapanma süresince vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmış olup, aziz milletimize bu süreçte gösterecekleri sabır ve fedakarlıktan dolayı teşekkür ederiz.” denildi.

Icisleri Bakanligindan Kisitlama Tedbirleri Sokak Hayvanlarinin Beslenmelerine Ozel Onem Verilecek 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kısıtlama Süresince Faaliyet Gösterebilecekler

Kısıtlama sürecinde açık olacak mekanlar da açıklamada yer aldı. Açıklamaya göre, ”Tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması süresince; bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir. Bu saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır. Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceklerdir. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek, Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecektir. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, sadece ekmek satışı ve unlu mamul satışı yapmak kaydıyla açık olacaktır. Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacaktır.” denildi.

Icisleri Bakanligindan Kisitlama Tedbirleri Sokak Hayvanlarinin Beslenmelerine Ozel Onem Verilecek 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sulama Kanalindaki Yaban Hayvani Ekiplerin Cabasina Ragmen Kurtarilamadi1

Sulama Kanalındaki Yaban Hayvanı, Ekiplerin Çabasına Rağmen Kurtarılamadı

Bicakla Olduremedikleri Sokak Kopegine Ates Actilar 1

Bıçakla Öldüremedikleri Sokak Köpeğine Ateş Açtılar