in

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları

Halk arasında bağırsak kurdu olarak bilinen iç parazitler köpeklerde çok sık karşılaşılan bir sorun ve bu parazitlerin köpek dostlarımızı ölüme kadar götürebilme riski var.

Hem yavru hem de yetişkin köpeklerde en sık karşılaşılan sorunların ilk sırasında parazitler geliyor. Köpeklerde birçok farklı iç ve dış parazit görülüyor, pire, kene ve uyuz hastalığına neden olan mikroskobik parazitler akarlar köpek dostlarımızda görülen dış parazitlerken genel olarak bağırsak kurdu olarak tanımlanan tenyalar, kancalı kurtlar ve yuvarlak bağırsak solucanları ise köpekleri en fazla etkileyen iç parazitler. Köpeklerde iç ve dış parazit mücadelesi aslında bir bütün zira pire ve keneler köpek dostlarımıza iç parazitlerin bulaşmasına da neden olabiliyor. Bu nedenle köpek bakımı konusunda atlanmaması gereken en önemli unsurlardan biri iç ve dış parazitlere karşı düzenli olarak önlem alınması. Köpeklerde görülen iç parazitleri çoğunlukla basit bir sorun olarak algılama eğilimdeyiz ancak aslında iç parazitler köpek dostlarımız için sandığımızdan çok daha tehlikeliler, hatta öyle ki bazen köpekler iç parazitler yüzünden ne yazık ki hayatlarını bile kaybedebiliyor.

İç parazitlerin köpeklere zararları parazit türlerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Yuvarlak solucanlar

Yuvarlak solucanlar özellikle yavru köpekler için ciddi bir tehlike, bir yavruda çok fazla yuvarlak solucan varlığı yavrunun büyümesini ciddi şekilde etkileyebiliyor ve büyüme geriliği ortaya çıkabiliyor. Bağırsaklarda yaşayan nematodlar yani yuvarlak solucanlar yavrunun büyümesini durdurmakla kalmıyor çeşitli sindirim sorunlarına ve aşırı gaz oluşumuna da neden olabiliyor. Yavru bir köpek genel olarak zayıfsa, yavaş büyüyorsa, aşırı gaz çıkartıyorsa, zayıf olduğu halde karnı şişse bunlar yuvarlak solucan varlığına işaret edebiliyor, böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gerekense hemen veteriner hekime başvurmak.

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kancalı kurtlar

Kancalı kurtlar köpek iç parazitleri içinde en tehlikeli olanlardan biri çünkü bu parazitler bağırsak duvarına yapışarak kan emiyor bu da beraberinde hele de söz konusu yavru köpekler olduğunda anemi yani kansızlığı getirebiliyor. Yavru ya da yetişkin köpeklerde görülen kansızlığın en önemli sorumlularından biri olan kancalı kurtlardan köpekleri korumak gerekiyor. Köpeğinizin diş etlerine baktığınızda soluk renkte hatta beyazsa bu kansızlık sorunu yaşadığını gösterir ve yine hemen veteriner hekime gitmeniz gerekir.

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları

Kamçı solucanları

Kancalı kurtlar ile kıyaslandığında daha zararsız olan kamçı solucanları 6 milimetre uzunluğunda küçük parazitler ve köpeklerde genellikle kronik çok sulu ishal, bazen kanlı ishal ve kilo kaybına neden olabiliyor. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor, kronik ishal ya da kanlı ishal çok ciddi sorunlar yani kamçı solucanlarını da ciddiye almak ve köpeği muhakkak veteriner hekime götürmek gerekiyor.

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları

Tenya

Tenyalar köpeklere pire gibi ara konakçılar vasıtasıyla bulaşıyor ve tenyalar da özellikle yavru köpekler için tehlike arz ediyor. Bazı tenya türlerinin yoğun varlığı yavru köpeklerde bağırsak tıkanıklığına neden olabiliyor ki bu da ölümcül seyretme riski taşıyor.

İç Parazitlerin Köpeklere Zararları

Yavru ya da yetişkin köpeğinizi parazitlere karşı aşılatmayı ihmal etmeyin

Köpek dostunuz yavru ya da yetişkin olsun veteriner hekiminizin köpeğiniz için oluşturduğu aşı takvimine harfiyen uymayı, tüm aşıları ile birlikte iç parazit aşılarını da düzenli olarak yaptırmayı lütfen ihmal etmeyin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

102 758x426

Terk Edilmenin Köpekler Üzerindeki Etkileri

AdobeStock 91091514 758x426

Kediler Neden Yatağa Çiş Yapar Sorusunun Yanıtları