in

İBB’nin Satın Alamadığı Faytoncular Direniyor: Bu Kültürü Yok Etmemeye Çalışıyoruz

İBB ve İstanbul Valiliğinin Adalar’da faytonculuğu kaldırması ve atları satın almasına rağmen, 6 faytoncu atlarını ve faytonlarını satmadı. 30 yıldır bu işi yaptığını söyleyen bir faytoncu “Büyükada, faytonlar kalktığından beri hayalet şehre dönmüş durumda. Bizim derdimiz, bu adada nostalji yaşatmak” dedi.

Adalar’daki atlar; İstanbul Valiliği tarafından ruam hastalığı gerekçe gösterilerek yönetmeliğe aykırı bir şekilde karantinaya alınmış ve ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Adalar’daki fayton taşımacılığını kaldıracağını açıklayarak atları satın almıştı, ancak 6 faytoncu faytonlarını satmadı.

“BU KÜLTÜRÜ YOK ETMEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Faytonunu satmayan Şahin Tuntel, 30 yıldır faytonculuk yaptığını söyleyerek, “Adalarda 277 fayton vardı. Şu anda biz sadece 5 arkadaşla beraber 6 tane faytonumuzla adada direniyoruz. Bu nostalji, bu kültürü yok etmemeye çalışıyoruz. Çünkü bizim derdimiz nostaljiyi bu adada yaşatmak. Bizim de sesimizin duyulmasını istiyoruz, bu konuda herkesten yardım bekliyoruz. Adalı insanlar da bundan hoşnutluk duyuyor çünkü bu geleneğin, bu tarihin bir anda bitirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. O yüzden istediğimiz tek şey burada rahatça şu kültürü yaşatabilmek” dedi.

“FAYTONLAR KALKINCA HAYALET ŞEHRE DÖNDÜ”

Tuntel, “Büyükada şu anda gördüğünüz gibi hayalet şehre dönmüş durumda. Faytonlar kalktığından beri adada hiçbir canlılık veya turist kalmadı. Adalarda toplamda 277 tane fayton var. Heybeliada, Büyükada ve Burgazada olmak üzere. Şu anda toplam kalan fayton sayısı altı tane. Bunlar da gerçekten adayı seven ve adada yaşayan, çoluk çocuğunu ikamet ettiren, bu kültürü yaşatmak isteyen insanlardan ibaret” diye konuştu.

“6 AYDIR BU HAYVANLAR İÇERİDE HAPİS KALMIŞ GEZEMİYORLAR”

“Bu kadar turist çeken, bu kadar ilgi gören bir sektörü bir anda bitirmek akıl alacak iş değil” diyen Tuntel, “Dünyada faytonla ulaşım bir tek bu adalarda vardı. Bu dünyada tek bir örnekti, ona da sahip çıkamadık. Benim atlarım da şu anda İSPARK’ın aldığı atların içerisinde kalıyorlar. 6 aydır bu hayvanlar içeride hapis kalmış gezemiyorlar, dolaşamıyorlar. O yüzden her konuda bir sıkıntı yaşıyoruz hem hayvanlar açısından hem de ada ve kültür açısından burada bir sıkıntı yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Adalarda yaklaşık 5 bin adet akülü araç olduğunu söyleyen Tuntel, “Sonuçta dört tekerlekli radyasyon saçan bir araç, fosil yakıtlı bir araç. Biz diyoruz ki bizim 6 tane faytonumuz kalmış. Biz bunu nostalji olarak burada da yaşatmak istiyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği ilk olarak 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya alınmasına karar vermişti. Faytoncular için “ruam” gibi mücbir bir sebep varken, devlet arabacılara herhangi bir destekte bulunmadı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  valiliğin aldığı keyfi karantina kararının ardından atları ruam test süreci (21 günlük periyotlar halinde 63 gündür) gerekçesi ile 3 ay arabaya koşulmayan arabacılardan, atlarını ve faytonlarını satın alma kararı aldı.

Sahiplendirme şartları ve diğer detaylarla ilgili olarak resmi bir açıklama henüz yapılmamışken Tarım Ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü imzası ile 80 ilin valiliğine bir yazı gönderildiği iddia edildi. Bu yazıda; İBB Kanununun 7. Maddesinde yer alan “Belediyeler tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” cümlesine vurgu yapılarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bahse konu olan atların sahiplendirilmesi için başvurularının alınması ve müdürlüğe ivedilikle gönderilmesi istemişti.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Zavallı atlara iş zamanı yapılan işkenceler şükür son buldu.Bizim kültürümüzde atlar özeldir işkence görmezler. Eskiden sokaklarda ayı oynatıcıları vardı yasaklanınca onlar da aynı şekilde sızlandılar bakın şimdi unutuldu gitti. İnşAllah aynı şekilde sirkler de yasaklanır insanoğlu eğlensin diye diğer canlıların işkence görmesi anlayışı son bulmalı artık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minik Haticeden Sokaktaki Dostları için Mama İstasyonuöç

Minik Hatice’den Sokaktaki Dostları için Mama İstasyonu

Hayatını Kaybeden Hamile Köpeğin Bebeklerini Kurtarmak için Mücadele Ettileröç

Hayatını Kaybeden Hamile Köpeğin Bebeklerini Kurtarmak için Mücadele Ettiler