in

İBB’nin ‘Kısırkaya’ Protokolüne CHP’den Hayır Oyu

Hayvan severlerin tepkilerine neden olan ve toplama kampı olarak nitelenen Kısırkaya’daki hayvan barınağı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeler arasında ortak hizmet protokolü imzalandı. CHP “mevzuata aykırılığı mahkemenin iptal kararı ile tescillenmiş olan Kısırkaya toplama kampına” karşı olduğu için protokole de karşı çıktı.

30574146

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı ile ilçe belediye başkanlıkları arasında, “Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanları”nda sahipsiz hayvanların rehabilitasyonuna yönelik “ortak hizmet protokolü” imzalanması dün İBB Meclisi’nde karara bağlandı. Protokol ile  sahipsiz hayvanların aşılanması, kısırlaştırılması, tedavisi, sahiplendirilmesi, mikroçip uygulanarak kayıt altına alınması ve bu işlemlere tabi tutulan hayvanların yasa gereği alındıkları ortamlara geri bırakılması amaçlanıyor.

ibb kisirkaya 2

CHP, protokole “hayır” oyu kullandı. CHP’li Meclis Üyesi Erhan Aslaner, İBB’nin ve bazı ilçe belediyelerinin yaptığı yoğun köpek toplamaları sırasında ölüme varan çok sayıda hak ihlalinin yaşandığına dikkat çekti.

Eyüp Belediyesi Göktürk’te 5 Araçla 100’den Fazla Köpek Topladı Semt Sakinleri Ayaklandıöç
Eyüp Belediyesi geçtiğimiz aylarda yasaları çiğneyerek yüzlerce hayvanı toplayıp Kısırkaya’ya göndermişti.

İstanbul genelinde sokak hayvanlarının merkezi olarak Kısırkaya’da toplanması ile hak ihlallerinin arttığına ve hayvanların takibinin zorlaştığına vurgu yapan Aslaner “Kısırkaya toplama kampının kullanılması için hazırlanan protokole destek vermiyoruz. Mevzuata aykırılığı mahkemenin iptal kararı ile tescillenmiş olan Kısırkaya toplama kampının, İstanbul gibi bir metropolün neredeyse her noktasına uzaklığı nedeniyle,hasta ya da kazazede birçok hayvan yolda yaşamını yitiriyor. Bu uzun mesafeli nakil süreci hayvanlara eziyet olarak geri dönüyor. Talebimiz en başından beri net: Merkezi, dev, kontrol ve sivil denetimi imkansız tesisler değil, hayvanlara hakları olan birer canlı muamelesinin yapıldığı, hayvan sağlığı prensiplerinin önemsendiği, şeffaf, mahalli düzeyde bakımevleri istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beynindeki Hasar Nedeniyle Barınağa Terk Edilen Kedinin Yeni Yaşamıöç

Beynindeki Hasar Nedeniyle Barınağa Terk Edilen Kedi Helix

Köpeğe Çarpan Sürücü Plakasını Olay Yerinde Düşürüp Kaçtıöç

Köpeğe Çarpan Sürücü Plakasını Olay Yerinde Düşürüp Kaçtı