in ,

İBB’den Adalı Atları “Sahiplendirme” Kararı: “Kelle Fiyatına Hürriyet, Esirlik Bedava”

İBB Meclisi, oy birliği ile Adalar’da satın aldığı atları sahiplendirme kararı aldı. Doğalarına ve yasaya aykırı olarak 3 aydır karantina’da tutulan ve bu süreçte “HASTA” ve “SAKAT” hale gelen Adalı atları kimin, ne amaçla alacağı kafalarda soru işareti bıraktı!

Geçtiğimiz aylarda, Adalar’daki atlarda ruam hastalığı olduğu gerekçesiyle faytonların yasaklanmasının ardından karantinaya alınan ve yönetmelikteki karantina süresi aşılarak sağlıksız koşullarda barındırılan atlarla ilgili olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi (İBB) oy birliği ile “sahiplendirme” kararı aldı.

a1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü satın alınan atlarla ilgili İBB Meclisi’ne yazdığı yazıda; atların, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi hizmetlerinde kullanılmak üzere yetiştiricilere, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, yetiştirici birlikleri, kooperatifler, meslek odaları, dernek gibi tüzel kişiliklere, şahıslara bedelsiz sahiplendirilmesini talep etti.

Hukuk Komisyonu ile Tarım Orman Hayvancılık ve Su Ürünleri Komisyonu müşterek raporunda teklife “olumlu” görüş bildirdi. Karar Meclis’te oy birliği ile kabul edildi.

Adalar’da faytonun kaldırılmsının istenme sebebi, atların faytoncular tarafından çok çalıştırılması ve eziyet görmeleriydi. Hayvanseverler ve yaşam nöbeti tutan tüm hayvan aktivistlerinin yetkililerden talebi ve beklentisi bu yöndeydi. Yetkillilerin söylemi de atların fayton zulmünden kurtarılacağı ve atların Adalar’da özgür bir şekilde yaşayacağı doğrultusundaydı. İBB, atlar 3 aylık karantina süreci içerisindeyken İBB Meclisi’nin ortak kararı ile  plaka başına 300 bin, her bir ata da 4 bin TL vererek satın almalara başladı. İBB’nin 90 bin TL vererek “kurtardığı” atlara, aynı  İBB Meclisi bedava sahiplendirilmesi konusunda ortak karar aldı.

ATLARIN SAHİPLENDİRİLECEĞİ SÖYLENEN “ŞAHISLAR” KİM?

İBB Meclisi’nin oy birliği ile aldığı ve çözüm olarak sunduğu karar, atların özgürleşmesine mi yoksa daha da zor koşullarda çalıştırılacakları bir ortama gönderilecekleri konusunda şüphe yarattı ve bu durum akla şu soruları getirdi.

 • Sözü edilen yetiştiriciler, yetiştirici birlikleri kimlerdir? Türkiye’de yarış atı yetiştiricisi dışında başka at yetiştircisi var mı? Varsa atları neden sahiplenecekler?
 • Bu atların pasaportu var mı? Türk at soy kütüğüne kayıtlı mı? Türkiye’deki yarış atı yetiştiricileri “ekonomik değeri” olmayan bu  atları sahiplenir mi?
 • Kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, meslek odaları, dernek gibi tüzel kişilikler, şahıslar kimlerdir ve neden at sahiplenme ihtiyaçları var?  Hangi koşulları sağlayarak atları sahiplenecekler? Sonrası bunlar nasıl denetlenecek?
 • Bahsi geçen kooperatifler, meslek odaları, dernek gibi tüzel kişiliklere kimlerdir. Atları neden sahiplenecekler?
 • Hepsinden önemlisi, atların sahiplendirileceği söylenen “şahıslar” kimlerdir? Kaçak et kesimi yapan kişiler olup olmadığı veya sonrasında kaçak et kesimi yapılan kişilere verilip verilmeyeceği, bu kaçak etlerin sofralarımıza gelerek halk sağlığını tehdiit edip etmeyeceği nasıl denetlenecek?
 • Bu atlar adalarda özgür bir şekilde yaşamayacak ve mevcut koşullarından daha ağır koşullara maruz bırakılacaklarsa, İBB neden bu atları satın aldı?
 • Saraçhane önünde yaşam nöbeti tutan hayvan aktivistlerinin de talep ettiği gibi, Adalı atlar faytoncuların eziyetinden kurtarılarak Adalar’da özgürce yaşayacaklardı. İBB, Adalı atların Adalar’da özgürce yaşayacağı bir dünya yaratma fikrinden vaz mı geçti? Vazgeçtiyse ne zaman ve neden vazgeçti?
 • Doğal yapısı gereği hareket etmedikçe sağlıklarını kaybeden atlara tedavi ve rehabilitasyon süreci uygulanacak mı?a2

KARAR VAR, AÇIKLAMA YOK!

Henüz, yetkili makamlardan atların geleceğiyle ilgili net ve tatmin edici bir açıklama yapılmamışken; ‘kurtarma’ mottosuyla Adalar’dan koparılmak istenen atların akıbetinin ne olacağı ise hala bilinmiyor.

Adalar’daki faytoncyulara “Atları satmazsanız faytonlarınızı almayız” diyerek baskı yapıldığı iddiaları henüz netlik kazanmamışken, “ruam hastalığı” öne sürülerek yönetmelikteki maddelere uygun olmayan karanti ortamında tutulan atlar şu anda çeşitli sağlık problemleri ile hayata tutunmaya çalışıyor.

 

Konuyla ilgili diğer haberler:

Veteriner Hekim Ayşe Yetiş: Yanlış Beslenme ve Hareketsizlik Atları Öldürür

Veteriner Hekim Ayşe Yetiş: Yanlış Beslenme ve Hareketsizlik Atları Öldürür

 

Adalar’daki Atlar Ruamdan Değil, Valiliğin Keyfi Karantinasında Ölüyor

Adalar’daki Atlar Ruamdan Değil, Valiliğin Keyfi Karantinasında Ölüyor

 

 

İBB Adalar’daki Atları Satın Almaya Başladı

İBB Adalar’daki Atları Satın Almaya Başladı

 

Yorum

Yorum Ekle
 1. Bunların olacağını söylemiştik. Fakat atlarda olduğu iddia edilen mankafa hastalığı Saraçhanecilerde olduğu için anlatamadık.
  Haberinizdeki şu bilgi de gerçek dışıdır:
  (Saraçhane önünde yaşam nöbeti tutan hayvan aktivistlerinin de talep ettiği gibi, Adalı atlar faytoncuların eziyetinden kurtarılarak Adalar’da özgürce yaşayacaklardı. İBB, Adalı atların Adalar’da özgürce yaşayacağı bir dünya yaratma fikrinden vaz mı geçti? Vazgeçtiyse ne zaman ve neden vazgeçti?)
  O insanlar atların Adalar’dan uzaklaştırılmasını istediler. Yeriniz olsaydı bildirilerini eklerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milyarlarca Çekirge Türkiye’ye Gelmiyor

Milyarlarca Çekirge Türkiye’ye Gel(m)iyor

Türkiyenin ilk Doğa Koruma Kütüphanesi İzmirde Açıldı öç

Türkiye’nin ilk Doğa Koruma Kütüphanesi İzmir’de Açıldı