in

İBB Sessiz Kaldı, Adalar Kaymakamlığı Açıkladı: 20 At Binicilik Eğitimi İçin Sahiplendirildi

Adalar Kaymakamlığı, İBB tarafından satın alınan atlardan 20 tanesinin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Atçılık Meslek Yüksek Okulu’na sahiplendirildiğini açıkladı. Buna karşın İBB, İstanbul Valiliği ya da diğer yetkililerin hiçbirinden henüz sahiplendirmeyle ilgili duyuru henüz yapılmadı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve ücretsiz olarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette kullanılmak üzere sahiplendirilmesi kararlaştırılan Adalar’ın atlarından 20 tanesi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Atçılık Meslek Yüksek Okulu’na verildi.

Konuyla ilgili olarak Adalar Kaymakamlığı resmi sitesinde ve sosyal medya hesaplarında açıklama yapılırken; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği ya da ilgili yetkililerden hiçbiri henüz bir açıklama yapmadı.

(Sürecin başından bu yana Adalar’daki atların sahiplendirilmesiyle ya da sahiplendirilme şartlarıyla ilgili de basına henüz hiçbir resmi açıklama yapılmadı.)

ADALAR KAYMAKAMLIĞINDAN YAPILAN AÇIKLAMA:

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği ilk olarak 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atları, ruam yönetmeliğine aykırı olarak 3 ay karantinaya alınmasına karar vermişti. Faytoncular için “ruam” gibi mücbir bir sebep varken, devlet arabacılara herhangi bir destekte bulunmadı. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),  valiliğin aldığı keyfi karantina kararının ardından atları ruam test süreci (21 günlük periyotlar halinde 63 gündür) gerekçesi ile 3 ay arabaya koşulmayan arabacılardan, atlarını ve faytonlarını satın alma kararı aldı.

Sahiplendirme şartları ve diğer detaylarla ilgili olarak resmi bir açıklama henüz yapılmamışken Tarım Ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü imzası ile 80 ilin valiliğine bir yazı gönderildiği iddia edildi. Bu yazıda; İBB Kanununun 7. Maddesinde yer alan “Belediyeler tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” cümlesine vurgu yapılarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bahse konu olan atların sahiplendirilmesi için başvurularının alınması ve müdürlüğe ivedilikle gönderilmesi istemişti.

İBB’nin “Bedava Sahiplendirme” Kararına Atçılardan Cevap: Atçının da Çiftçinin de Ata İhtiyacı Yok!

Reklamları Geçiniz! Faytoncunun Eziyetinden Kurtarılan Atları İBB’nin Elinden Kim Kurtaracak?

 

Adalar’ın Atları Laboratuvar Hayvanı mı Olacak?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yılan

Düzce’de Bir Yılan Balkon Giderine Sıkıştı!

Profesör Balon Balıklarını Elleriyle Beslediöç

Profesör, Balon Balıklarını Elleriyle Besledi