in

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir’den Halkı Paniğe Sürükleyen Skandal Ruam Açıklaması…

İBB Ulaşımından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Adalar’ın atlarının sahiplendirilmesi için kurulan komisyonun başkanı Orhan Demir konuk olduğu bir radyo programında Adalar’daki atların oradan uzaklaştırılma sebebinin “ruam” olduğunu söyledi ve bu hastalığın sporlarının on yıllarca toprakta yaşayabileceğini, 25 sene sonra bile hayvanlara bulaşabileceğini iddia etti. Ruam hastalığı ile ilgili bilgi almak için danıştığımız Doç. Dr. Funda Yıldırım ise ruam hastalığının sporlama yeteneğinin olmadığını ve bu bakterinin dış ortamda birkaç saatten fazla kalmayacağını söyledi.

İBB Ulaşımından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Adalar’ın atlarının sahiplendirilmesi için kurulan komisyonun başkanı Orhan Demir Açık Radyo’da ‘Dünya Mirası Adalar’ isimli programın konuğu oldu.

Programda ilk olarak Adalar’daki ulaşım sorunu ve vatandaşların taleplerini dile getiren ve bu yönde çalışmalar yapıldığını aktaran Orhan Demir’e program sunucusu; “Yaşayanların arasında atlar da var. Onları da Adalar’da yaşayanlar olarak taleplerini dikkate alınmalı.” diyerek Adalar’ın atlarının da akıbetine dikkat çeken bir ekleme yaptı.

Demir, “İstanbul Valisi Adalar’da tek bir atlı fayton kalmayacak dedi. Siz de aynı fikirde misiniz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Adalar’daki atların oradan uzaklaştırılma sebebi ruam hastalığı ve ruam hastalığı öyle bir hastalık ki, veteriner hekimler ve bilim insanlarıyla konuştuğumuz zaman söyledikleri şu; ruamın sporları çok uzun yıllar yaşıyor. Yani 30 sene yaşayan bir ruam sporundan bahsediyoruz ve toprakta da yaşayabiliyor. Bütün atları oradan uzaklaştırdığınızı düşünün. 25 sene sonra hiç hasta olmayan atları oraya geri getirdiğini zaman toprakta kalan sporlar nedeniyle o atların tekrar ruam hastalığına yakalanma ihtimalleri çok yüksek. Ve İstanbul ruam hastalığı nedeniyle uluslararası arenada işaretlenmiş durumda. Bu atlar İstanbul içerisinde başka bir yere nakledilseler bile, İstanbul’un ruam işareti ne yazık ki kalacak. Dolayısıyla bir yandan da bunu da sağlamaya çalışıyoruz.

Yani bu atların uzaklaştırılma nedeni aslında hastalığın önlenmesi. Zaten şu anda hepsinin testleri yapılıyor ve hasta olan at yok şu anda. Ama tekrar hastalanma ihtimalleri çok çok yüksek. Bize söylenen ise bundan önce her sene Adalar’da 100-150 atın ruamdan öldüğü.”

BİLİM, ORHAN DEMİR’İ YALANLADI

Orhan Demir’in bu açıklamalarına istinaden konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Doç. Dr. Funda Yıldırım ise ruam hastalığının sporlanma yeteneğinin olmadığını ve bilimsel verilere göre ruam bakterisinin dış ortamda birkaç saatten fazla kalamadığını söyledi.

Adalar’da ruam olduğu ve bu yüzden itlaf edildiği söylenen atların bazı görüntüleri ise büyük tartışma konusu olmuştu. İnsanlara da bulaşabileceği açıklanan ruam hastalığı olduğu ileri sürülen 81 atın sivil giyimli kişiler tarafından hiçbir koruyucu tedbir alınmadan itlaf edildiği görünmüştü. Bu görüntülerle ve ruam testlerinin sonuçlarının hala resmi olarak açıklanmamasıyla birlikte Adalar’daki atların gerçekten ruam olup olmadığına dair şaibesini hala koruyor…

“UZMAN KİŞİLERCE, KORUNMA TEDBİRLERİ ALINMIŞ OLARAK UYGULANMALIDIR…”

Buna görüntülere istinaden hayvanlarda ötanazi protokolü ve alınması gereken tedbirleri sorduğumuz Doç. Dr. Funda Yıldırım şu cevabı verdi:

Ötenazi protokolü uzman kişilerce, koruma tedbirleri alınmış olarak ve hayvan refahına uygun biçimde yürütülmelidir. Ötenazi uygulaması sonrası ise yakarak yok etme en uygun olanı olarak gösteriliyor. Fakat yakma işlemi için krematoryum seçeneği özellikle bu derece büyük hayvanlara uygun şekilde bulunmadığından alternatif olarak derin çukurlara gömülme şeklinde de çözümler uygulanıyor. Gömü alanlarının su ve gıda kaynaklarından uzak yerlerde belirlenmesi, yeterince derin çukurlar hazırlanması çukurlara Kalsiyum oksit, hipoklorit gibi oksitleyici maddeler serpilmesi ve kapatmadan önce de işlemin tekrarlanması daha sonra üzerinin toprakla örtülmesi uygun bir seçenek olacaktır.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Valiliği, 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atlara ‘ruam yönetmeliği’ne aykırı olarak aylarca süren karantina uygulamıştı.

Sonrasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) atları satın alıp fayton taşımacılığının kaldırılacağını açıkladı. Fayton plakası başına 300.00. TL (277 fayton plakası vardı) at başına da 4.000 TL (1.370) bir de faytoncu ailesinden bir kişiyi İBB’de işe al alacağını belirterek satın alma yaptı.  İBB Meclisi,’nin 9 Mart’taki toplantısında da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önerisi ile atların “tarım ve hayvancılıkta kullanılmak üzere dernekler, kooperatiflere ve şahıslara bedava” verilme önerisi oy birliği ile kabul edildi. Tarım Ve Orman Bakanlığı “Tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” cümlesine vurgu yaparak atların sahiplendirilmesi için başvuruların beklendiği yönünde tüm illere yazı gönderdi. Aynı şekilde Türkiye Binicilik Federasyonu  Federasyonu üyelerine bedava sahiplendirmeyle ilgili yazılar gönderi.

Doç. Dr. Funda Yıldırım: Ruam Hastalığının Uzun Yıllar Hayatta Kalması Söz Konusu Değildir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AKUT Sokak Hayvanlarını Doyurduöç

AKUT Sokak Hayvanlarını Doyurdu

I Made A Plugin For WordPress Uptime Monitoring & Downtime Alerts WordPress