in

İBB Satın Alıp Bakamadığı Adalar’ın Atlarını, Elinden Çıkarmak İçin Yol Arıyor

İBB’nin binlerce lira ödeyerek satın aldığı ve bakabilecek bir formül bulamadığı Adalar’ın atları için İstanbul Valiliği Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Binicilik Federasyonu ile iletişime geçerek kulüp ve şahısların ‘bedava’ sahiplenme için başvurularını bekledikleri ilettiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak görüş aldığımız At Veteriner Hekimi Ayşe Yetiş “16 milyon İstanbulludan yalnızca 10 bin kişi bu atlara sahip çıkabilecekken, İBB neden bu çözümü görmezden geliyor?” dedi.

İstanbul Valiliği ilk olarak 19 Aralık’ta ruam hastalığını gerekçe göstererek Adalar’daki atlara, ruam yönetmeliğine aykırı olarak aylarca karantina uygulamış ve sonraki süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binlerce lira ödeyerek atları satın almış, sonraki süreçte ise ‘bedava’ sahiplendireceğini açıklamıştı.

Tarım Ve Orman Bakanlığı İstanbul İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü imzası ile geçtiğimiz günlerde 80 ilin valiliğine bir yazı gönderildi ve İBB Kanununun 7. Maddesinde yer alan “Belediyeler tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilir” cümlesine vurgu yapılarak tarım ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bahse konu olan atların sahiplendirilmesi için başvurularının alınması ve müdürlüğe ivedilikle gönderilmesi istenmişti.

Ajanimo.com olarak röportajlar yaparak konuyla ilgili sorularımız yönelttiğimiz hayatını ata adamış birçok kişi ve yaşam hakkı savunucusu; atçının da çiftçinin de ata ihtiyacı olmadığını ve bu hayvanların kasapların eline düşmesinden korktuklarını dile getirmişlerdi. Atlara bakabilecek bir formül bulmayan ve bedava sahiplendirmeye çalışan İBB’den atları isteyen kurum ya da kişilerin uyması gereken kriterle ilgili hala resmi bir açıklama yapılmadı. T.C. İstanbul Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de Türkiye Binicilik Federasyonu ile iletişime geçerek binicilik sporuna hizmet edebilmesi vesilesi ile kulüp ve şahısların başvurularını bekledikleri öğrenildi.

İşte Türkiye Binicilik Federasyonu’nun O Açıklaması:

türkiye binicililk federasyonu adaların atları ibb

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

binicilik federasyonuu

 

Konuyla ilgili olarak görüş aldığımız At Veteriner Hekimi Ayşe Yetiş ise “16 milyon İstanbulludan yalnızca 10 bin kişi bu atlara sahip çıkabilecekken, İBB neden bu çözümü görmezden geliyor?” dedi ve şöyle devam ettti:

Satın alıp bedava dağıttığı Adalar’ın atlarına yetiştirici, üretici  ve çiftçilerden ‘ata ihtiyacımı yok’ cevabını alan İBB,  Türkiye Binicilik Federasyonu kanalıyla ücretli binicilik eğitimleri veren kulüplere atları bedava sahiplendirmeye çalışıyor. İstanbullunun cebinden çıkan para ile alınan atlar binicilik kulübüne bedava verildiğinde İstanbullular bu binicilik kulüplerinde atlarına bedava mı binecek? Bu atlarla binicilik yapılacaksa ve binicilik kulüpleri bu atlar üzerinden para kazanacaksa neden İBB Adalar’ da at ve atla yaşam kulüpleri kurup binicilik, atla terapi, ata terapi vb. şeylerden oluşan merkezi kendisi kurmuyor. Binicilik kulüplerinde atların hangi koşullarda çalıştırıldığına dair düzenleme ve denetim yapılıyor mu? Düzenleme ve denetim olmadığı için faytonlarda eziyet gören ve sömürülen atların binicilik kulüplerinde de aynı kaderi yaşayıp yaşamayacağı büyük bir soru işaretiyken, İBB kamunun kaynağını kullanarak milyonlarca lira verip sahiplendiği bu atlarla tüm İstanbulluların yararlandığı bir tesisi neden kendisi kurmuyor? İstanbulluların talebi bu yönde iken 16 milyon İstanbullu ile yönetmeye talip olan bir partinin iş başında olduğu İBB, bu talebi neden görmeden geliyor?

 

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sezen

Sezen Aksu: Çıkarın Artık Şu Yasayı!

Yavru Kediyi Kurtarmak için Aracı Parçaladılaröç

Yavru Kediyi Kurtarmak için Aracı Parçaladılar