in

“71 Yaşındaki Emekli Öğretmen Sokak Hayvanları için Veterinerlik Okudu” Haberine Veteriner Hekimler Tepki Gösterdi

DHA’nın  “Kendini sokak hayvanlarına adadı, 71 yaşında veterinerlik okudu” haberi veteriner hekimleri kızdırdı

“Samsun’da, 71 yaşındaki emekli öğretmen Fevzi Uyar hayatını adadığı sokak hayvanlarının tedavilerini de yapmak için 2 yıl önce başladığı Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümü’nden mezun oldu” denilen haberde yer alan ifadelere. Türkiye Veteriner Hekimler Birliği’nden tepki geldi.

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği konuyla ilgili yazılı açıklaması şu şekilde:

“20.12.2020 tarihinde Tayfur Kara imzasıyla Demirören Haber Ajansı tarafından servis edilen yazılı, görsel ve sosyal medyada Samsun’da emekli bir öğretmenin beslediği sokak hayvanlarının tedavi masrafları çok pahalı oluyor gerekçesiyle 2 yıllık Anadolu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümünden mezun olarak ‘Kendisini sokak hayvanlarına adadı 71 yaşında Veterinerlik Okudu’ başlığı adı altında kamuoyunda farklı bir algı yaratmaya yönelik çıkan haberlerle 5 yıllık Veterinerlik Fakültesinden yüksek lisans diploması ile mezun olan ve halk sağlığı, hayvan sağlığı, çevre sağlığı, gıda güvenliğinin sürekliliği kapsamında görevini layıkıyla yapan veteriner hekim meslektaşlarımızın gerçek eğitim bilgileri, yetki ve sorumlulukları göz ardı edilmiş ve basite indirgenmiştir. Ayrıca yine sözkonusu haberde kamuoyunda veteriner hekimlik mesleğinin iki yıllık teorik bir eğitimle yapılabileceği algısı oluşturulmuştur.

6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanunu’nun 68. Maddesinde haberde yer alan kişinin işlediği fiilin karşılığı “Bu kanunun 11’inci maddesinde yazılı vasıflara haiz olmayıp da veteriner hekimlik yapan ve hayvan hastalıklarını tedavi etmeye çalışanlar,  altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılır” hükmüdür.

Mesleki etik kuralları, ilkeleri ile objektif tarafsızlığı gereği; yazdığı haberdeki bilgilerin doğruluğunu teyit etmeden ve 1954 yılından beri yürürlükte olan 6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına Dair Kanunda geçen meslek unvanımız olan “VETERİNER HEKİM” unvanının dahi kullanılmadığı haberi şiddetle kınıyor, yayınlanan bu haberin veteriner hekimlik mesleğinin yetki ve sorumluluklarını düzenleyen ve halen yürürlükte olan; 6343 Sayılı Veteriner Hekimliği Mesleğinin İcrasına ve 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu” hükümleri ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde gerçekleri yansıtmadığından dolayı, yasa gereği haberin ivedilikle tekzip edilerek düzeltilmesini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Garajini Kediler icin Yuvaya Cevirdi

Garajını Kediler için Yuvaya Çevirdi

Arabanin Carptigi Kopegin Cigliklarina Diger Kopekler Kostu

Arabanın Çarptığı Köpeğin Çığlıklarına Diğer Köpekler Koştu