in

Hürriyet Gazetesi ve Yandaş Medyanın İlginç Kedi Kavgası

İyi bildiğimiz bir şey var ki o da ana akım medyanın sadece tıklanma derdine düştükleri zmaan hayvanlarla ilgili haber yaptıkları. Aslında, hala haber dillerinde hayvanlar için “öldü” kelimesini kullanmak yerine ısrarla “telef oldu”sözünü kullanan bir medyadan da çok bir beklentimiz yok. Ancak 2 gündür türlü gazetelerde bir kedi haberidir gidiyor. Hürriyet Gazetesi ve yandaş medya bu kedi haberi yüzünden birbirlerine girdiler.

acillik

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her şey Hürriyet muhabiri Burak Çoşan‘ın ‘Aciller acillik’ haberiyle başladı.

İstanbul’daki bazı hastanelerin acil servislerinde yaşanan yoğunluğu gündeme taşımak isteyen Hüriyet muhabiri Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde rastladığı kedileri de görüntüledi. Hal böyle olunca haberin konusu “acillerdeki yoğunlukken” konu birden “bu kedilerin burada ne işi var” olarak yayıldı.

Haberin ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili ilginç bir açıklama yaparak muhabiri suçladı. İşte o açıklama

“Gazetenin renkli sayfaları bir kedi ile süslenerek habere dikkat uyandırmak için apaçık bir hayvanın kullanıldığı bu haber sonra televizyonun renkli ekranına yansıtılmıştır. Haber detaylandırılıp kurumumuzca değerlendirildiğinde; acar muhabirimiz haber bulamamış olsa gerek ki, hastanemizin koridorlarında kedi kovalamış ve hayvanı sonunda fotoğraflayacak noktaya getirmiştir. Bir kedi neden fotoğraflanmak için hastaneye sokulmaya çalışılır ki bunun yorumunu sizlere bırakıyoruz.
Bu paylaşımı yapmamızdaki ana amaç haber bulamadığı için kedi kovalayan muhabirimize yardımcı olmak aslında; ilimizde yatırımı biten birçok sağlık tesisi bulunmakta, bunları haberleştirebilir mesela, bunun yanında yüzlerce güzel iş yapılmakta, bunlarla ilgili haberler yapabilir. Bu yanlı haberle ilgili kişi ve kurumlarla hukuk zemininde mücadeleye ve her türlü zor şartlarda da olsa asil milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

İl sağlık müdürülüğünün açıklama yapmasının ve hastane kamerasının ortaya çıkmasının ardından yandaş medya, kedilerin oraya muhabir tarafından sokulduğunu iddia eden haberler yapmaya başladı

5a7313bed3806c368411cd63 1 uia 7183 1

Hürriyet mubabiri ise kamera görüntülerinde kedileri içeri sokmadığını aksine dışarı çıkardığını hatat videoda bir kedi daha olduğunu iddia etti. Karşıklı açıklamalar ve iddilar da devem ediyor.

5a7313bed3806c368411cd63

Peki ya kediler? Kediler gerçekten orada mı yaşıyor yoksa muhabir tarafından mı sokuldu bilemiyoruz. Zaten bu tartışmada kedilerin, tarafların pek umrunda olduğunu da zannetmiyoruz. Bildiğimiz tek şey medyanın her zaman yaptığı gibi kedileri hedef göstererek habercilik yaptığı ve bu haberlerin sonucunda hep hayvanların zararlı çıktığı. Hayvanları canavar gibi gösterek zaten toplumumuzda bulunan hayvan düşmalığını perçinleyen medyanın kedilerle uğraşmayı bırakıp haberin gerçek konusu  olan hastane acillerindeki yoğunluğa odaklanmasını öneririz.

Umarız medyanın seviyesiz tartışmasına malzeme edilen bu kediciklerin başına bir iş gelmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muazzez Teyzenin 5 Kilometrelik İyilik Yolculuğuöç

Muazzez Teyzenin 5 Kilometrelik ‘İyilik’ Yolculuğu

hayvanhaklarievrenselbeyannamesi 14 A

HAYVAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ MADDE 14-A