in ,

Hukuk Zaferi Köpek Kiraz’ın

Antalya’da yaşayan bankacı Özgü Korkanç, evden tahliyesine karar verilen köpeği Kiraz için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Kedi tahliyesinin durdurulması kararının ardından, mahkeme köpeğin de tahliye kararının reddetmesiyle emsal bir karara imza attı ve site yöneticisi Necip Erdal Erdoğant’ın talebini reddetti.

kiraz-zafer-ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Antalya’nın Konyaaltı İlçesi’nde Uluç Mahallesi’nde yaşayan 27 yaşındaki bankacı Özgü Korkanç, 2.5 yıl önce annesinin hediye ettiği yavru Cocker cinsi köpeği evinde beslemeye başladı. Site yöneticisi 2 ay sonra sitede köpek beslenemeyeceğini söyledi ve Köpeğin havladığı, sitenin içine çişini yaptığı, çocukları korkuttuğu, ağaçların köklerine zarar verdiği şikayetleriyle Korkanç ailesini önce sözlü uyardı. Bununla yetinmeyen yönetici daha sonra yazılı uyardı. Site yönetiminin köpeğin tahliye edilmesi için gönderdiği ihtarnamenin ardından olay mahkemeye taşındı.

kiraz-zafer-ajanimo-1

Açılan dava üzerine Antalya 4. Sulh Hukuk Mahkemesi, evde keşif yaptı. İki duruşmada her iki tarafta bir sonuç alamadı. 2 gün önce 4. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen üçüncü davada mahkeme heyeti, “Davayı açan davacının tapu kaydı incelenmesinden kat maliki olmadığı bu tür davayı açabilmesi için kendisine kat malikleri kurul kararı ile açıkça yetki verilmiş olması gerekli olduğundan aktif dava ve husumet ehliyeti bulunmadığından reddine karar” verdi.

“Kararı duyunca sevinçten ağladım”

kiraz-zafer-ajanimo-3

Karardan büyük mutluluk duyan Korkanç, şimdilerde site içerisinde rahatlıkla köpeğini gezdirebiliyor. Davayı kazanmanın mutluluğunu yaşayan Özgü Korkanç “Köpeğimi evde besliyorum. Onun dışında kaka çişlerini dışarı yapıyor. Onu da site içinden değil arka kapıdan parka çıkıyoruz. Kakasını da poşetle alıyorum. Duyarlı bir hayvanseverim” dedi.

Dava sürecinde büyük sıkıntılar yaşayan Korkanç, karar çok sevindiğini, sevinç gözyaşları döktüğünü belirtti ve “Ama öncesinde ön duruşma oldu, Eve keşfe gelindi. Keşif sırasında yalan beyanlarda bulunuldu. 2 gün önce duruşmamız vardı, avukatımızın desteği ile davayı kazandık. Kazanamasaydık davayı temyize taşıyacaktık. Eğer gerçekte davayı kaybetseydik 17 yıldır oturduğumuz evimizden taşınacaktık” diye konuştu.

Kiraz ailesinin yanında kalacak

köpek-kiraz-zafer-ajanimo-1

Site yöneticisinin kaprisleri nedeniyle Kiraz’ın tahliyesi için dava açıldığına değinen Avukat Alev Ersan ise “Usulsüz bir dava açıldığı için site yönetimi dava masraflarının yanı sıra karşı tarafın avukat ücretlerini de ödeyecek. Bunun yanında artık Kiraz ailesi ile kalacak” açıklamasını yaptı.

Mahkemenin emsal teşkil eden bir karar verdiğinin altını çizen Ersan, “Ender kararlardan birisi oldu. Davanın usulüne girmeden red kararları çok nadir çıkıyor. Köpeğin evlerden tahliyesine red kararı emsal olarak site yönetimlerini zorlayacaktır. Site yönetimleri kafalarına göre dava açamayacaklar. Site sakinlerinden imza almak zorundalar dava açmak için. Kiraz ailesi ile kalacak. Müvekkilimin mutluluk gözyaşları, hüzün gözyaşları olabilirdi. Davayı kazandığımız için mutluyuz. Hayvanseverler kedi ve köpeklerinden vazgeçmesinler,mücadele etsiler” dedi.

Bu süreci Maviş başlattı

maviş-zafer-ajanimo

Evden tahliyesine karar verilen kedisini terk etmektense Bursa’dan tayinini isteyerek Antalya’ya taşınan hemşirenin kedisi Maviş için başlattığı hukuk mücadelesi zaferle sonuçlanmıştı. Yargıtay’ın bozma ilamının ardından yerel mahkeme, kedilerin evden tahliye edilemeyeceğine ilişkin ders niteliğinde emsal bir karara imza atmıştı.

Maviş için hukuk savaşı başlatan Avukat Nilay Parlar Ateş ise, “Tüm dava sürenci dikkate aldığımızda buna ‘Mavişin Zaferi’ diyelim. Müvekkilimizin hem evde beslediği kedileri hem de ortak alanda beslediği sokak kedileri vardı. Fakat site yönetimi bundan rahatsız olduğu için dava açtı. Mahkeme ilk kararında müvekkilimin, hem kendi evinde hem de ortak alanda hayvan beslenmesi konusunda men edilmesine karar verdi. Biz bu kararı temyiz ettik, karar Yargıtay tarafından bozuldu. Ardından mahkeme değişti, yeni mahkemede olumlu bir karar elde ettik. Bizim bu mahkemede aldığımız karar tüm hayvan severler için bir emsal teşkil edecek. Mahkemenin gerekçesi gerçekten çok güzel, bu karar tüm insanlığa bir ders veren bir gerekçe oldu. Köpeklere ilişkin birçok mahkeme kararı vardı, ancak kedilere ilişkin emsal teşkil eden kararımız yoktu. Kedilerin çevreye rahatsızlık verecek bir canlı olmadığını, hayvan beslemenin normal bir davranış olduğu, beslemeye engel olanların ise yaşam haklarına saygısız davranışlarda bulunduğuna dair bir gerekçemiz var. Yani mahkeme özetle, gerek bağımsız bölümde, gerekse ortak alanda kedilerin beslenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Kediler, yapısı gereği çevreye rahatsızlık vermiyor” şeklinde açıklamasıyla Maviş’in örnek teşkil ettiğini dile getirmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

panda ile oynamak ajanimo 1

Yeni İş Arayanlara: Pandalarla Oynamak İster misiniz?

Bu Konser Parayla değil Mamayla Ajanimo 1

Bu Konser Parayla Değil Mamayla