in

Hukuk Fakültesinde Bir Sıpa: Çitlembik

İki aylık sıpa Çitlembik HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat’ın verdiği ‘Hayvan Hakları’ dersine konuk oldu.

Türkiye’de ilk kez bir hukuk fakültesinde hayvan hukuku dersi görülmeye başladığını sizlerle paylaşmıştık. MEF Üniversitesi’nde başlayan derslerin hocası hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP) Başkanı, Avukat Ahmet Kemal Şenpolat  derse minik isimli köpek ile gelmişti.

Detaylar için:

Özel Bir Üniversitenin Hukuk Fakültesinde ‘Hayvan Hukuku’ Dersleri Başladı

Bu haftanın konuğu ise eşek Çitlembik oldu. Hürriyet’ten Esra Ülkar’ın haberine göre, Çitlembik, üniversite kapısından girer girmez ilgi odağı oluyor. Sanki biliyormuş gibi sınıfın yolunu tutuyor. Sevimliliğiyle öğrencilerde gülümsemeye yol açıyor. Şenpolat, “Hayvan hakları konusunda farkındalık oluşturmak istiyoruz” derken, Çitlembik de kürsüde onu izliyor. Ahmet hoca, neden bir sıpa getirdiğini şöyle açıklıyor:

5a9d8c9e7152d820d03f2f89

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fotoğraf: Levent KULU

“Bir zürafa, ayı getirebilme şansımız yoktu ama kedi ve köpekler dışında da hayvanlar var. Genelde insanlar kedi ve köpeğe kötü muamele yapıldığında ayaklanıyor. Kötü muamele gören yük hayvanları gözlerden ırak olduğu için görülmüyor. Eşek denildiğinde hakaret algılanıyor. Dava açtığınızda manevi tazminat kazanabilirsiniz. Halbuki aslan, kaplan denmesi gurur kaynağı. En fazla çalışan hayvanlar, bu gariban eşekler. Çitlembik’i biraz da ne kadar sevimli olduğunu görün diye getirdim. Hukukun konusu olan insanlar; hayvanlar ise mal olarak anılıyor. Derste onların nefes alma, işkence görmeme, bizlerle yaşayabilme hakkından bahsediyoruz. Hayvan haklarıyla ilgili film izlenmesinden hukuki mevzuata, romanlara kadar her şeye bakacağız. ‘99 Soruda Hayvan Hakları’ kitabımı takip edeceğiz. Hayalim bir sonraki derse keçi getirmek.

5a9d8cee7152d820d03f2f94
Fotoğraf: Levent KULU

Hayvanların acılarını dile getirebilecek doğru insanlar hâlâ yeterli değil. Medya karşısında şov, ajitasyon yaparak, tweet atarak bir hak savunulamaz. Öğrenciler, hiç bilmedikleri bir dünyayla tanışacak ve içlerinden bizi de geçenler olacak ki onlara iyi bir bayrak devredelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlü Oyunculardan ‘Satın Alma Sahiplen’ Çağrısıöç

Ünlü Oyunculardan ‘Satın Alma Sahiplen’ Çağrısı

Su Kuyusuna Düşen 4 Yavru Köpekten 2si Hayatını Kaybettiöç

Su Kuyusuna Düşen 4 Yavru Köpekten 2’si Hayatını Kaybetti