in

Toksoplazma Gondii Nedir, Kedilerden Bulaşır mı?

Tüylü ve sevimli dostlarımız kedilerden, son günlerde basında tehlikeli canlılar gibi bahsedilmesi siz hayvansever dostlarımızı üzdüğü gibi biz Veteriner Hekimleri de bir o kadar rahatsız etmiştir. Aslında sanıldığının aksine, hemen herkesin gözünden kaçan daha ciddi bir durum olan kişisel hijyen kuralları ve çevre hijyeni gibi konulara yeteri kadar değinilmemektedir.

Kedinizi Isırma Alışkanlığından Nasıl Vazgeçirirsinizöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gelin birlikte bakalım neymiş bu Toksoplazma Gondii….

Toxoplasma gondii; tüm omurgalı canlıları ve çekirdeği olan tüm hücreleri enfekte edebilen bir protozoondur.

Protozoon: Bir parazit türü İnsanların yaklaşık 1/3 ü yaşamlarının herhangi bir döneminde bu parazit ile enfekte olurlar.

Son konağı kedigiller, ara konağı ise başta insan olmak üzere çeşitli omurgalı canlılardır. Şunu da ekleyelim, Kedi toksoplazma paraziti ile karşılaştıktan sonra enfekte olur ve yaklaşık 2 hafta süresince yumurtalarını etrafa saçarlar. Bu süre. dışında kediler paraziti insanlara yada diğer hayvanlara bulaştırmaz.

toksoplazmakedi

Bu parazitin 3 enfektif formu vardır…

  • 1.) Taşizoid formu (Hızlı çoğalan formu)
  • 2.) Bradizoit formu (Doku kisti içinde yavaş çoğalan form)
  • 3.) Ookist formu (Yalnızca kedi dışkısında bulunan form)
  • Taşizoit ve bradizoitler son konak kedi de dahil, Toksoplazma Gondili ile enfekte olabilen bütün canlılarda görülür.

Son konak görevi gören kedi ve kedigillerde ise konak vücudu dışında olgunlaşan ookist ve olgunlaştıktan sonra bunların içinde gelişen sporozoit dönemleri görülür.

toksoplazmakedi 1

Peki Nasıl Bulaşır?

Bulaşmada önemli olan nokta bu paraziti almamız için gerek şart kedi ile temas değil. Bu parazite maruz kalmak için illa kedi besliyor olmamız gerekli değil. Yediğimiz et ile de, içtiğimiz su ile de bu etkeni zaten alabiliriz.

Doku kisti içeren hayvan etlerinin çiğ veya az pişmiş tüketilmesi ile,

1) Kedi dışkısı ile kirlenen yiyecek ve içecek ile beslenen hayvanlarda toksoplazmanın bradizoit formu bu canlıların dokularında bulunmaktadır. İyi pişmemiş et ve süt ürünleri ile bu parazit biz insanlara bulaşabilmektedir. Önlem olarak, iyi pişmemiş et ve et ürünlerini menşei bilinen markalardan ve güvenilir markalardan tercih ederek bu durumu kontrol altına alabiliriz.

Enfekte kedilerin dışkısı ile atılan ve toprakta olgunlaşan ookistlerin bulaştığı yiyecek ve içeceklerin ağız yoluyla alınması ile,

2) Burada önemli iki nokta vardır,ilki evimizde beslediğimiz kedilerimizin son konak olduğunu hatırlayarak,tuvalet kaplarını herşeyden önce düzenli bir program dahilinde dezenfekte edebileceğimizi ve de kullandığımız kumun günlük olarak kontrolünü sağlamamız gerektiğini unutmamalıyız. Kum üzerindeki dışkı günlük olarak uzaklaştırılmalıdır ve her temas sonrası mutlaka el hijyenimizi sağlamalıyız. İkinci önemli nokta ve asıl önemli nokta ise evimiz dışında sokakta, bahçede yaşayan kedilerin dışkılarıdır. Bu dostlar ile temas ettiğimizde de yine kişisel hijyen kurallarını hatırlamamız gerekir. Yukarıda da değindiğim gibi bu paraziti almamız için gerek şart kedi ile temas değil. Bu parazite maruz kalmak için illa kedi besliyor olmamız gerekli değil. Yediğimiz et ile de, içtiğimiz su ile de bu etkeni zaten alabiliriz. Çocukluğumuzda bu etkene maruz kalmış olabiliriz ve hafif bir gribal durum geçirdiğimizi sanmış olabiliriz ve vücudumuz aslında toksoplazma ile tanışmıştır ve önlemini almıştır.

Yani vücudumuz artık toksoplazmaya bağışıktır. Korkacak Bir şey yok…

temizlik ve hijyen

Ne zaman korkmalıyız peki?

Kişisel hijyen kurallarına uymadığımız zaman, menşei bilinmeyen çiğ yada iyi pişmemiş et ve et ürünlerini tükettiğimiz zaman, iyi pişmemiş yada çiğ süt ve süt ürünlerini tükettiğimiz zaman,iyi yıkanmamış sebze ve meyveleri yediğimiz zaman, dışarıda sevdiğimiz kediler ile temastan sonra el hijyenimize dikkat etmez isek korkmalıyız….!!!

Peki hani biz bu etkeni almıştık ve de hasta olmayacaktık…?

Bizim bu etken ile ne zaman ve ne şekilde tanıştığımız burada önem kazanır… Eğer etkene maruz kaldığımızda bağışıklık sistemimizi tehdit eden bir hastalığımız var ise, Örneğin AİDS, Hodgkin Lenfoma vb. Organ nakli geçirme durumumuz var ise, örneğin karaciğer nakli, böbrek nakli vb. Ya da hayatı boyunca hiç kedi ile teması olmamış ve hamileliği esnasında kedi ile teması olan anne adayı isek?

O zamanda korkocak bir durum yok… Ne yapacağız?

Hekiminiz sizden test isteyecektir ve bağışıklık durumunuzu size iletecektir. Ek olarak eğer hamile kalmaya kara verdiniz ama hamile değilsiniz ve de kedi sahiplenmek istiyorsunuz ve bunları yaparken de ilk defa temasınız olacak, kediniz için Veteriner Hekiminize danışıp Toksoplazma testleri yaptırabilirsiniz. Dediğim gibi her kedi toksoplazma bulaştırır diyemeyiz.

Yani,Toksoplazma ile bir kez karşılaşan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar ve bu hastalık çoğunlukla belirti vermeden kendi kendine atlatılır.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, toksoplazma vakaları çoğunlukla kedi besleme oranının düşük olduğu bölgelerde daha yüksek görüldüğü ortaya konulmuştur.

Sokak Kedilerinden Rahatsız Oldu Komşusuna Dava Açtıöç

Şimdi ne yapalım…?

Bütün kedileri ortadan kaldıralım!!!! Tabiki hayır….

Önce bir kendimize bakalım, doğru hijyen kurallarına uyalım.

Evimizde kum ve kum kaplarının hijyenini sağlayalım. Dışkıyı hemen uzaklaştıralım.

Çünkü eğer kedimizde toksoplasma var ise, çıkan ookistlerin yani yumurtaların enfektif hale gelebilmesi için 24 saat gereklidir.

Et ve süt ürünlerini 66 C de pişirmek ve -20 C de dondurmakla kistlerin öleceğini hatırlayalım.

Çiğ yumurta yemekten ve çiğ süt içmekten kaçinalım hele birde menşeini bilmiyorsak
Çiğ yenilen sebze ve meyve gibi yiyecekler iyice yıkanmalıdır.
Sanıldığının aksine korunmak bir o kadar kolay ve de bizim elimizde…

Herkese iyi günler.

Volkan Alaşlı
Veteriner Hekimi
www.veticana.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İznik Gölüne Karışan Derenin Rengi Siyaha Döndüöç

İznik Gölü’ne Karışan Derenin Rengi Siyaha Döndü

görme engelli köpeköç

Köpeklerde Görme Kaybı Neden Olur? Görme Engelli Köpeğinizin Hayatını Nasıl Kolaylaştırırsınız?