in ,

Hong Kong’lu Yönetmen İstanbul’daki Sokak Köpekleriyle Belgesel Çekti

Hong Kong’lu yönetmen Elizabeth Lo, İstanbul’daki sokak köpeklerinin hayatını beyaz perdeye aktardı. Filmin başrollerini ise; Zeytin, Kartal ve Nazar isimli üç sokak köpeği paylaşıyor.

Stray (Başıboş) isimli belgeselin altında duygusal ve kişisel birçok anlam var. Yönetmen Elizabeth Lo, küçük yaşlardayken çok sevdiği köpeğinin hayatını kaybettiğini ve daha sonra ise yaşadığı bu travmayı bastırabilecek nitelikte bir şeyler yapması gerektiğini söyledi. İstanbul‘a geldiğinde sokaktaki köpeklerden ve onların yaşayış tarzından çok etkilenen Lo, ayrıca toplumun sokaktaki köpeklere sahip çıktığını hissetmiş ve bunu da beyaz perdeye aktarmaya karar vermiş. Köpeklerin çevredeki insanlarla nasıl bir ilişki kurduğunu gözlemleyen Lo, insan ve köpeğin bu yakın temasını oldukça şaşırtıcı bulmuş.

Hong Konglu Yonetmen Istanbuldaki Sokak Kopekleriyle Belgesel Cekti

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Diğer Türlerle İlişkimizi Gözden Geçirmeliyiz

İnsanların ve köpeklerin bu denli sıcak bir şekilde iletişim kurduğunu gören Lo, aslında insanların, başka türlerle olan ilişkilerinin gözden geçirilmesi gerektiğini de ekledi. Bu samimi iletişimin, tüm dünya tarafından da görülmesi gerektiği için belgeseli çektiğini söyledi. İstanbul’daki insanların, sokak köpeklerine karşı tavrını inceleyen Lo, tüm bunları görmeden önce, sokak hayvanları ile dolu olan şehirlerin hayvanlara bakmadığını düşünmüş ve bu düşüncesini İstanbul’da gördükleriyle çürütmüş. Sokaklarında hayvan bulunmayan şehirlerin ise, aslında hayvanları bilerek yok ettiklerini söyledi.

Hong Konglu Yonetmen Istanbuldaki Sokak Kopekleriyle Belgesel Cekti 2

Zeytin, Nazar ve Kartal’dan Muhteşem Belgesel

Stray belgeselinin başrollerini paylaşan üç sevimli sokak köpeği Zeytin, Nazar ve Kartal hem tatlılıkları hem de insanlarla olan samimi ilişkileri ile izleyicileri kendilerine hayran bırakıyor. Adeta İstanbul’u bir de köpek gözünden izleyiciye aktaran belgeselde, köpeklerin gündelik yaşantısı, insanlarla yaşadığı olaylar ve ilişkiler aktarılıyor.

Hong Konglu Yonetmen Istanbuldaki Sokak Kopekleriyle Belgesel Cekti 3

Türkiye’de 1 Nisan’da Gösterime Girecek

Stray belgeseli, ilk gösterimini geçen yıl nisan ayınca Tribeca Film Festivali’nde yaptı. Londra ve Stockholm gibi festivalleri de ziyaret eden belgesel, Eleştirmenlerin Seçimi Belgesel Ödülleri’nde en iyi ilk belgesel kategorisinde adaylık kazanarak bir başarı elde etti. Belgeselin Türkiye gösterimi HAYTAP‘ın da katkılarıyla 1 Nisan’da gerçekleştirilecek. Filmi izlemek için ise HAYTAP’ın sitesinden kayıt olunması gerekmekte, ayrıca film sonunda, yönetmen Elizabeth Lo ve HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat ile de bir panel gerçekleştirilecek olup izleyiciler sorularını ve görüşlerini aktarabilecek.

Hong Konglu Yonetmen Istanbuldaki Sokak Kopekleriyle Belgesel Cekti 4

Filmden Elde Edilecek Gelir HAYTAP’a Gelecek

Ayrıca, filmden elde edilecek gelirin film yapımcıları tarafından, Haytap Emekli Hayvanlar Çiftliği‘ne bağışlanacağı da açıklandı.

Görseller @straydocfilm Instagram hesabından alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kafasi bidona sikisan Kopek

Hayvansever Vatandaş, Kafası Bidona Sıkışan Köpeği Kurtardı

Ilk Korktu Sonra Elleriyle Besledi

İlk Korktu Sonra Elleriyle Besledi