in

Heybeliada ve Burgazada’da Kalan Son Birkaç Atın Ahırları İBB Tarafından Yıkılacak

İBB’ye satılmayan Heybeliada’da dört at ve bir tay Burgazada’dai ise 2 atın ahırlarının yıkılması için İBB tarafından tebligat gönderildi.

Burgazada ve Heybeliada’nın neredeyse bütün atları İBB tarafından satın alıp Büyükada’da bulunan İBB ahırlarına götürülmüştü. Ancak İBB’ye satılmayan atlar da Adalar’dan gönderilmek isteniyor. Bu atların yaşadığı ahırların yıkılması için İBB tarafından at sahiplerine tebligat gönderildi.

Heybeliada ve Burgazadada Kalan Son Birkac Atin Ahirlari IBB Tarafindan Yikilacak 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Adaların Atları Platformu ahırların yıkıldıktan sonra arazinin rant kapısına dönüşeceğini iddia ediyor. Atların Adalar’da kalmasını isteyen Platform İBB’nin kendi kirasındaki alanda atlara ahır yapmasını talep ediyor. Heybeliada ahır bölgesinde biraya gelen platform üyeleri konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşte o basın açıklaması:

İBB’nin kendi kirasındaki alanda bu atlara bir ahır yapmasını talep ediyoruz. Atlar Adalarımızın simgelerinden biridir ve barınma haktır. Adamızda bu atların barınabileceği başka uygun bir alan yoktur.

Heybeliada ve Burgazadada Kalan Son Birkac Atin Ahirlari IBB Tarafindan Yikilacak 1

Bu talebimiz diğer Adalar’da sahipleri tarafından İBB’ye satılmamış atlar için de geçerli. Burgazada’da sadece iki at kaldı ve onların da ahırı için yıkım tebligatı yapıldı. İBB’nin kamu adına satın aldığı atlar için de, hem Büyükada’da hem Heybeliada’da hem de Burgazada’da uygun ahırlar, uygun yaşam şartları sağlanmalı…

İBB Ahırlarında 5 At Daha Hayatını Kaybetti

Büyükada’da da İBB’ye satılmayan atlar var ve hepsi kendi özel arazileri üzerindeki ahırlarından zorla alınıp Büyükada İBB İspark ahırına konuldular. Sahipleri tarafından burada bakılıyorlar. Bugüne dek bu ahırlarda ölen at sayısından biliyoruz ki Büyükada’da İBB’nin mevcut ahırlarındaki koşullar atlar için uygun değil. İBB’nin, atlı zabıta olarak kullandıkları dışında hiçbir atı dışarı çıkarmadığı bu ahırda daha geçen hafta beş at daha öldü.

Öte yandan Orman İdaresi İBB kira sözleşmesi şartlarına uygun modern ahırlar inşa etmediği için Heybeliada’daki kira sözleşmesini tek taraflı feshetmek ve araziyi devralmak istiyor. Yarım asırdan uzun süredir yapılaşmaya maruz kalmış bu alan orman niteliğini yitirdiğinden büyük olasılıkla yapılaşmaya açılacaktır ki, bu yönde güçlü duyumlar almaktayız.

Heybeliada ve Burgazadada Kalan Son Birkac Atin Ahirlari IBB Tarafindan Yikilacak 4

İstanbul’un doğal akciğerleri niteliğiyle bir sayfiye, dinlence ve eğlence yeri olan ve yazları yoğun ziyaretçi alan Adalar’da İBB tarafından ormanların içlerine kadar sefer yapan minibüs taşımacılığı getirilmesi ormanlara erişimi kolaylaştırmış, yangın tehlikesi ciddi oranda artmıştır. Ormancılara göre, sıcak havada, şiddetli rüzgar varken yangın çıkması halinde Heybeliada 2 saat içinde tümüyle yanabilir. Bu süre Büyükada için 4 saat, Burgazada ve Kınalıada için sadece 1 saattir.

İBB’nin atlı zabıta hizmetine şehirde değil en fazla Adalar’da gereksinim duyulmaktadır. İBB kirasındaki ahır arazileri üzerine modern ahırlar inşa etmeli ve atlı zabıta hizmetini Adalarda yaz sezonu açılmadan başlatmalıdır.

Adalar Bir Açık Hava Müzesidir

Soruyoruz: İBB, kendi kirasındaki bu araziye niçin modern ahırlar yapmaz ve bu araziyi atlar dahil ada sakinlerinin gereksinimleri için kullanmak varken elinden çıkarır?

Ve biliyoruz ki bu sorunun yanıtı Sn. İmamoğlu’nun 2020 başlarında Adaları ziyaretlerinden birinde  söylediği şu cümlede yatıyor: ”Biz Adalar’a bir kimlik kazandıracağız”

Oysa ki, dünya tarihinde yeri olan İstanbul Takım Adaları Bizans’tan başlayarak Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan sivil mimarisi, siyasi ve edebi tarihi ile çok zengin bir “Kültür Mirasına”, aynı zamanda eşsiz bir doğaya sahip olmaları itibariyle tam bir SİT alanı oluşturmaktadır.

Adalar mimari ve siyasi tarihiyle de kültürümüz için çok önemli bir yöredir. Bizans’tan bazı kalıntıları, Osmanlı İmparatorluğunun özellikle 19. yüzyıl mimarisinin en seçkin örneklerini, art-nouveau, neo-rönesans, neo-barok,neo-gotik tarzlarının ahşaba uygulanmış nadir örneklerini, Cumhuriyet mimarisi örneklerini Adalarda görmek mümkündür ve tüm bu açılardan adeta bir açık hava müzesidir.

Adalar, Türk edebiyatında, Türk musikisinde, sosyal yaşamında da büyük önem ve değer taşımaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun 19. Yüzyıl sonu siyasi hayatının ileri gelenleri, I. Meşrutiyet’ten başlayarak Abdülhamit Paşaları, ittihatçılar, I. Dünya Savaşı, Mütareke ve işgal, Milli Mücadele yıllarında ve  de Cumhuriyet yıllarında Adalarda yaşamışlardır. Öte yandan, Recaizade Ekrem ve Halit Ziya Uşaklıgil’den başlayarak Ziya Gökalp, Abdülhakhamit, Yahya Kemal, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ruşen Eşref Ünaydın, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Reşat Nuri Güntekin, Yusuf Ziya Ortaç, Orhan Seyfi Orhon, Nurullah Ataç, Fazıl Ahmet Aykaç, Sait Faik Abasıyanık gibi ünlü şair ve yazarlarımız Adalarda yaşayıp buraların güzelliğinden etkilenmişlerdir.

Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından, 09.10.1976 tarih ve 9461 sayılı karar ile Adalar’ın tümüyle korunması gerekli doğal sit alanı olduğuna karar verilmiştir.

Gerekçeleri ise şunlardır:

1) Adalar’ın zengin tarih hatıralarına sahip olması,

2) 8. asırdan beri meskun olan Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’nın koruma kurulunun daha önce tespit etmiş olduğu dini, askeri, resmi ve sivil mimari örneklerinin korunması gerekli kentsel siti oluşturması,

3) İstanbul’un bu dinlenme yerlerinin tepeleri, sırtları, yamaçları, çam koruları, tüm yeşillikleri, koyları, plajları ve kıyı çizgisi ile pitoresk bir tabiat yapısına sahip olması.

Heybeliada sahilinden İstanbul’un görüntüsü. Şehirleşmek istemiyoruz!

Heybeliada ve Burgazada’da Modern Ahırlar İnşa Edilmeli

Oysa ki, İBB Adalar’ın söz konusu özelliklerinin korunmasında hiç de özenli davranmamaktadır. Örneğin, Heybeliada’da Asaf Plajı sahili ve Sadık Bey Plajında yoğun bir betonlaşmaya izin verilmiştir. Tekrar ve güçlü bir şekilde ifade ediyoruz: Adalar kimlik kazandırılacak değil, kimlik kazanılacak eşsiz bir mekândır. Adalar eski İstanbul’un özelliklerinin hâlâ yaşadığı son mekândır.

Adaların bu niteliklerinin titizlikle korunması için İBB Adaları para kaynağı sıradan bir turizm bir mekânı olarak görmemeli, Heybeliada ve Burgazada’da kirasındaki ahır alanlarında en kısa zamanda modern ahırlar inşa etmeli ve de Büyükada yanında bu Adalarda da atlı zabıta hizmeti başlatmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pandemi Sebebiyle Uygulanan Kisitlamalarda Gezebilmek icin Hayvan Sahiplendiler..

Pandemi Sebebiyle Uygulanan Kısıtlamalarda Gezebilmek için Hayvan Sahiplendiler

gezgin kedi

Gezgin Kedi Tekneyle Kıta Değiştirerek Kayboldu