in

Hersek Lagününde 234 Kuş Türüne Ev Sahipliği Yapıyor

Yalova’nın Altınova ilçesinde, Marmara Denizi’nin kıyısındaki 234 kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagününde, 20 çift uzunbacak ve yine 20 çift kara gagalı sumrular üreyerek alana ayrı bir önem kattı.

Altınova Belediyesi tarafından lagünde kuluçkaya yatan kuşların rahatlığı ve güvenliği için alan ve çevresinde gerekli tedbirler alırken, kameralarla 7/24 alanı kontrol ediyor.

60466650 a7b9 4398 9b21 fed6cba10782

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.


Hersek Lagünün 152 hektarlık yüzeyi ve çevresindeki arazilerle 200 hektar alanda yer aldığı bilgisini veren Altınova Belediyesi kuş gözlemcisi Fatih Bülbül, “Bugüne kadar 234 kuş türünün görüldüğü Hersek Lagününde, düzenli olarak yaptığımız çalışmalarla yerleşik kuşların yanında göçmen kuşları da gözlemleyip kayıt altına alıyoruz. Nisan ayındaki çalışmalarda lagün ve çevresinde 118 kuş türü tespit edilmiş olup, ayrıca bir gün içerisinde toplamda 2000’in üzerinde kuş kayıtlara geçirilmiştir. Türkiye’de yuvalayan bütün kuş türlerinin ülke çapındaki dağılım alanlarını belgelemek amacıyla yapılan, ‘üreyen kuş atlası’ çalışması başta olmak üzere diğer alan çalışmalarıyla, 30 kuş türünün ürediği tespit edilen lagünde nisan ayından itibaren kuşların form değişiklikleri ile birlikte kur davranışlarına ve yuva yapım çalışmalarına şahit oluyoruz. Alanda 20 çiftin üzerinde kuluçkaya yatan uzunbacaklar “himantopus himantopus” yanında yine 20 çift civarında üreyen ve alana önemli kuş alanı (ÖKA) özelliği katan kara gagalı sumrular “thalasseus sandvicensis” ile birlikte diğer yavrulayan kuşlar Altınova Belediyesi tarafından alınan tedbirlerle rahat yaşıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vahsi Yasamin Vahsi Guzelligini Yakalayan Jon Chingin 25 Gercekustu Yagli Fotografi

Vahşi Yaşamın Vahşi Güzelliğini Yakalayan 25 Gerçeküstü Resim

Hayvan ve Insan Haklarina Dikkat Cekmek Icin 2 Bin Kilometrelik Yuruyus 1

Hayvan ve İnsan Haklarına Dikkat Çekmek İçin 2 Bin Kilometrelik Yürüyüş