in

Hersek Lagünü için Osman Gazi Köprüsü’ne Kavis Verildi

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü’ne kavis verdiren ve 113 göçmen kuş türüne konaklama imkânı sunduğu için ‘kuş oteli’ olarak da bilinen Hersek Lagünü, yılın her döneminde ilgi görüyor.

köprü-ajanimo4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Göçmen kuşların konaklama noktası olan Hersek Lagünü, Osman Gazi Köprüsü’nün şeklini belirlerken, sulak alanın bu çalışmayla göçmen kuşlara gelecek yıllarda da ev sahipliği yapması sağlandı.

‘Kuş oteli’ olarak adlandırılan ve yüzey alanı yaklaşık 152 hektar olan Hersek Lagünü hakkında açıklama yapan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, ilk hazırlanan projede köprünün düz olduğunu söyledi. Köprü, flamingoların uğrak yeri olan sulak alanının korunması amacıyla Altınova ayağından sonra sağa kavisli şekilde dizayn edildi. Eğer düz şekilde karşıya geçilmiş olsaydı, doğal alan köprünün altında kalacaktı.

köprü-ajanimo1
Sırada Ses Bariyerleri Var

Köprünün sulak alan üzerinden geçeceğinin belirlenmesinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın çok hassas hareket ettiğini ve proje değişikliğine gidildiğini aktaran Oral, şöyle konuştu:
“Sonuçta bu proje ve köprüdeki kavis ortaya çıktı. Bakanlıklarımıza bu hassaslıklarından dolayı teşekkür ediyoruz çünkü gerçekten hassasiyet, bu bölgenin korunması amaçlı çok doğru bir hareketti. İleride bunun değeri daha da iyi anlaşılacak. Böyle büyük bir projede böyle bir hassasiyet takdire şayan. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu alanda ses bariyeri yapılacağını açıkladı. Ses bariyerleri bizim için önemli. Kuşlarımız çok hassas. En ufak gürültüde çekinebiliyorlar. Kuşlarımızın korunması amaçlı o ses bariyerleri konulacak.”

köprü-ajanimo2
“Doğa Turizmi Açısından Önemli Bir Yer”

Hersek Lagünü’nün kuşların göçleri sırasında dinlenmek için kullandığı bir yer olduğuna dikkati çeken Oral, “Kuşlarımız burayı adeta bir otel olarak kullanıyor. Çok fazla bir yavrulama, konaklama yapmıyorlar ama geliyorlar. Bir hafta, 10 gün, 15 gün veya 1 ay neyse, yiyorlar, içiyorlar, konaklıyorlar. Bundan sonra da gidecekleri yere gidiyorlar. O yüzden ‘kuş oteli’ deniliyor buraya” dedi.

Sulak alana gelen kuşların bazen arttığını, bazı dönemler de azaldığını belirten Oral, buraya bazıları çok nadir görülen 113 türde kuş geldiğini anlattı. Yaklaşık bir yıldır bölgede ciddi bir sayım çalışması yapıldığını aktaran Oral, sonuçlarının 2-3 yılda ortaya çıkacağını söyledi.

köprü-ajanimo3

Metrekareye düşen kuş sayısının diğer kuş cennetlerine göre yüksek olduğunu ifade eden Oral, “Buraya yılın her dönemi kuş gözlemcileri, fotoğraf tutkunları geliyor. Doğa turizmi açısından çok önemli bir yer. Burada 3 kuş gözlem yeri yapılacak. Bunu Orman ve Su İşleri Bakanlığı desteğiyle yapacağız. Şu anda projeler hazır” diye konuştu.

Göldeki en dikkati çeken kuşların flamingolar olduğunu vurgulayan Oral, “Flamingolar geçen sene binin üzerinde geldi. Bu sene biraz azalma var. Onların zaman zaman azalması ve çoğalması normal ama bu yıl yavrulama da yaptılar” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tugba ozay

Tuğba Özay Köpeğinin Hayatını Kaybetmesinin Acısını Yaşıyor

samsun sokak kopegi sahiplendi 2

Yaraladığı Sokak Köpeğini Sahiplendi