in

Her Köpek Cinsi Yüzemiyor!

Tüm köpeklerin yüzebildiğine ilişkin yaygın bir kanı var ama işin aslı öyle değil. Yüzmekten kasıt suyun içinde boğulmadan durmak ise evet, birçok köpek bunu başarabilir ancak suda yüzmek konusunda tüm köpekler aynı derecede başarılı değil…

Söz konusu yüzmek olduğunda köpekleri üçe ayırabiliriz; yüzebilen köpekler, yüzmeyi isteyen köpekler ve sulu aktivitelerden hiç haz etmeyen köpekler.Bazı köpekler suyu görür görmez kendilerini atarlar ve yüzerler. Ama bazılarına yüzmeyi öğretmek gerekir. Köpekler insanlarla vakit geçirmeyi sevdikleri için yüzmeyi öğrenmek isteyeceklerdir. Ancak kimi köpeklerde ne kadar çaba harcanırsa harcansın asla yüzmeyi öğrenemezler, hatta bazı köpekler yüzmek bir kenara suda tuğla gibi batarlar. Bunun için köpekler yüzmeye zorlanmamalıdır. Yüzmeye gitmeden önce  köpeğinizin yüzüp yüzemeyeceğini veteriner hekiminize danışmalısınız. Bir sağlık sorunu nedeniyle de yüzemiyor olabilir.

giphy

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belki çok istese de yüzemeyecek olan köpekler listesinde Bulldog, Dachshund ve Boxer tipi cinsler vardır. Bu köpek cinslerinin küçük bacakları ile kendilerini suda güvende hissetmeleri ve su üzerinde kalmayı başarmaları oldukça zordur. Benzer şekilde, küçük kafalı ve basık suratlı köpekler, Maltese ve Chihuahua’lar belki yüzmekten çok hoşlanırlar, fakat kafalarını su yüzeyinde tutmakta zorlandıklarından yüzme konusunda başarılı olamazlar.

Usta yüzücüler sınıfında ise, Golden Retriever, İrlanda Seteri, İngiliz Seteri gibi daha uzun bacaklı türler bulunur. Üstelik bu köpekler suda olmaya bayılırlar. Güçlü bacakları ve kuvvetli akciğerleri sayesinde bu başarıdaki payı oldukça büyüktür.

2

Yüzmek İstemeyen Köpek Zorlanmamalıdır

Siz ne yaparsanız yapın yüzmeye yanaşmıyorsa onu zorlamanız kesinlikle yanlış olacaktır. Bu nedenle yüzmek istemiyorsa bırakın yüzmesin. Her köpek yüzmek zorunda değildir.

3

Bazı Köpek Cinsleri Doğuştan Yüzücüdür

Bazı köpek cinsleri, özellikle de su avlarında kullanılmış olan ırklar doğuştan yüzmeye yeteneklidir. Ayrıca bu köpek cinslerinin tüy yapılarının da sudan az etkilenmelerini sağlar. Örneğin Labrador ve Retriewer suyu ve yüzmeyi çok severler. Tabi bu cinslerin arasında sudan hoşlanmayanlar da çıkabilir. Sonuçta her hayvanın kendine özgü bir karakteri vardır. Bu yüzden çok iyi yüzebilen köpek cinsleri arasında da yüzemeyen veya korkan köpekler olabilir.

4

Basık Burunlu Köpek Cinsleri Yüzdürülmemeli

Su ile arası hiç iyi olmayan köpek cinsleri basık burunlu köpeklerdir. Basık burunlu köpekler zaten fiziksel yapıları nedeniyle çoğunlukla nefes almakla ilgili sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden basık burunlu köpekleri eğer kendisi girmek istemiyorsa suya girmesi için zorlamak çok yanlıştır. Nefes almakta zorlanan bir köpeği yüzmeye zorlamak hayati tehlikelere bile yol açabilir.

1

Peki Nelere Dikkat Edilmeli ?

Deniz suyu köpeklerin derisi ve midesi için zararlıdır. Fazla deniz suyu yutması onu kusturur, hasta eder. Deniz suyu yutmaması çok önemli bu yüzden daha dikkatli olunmalı. Önlem olarak yanınızda bol miktarda içme suyu bulundurun.

Tüylerin ıslak kalması, tuzlu deniz suyunun deride tahrişe neden olması gibi nedenlerden egzamaya neden olabilir. Bu nedenle uzun kulaklı bir köpekse kulaklarının altı ve pati aralarını unutmadan denizden çıkınca içme suyu ile iyice yıkayın. Islak kalmaması için de iyice kurulayın. Güneşte hemen kuruyor zaten diyorsanız ona da aman dikkat… Özellikle tüm köpeklerde tüysüz olan burunları ile kısa kürklü köpekleri güneş yanığından korumanız lazım. Onları uzun süre güneşte tutmayın, gölgede dinlendirin.

giphy

Köpek dostunuzu denizde ve sahilde kesinlikle yalnız bırakmayın. Gözünüz hep üzerinde olsun. Yüzmek çok yorucu bir aktivitedir. Uzun süre denizde kalmasına izin vermeyin. Bu yorucu aktivite onu acıktıracağından yıkama ve kurulamadan sonra hafif bir öğün ile besleyin.

Denizdeki ve sahildeki yabancı cisimlere dikkat edin. Sadece tatil bölgelerinde değil şehir yaşamında da köpeğiniz denize giriyorsa kırık şişe camları gibi yabancı cisimler köpeğinize zarar verebilir. Bölgenin temizliğinden emin değilseniz köpeğinizi denize sokmayın. Yanınızda daima bir ilk yardım çantası bulundurun. Sahildeki yabancı cisimler dışında denizin içindeki deniz canlılarına da dikkat edin örneğin deniz anaları gibi… Bu deniz varlıkları sizin için olduğu gibi köpeğiniz içinde zararlıdır.

Denize giren köpeklerin dışkıları yumuşak olabilir ya da ishal olabilirler. Sıvı takviyesi yapmak toparlanmalarına yardımcı olur.

giphy

Irkların kulak yapıları farklıdır. Her köpekte görülen bir problem değildir ama kulağa kaçan deniz suyu kulak ağrısına ya da iltihabına neden olabilir. Kulaklarını vazelinli pamukla tıkayabilirsiniz. Ancak köpeğiniz bundan hoşlanmayabilir. Köpeğinizin olası bir kulak problemi hali hazırda varsa denize sokmayın.

Tasmanın altı daha zor kuruduğundan deri rahatsızlıklarına sebebiyet vermemek için boynunda tasma ile denize sokmayın. Ayrıca tasma boynundan rahatça çıkıp kaybolabilir ve yüzerken tasma köpeğinizi rahatsız edebilir.

Değerli oyuncakları ile denize girmesine izin vermeyin çünkü oyuncağını istemeden denize hediye edebilir. Kimi köpekler de yüzmenin yanı sıra iyi birer dalgıçtırlar. Deniz dibinden size değişik hediyeler getirebilirler.

 

 

Yorum

Yorum Ekle

One Ping

  1. Pingback:Köpeğinizi Nasıl Sosyalleştirebilirsiniz? -

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koala3

‘Direk Dansı’ Yapan Koala Ev Sahibine Yakalandı

one cıkan muhabbet kusu

Muhabbet Kuşlarında Sıkça Görülen Hastalıklar Nelerdir?