in

Her Gün Ormana Gidip Köpekleri Besliyor

İstanbul‘da yaşayan Tugay Abukay, her gün 50 km. yol kat ederek Kemerburgaz Ormanı’na gidip terkedilmiş köpekleri besliyor.

 

orman-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İstanbul‘un ormanlarına terk edilen sokak köpekleri soğuk kış günleri ve açıklıkla mücadele ediyor. Kimsenin yanından geçmeye cesaret dahi edemediği sokak köpekleri için Kemerburgaz Ormanı’na kamp kuran Tugay Abukay, evsiz kalan köpekler soğuktan etkilenmesin diye orman içerisine 200’ün üzerinde kulübe yaptı.

orman-ajanimo2

İstanbul’da sayıları toplamda 200 bine yaklaşan ve barınaklarda yer kalmadığı için ormana bırakılan sokak köpekleri soğuk kış aylarında açlık ve barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait 40 hayvan bakım evinin kapasitelerinin dolması nedeniyle Kemerburgaz, Çatalca, Silivri, Arnavutköy, Kurtköy gibi 20 bölgeye bırakılan hayvanlar yiyecek sıkıntısı çekiyor. Sokak köpekleri için İstanbul’un 50 kilometre uzağındaki Kemerburgaz Ormanı’nda 200 kulübe yapan Abukay, 6 yıldır köpekleri besliyor. Her gün gördüğü köpekler ile sıkı bir dostluk kuran Abukay, aracıyla ormana girdiği andan itibaren köpekler tarafından karşılanıyor.

“Açlıktan Kirpi Yiyen Köpeği Görünce Hayatım Değişti”

Ormandaki hayvanları besleme hikayesini anlatan Abukay, “Hayvanseverliğim çocukluğumdan beri vardı. 6 yıl önce işim gereği motosikletle buradan geçerken bir köpeğin bir şey yemeye çalıştığını fark ettim. Merak ettim durdum. Yaklaştığım zaman köpek kirpiyi yemeye çalışıyordu. O kadar açtı ki köpeğin ağzından kanlar akmasına rağmen kirpiyi yemeye çalışıyordu. O hayvanın açlığına dayanamadım ve Pirinçci köyüne giderek yiyecek bir şeyler aldım.” ifadelerini kullandı.

orman-ajanimo3

“Her Gün Ormana Gelerek 20 Ayrı Noktada Hayvanları Besliyoruz”

Kemerburgaz ormanlarında bine yakın sokak köpeğinin olduğunu belirten Abukay, ‘Orman Meleği’ ismiyle sosyal medya üzerinden yapmış olduğu çağrılara hayvan dostlarının duyarsız kalmadığını söyledi. Abukay, “Ekip kurdum kendime. Onlarla beraber her gün besleme yapıyoruz. Bazı yerlerden yemek artığı topluyoruz. Ayrıca kulübeler yapıyoruz. Bu kulübeler köpekler için çok önemli. Çünkü sokak köpeklerinin ormanda başını sokacakları herhangi bir yuva yok. Yağmurda karda saklanacak bir yer yok. Çünkü orman burası. Kulübeler yapmaya başladık ve sanal ortamda bunları paylaştık. Bunlar dikkat çekti. Birçok kişi bize yardımcı olmak istedi. Kulübe için palet gönderenler oldu, mama gönderenler oldu. Onlar sayesinde çok güzel işler yaptık.” diye konuştu.

“Bir Hevesle Aldığımız Hayvanlardan Sıkıldık ve Ölüme Terkettik”

Ormana bırakılan köpeklerin sorumluluğunun herkesin üzerinde olduğuna dikkat çeken Abukay şöyle dedi: “Onlar bizlerin köpekleri. Yavruyken eşimize aldığımız, çocuğumuza karne hediyesi aldığımız köpekler bunlar. Büyüdüğü zaman sıkıldık ve bu köpekleri ormana attık. Resmen onları ölüme terk ettik. Bunların bütün sorumlusu biz insanlarız. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Belediyeyi arayıp şikayet eden yine biz insanlarız. Belediyeler yüzünden köpekler ormanda diyoruz ama belediyeyi sen aradın. Sokak köpekleri burada havlıyor, rahatsız ediyor diye. Belediye de topluyor, kısırlaştırarak ormana bırakıyor. Çünkü yer yok. Türkiye’de güzel barınaklar olduğu gibi durumu çok kötü barınaklarımız var. Ama bu hayvanların rahat yaşamasını sağlayacak barınak yok bu bir gerçek. Barınaklar hiçbir zaman iyi değildir. Bir kafese sizi kapatalım. Ne hissedersiniz? Barınakta köpekler kafeste. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

google hayvan sesi ajanimo1

Google’dan Hayvan Sesleri

kopek degisim ajanimo 1

İnsanlık 100 Yılda Köpekleri Nasıl Değiştirdi?