in ,

Hepimiz Bu Dünyada Misafiriz!

hepimiz-bu-dünyada-misafiriz-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Hayvanlar dünyada kendileri için bulunurlar. İnsanlar için yaratılmamışlardır; siyahların beyazlar için, kadınların erkekler için yaratılmadığı gibi.” Alice Walker
Yeni yazımın esin kaynağı bu söz oldu.

Yüzyıllardır insanoğlu, üstelik eğlence, sağlık, moda hatta hayvan sevgisi gibi göstermelik alt başlıklar adı altında hayvanlara inanılmaz işkenceler yapıyor.

Eğlence adı altında su parklarında tutsak edilen, doğal ortamlarından uzaklaştırılan, özgür yaşam hakları ellerinden alınan yunuslar ki bazıları bu tutsaklığa dayanamayıp intihar ediyor.

Hayvanat bahçelerinde doğal hayatı tanımak bahanesi ile hapsedilmiş, küçücük kafeslerde teşhir edilen, zamanla içgüdülerini kaybeden, acı çeken, pislik içinde yaşayan hayvanlar.

Pet shoplarda yine küçücük kafeslere kapatılıp, domates satar gibi satılan, üzerlerinden para kazanılan, yapayalnız kendi pislikleri içinde yaşayan hayvanlar.
Sizin gözünüze çok şirin gözüken ama daha oyun çağında anne sütünden mahrum, minicik kafeslerde hareket edemeyen, sosyalleşemeyen, geceleri annesiz ağlayan yavrular.

Anneleri ne durumda peki? Gözünüzü bir an için kapatın. Daha çok yavru ve daha çok para için damızlık olarak kullanıldığınızı, yılda 2-3 kez doğurtulduğunuzu, bu dünyaya sadece üremek için geldiğinizi hayal edin.

Devamlı doğurduğunuzu, doğurduğunuz andan itibaren tekrar tekrar hamile kaldığınızı, doğurur doğurmaz yavrularınızın elinizden alındığını ve sonunda sürekli doğurmaktan hastalanıp öldüğünüzü ya da işe yaramaz diye uyutulduğunuzu düşünün. Hoşunuza gitti mi?

İnsanoğlunun en korkunç eğlence anlayışlarından biri de köpek dövüşü. Tam bir vahşet!

Ama biliyor musunuz bu köpekler günlerce aç bırakılıyor, dayak yiyor, işkence görüyor, sırf saldırganlaşsınlar diye.

Statü göstergesi, bazı kadınların bayıldığı kürke ne demeli?

Kürk aslında cinayettir, soykırımdır. Dünyada başka bir canlının derisini giyen tek tür insandır.

Bir kürk için 50 hayvan öldürülüyor, sadece bir hayvan(!) demek istemiyorum, sadece bir yaratık giysin diye. Değer mi?

Gelelim hayvanlar üzerinde yapılan deneylere. İnsanlarda görülen hastalıkların sadece yüzde ikisinden azının hayvanlarda görüldüğünü düşünürsek anlamsız bir katliamdır bu deneyler.

Dünyada her 22 saniyede bir hayvan laboratuvarlarda ölmekte. Sağlık ve kozmetik adı altında hayvanlar işkence görüyor. Önce bir onların çektiği acıyı hayal edin sonra rimelinizi sürün ya da sabun kullanın.

Hitler döneminde Yahudiler, romanlar ve eşcinseller sırf öteki oldukları için Almanya’da tıp deneylerinde kobay olarak kullanılıp, acılar içinde öldürülmüş. Belki yıllar sonra bile olsa bu ortaya çıktı ve dile geldi. Ama hayvanların dili yok, sırf hayvan diye, kendimizden aşağı gördüğümüz için bunu yapıyor ya da yapanlara ses çıkarmıyor isek sorumluyuz.

Su parklarına, hayvanat bahçelerine, sirklere gitmeyelim. Pet shop yerine sokaktan hayvan edinelim. Kürk giymeyelim. Sahtesine bile tahammülüm yok. Kozmetik kullanırken ya da ilaç hayvan deneyi yapmayan firmaları tercih edelim.

Hepimiz bu dünyada misafiriz ve diğer türlerden üstün değiliz, daha fazla hak sahibi değiliz. Onların da yaşam hakkı var. Unutmayalım, unutturmayalım!

Yorum

Yorum Ekle
  1. İnsanların et yemeyen insanları sözüm ona “aydınlatmak” için “Ama tanrı, onları bize kesip yiyelim diye yarattı” demiyorlar mı?
    Ne kadar kızıyorum, anlatamam…

    Hayvanlar 2.sınıf canlılar değildir!
    Biz sömürelim diye, hiç değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

arabistan ajanimo3 e1464539410768

Suudi Arabistan’da Hayvanlarla Fotoğraf Çekmek Yasaklandı

adnanmemiş ajanimo1 e1464536575732

Tıp Doktorundan Yaralı Hayvanlar için Barınak