in

Henüz 3 Günlükken Kızılırmak Deltasın’da Terk Edilen Tay: Poyraz

Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası’ndaki yılkı atlardan birinin terk ettiği 3 günlük yavruya, ziyaretçi merkezindeki görevliler sahip çıktı. ‘

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası‘ndaki ziyaretçi merkezinin görevlileri, geçen Mayıs ayında, deltada annesi tarafından terk edilen 3 günlük bir yılkı atı yavrusu buldu. Görevliler, tayı merkeze getirerek bakımını yaptı, birkaç gün sonra ise tekrar, yılkı atlarının yanına bıraktı. Ancak sürü, tayı kabul etmedi.

10 aydir annesinin terk ettigi poyraza bakiyorlar 6307 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bunun üzerine tekrar merkeze getirilen taya süt verildi, bakımı yapıldı. ‘Poyraz‘ ismi verilen taya, merkezin bahçesinde kalabileceği ahşaptan bir barınak yapıldı. ‘Poyraz’ın yanına ‘Turpa‘ isimli bir köpek de sahiplenildi. ‘Poyraz’ ve ‘Turpa’, başta çocuklar, ziyaretçilerin de ilgi odağı oldu.

10 aydir annesinin terk ettigi poyraza bakiyorlar 6307 dhaphoto6

Merkezi ziyaret ederek ‘Poyraz’ ve ‘Turpa’nın durumu ile ilgili bilgi alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, “Bizim görevli arkadaşlarımız merkeze getirdiğinde, onları kendi annesi zannetmiş ve sürekli peşlerinden gitmiş. Onu doğal yaşamında yılkı atların yanına bıraktık, ancak onlarda kabul etmeyince bakımını biz üstlendik. Ona burada barınak yaptık. Ancak bir süre sonra ‘Poyraz’ enerjisini atamayınca veteriner hekimin tavsiyesiyle yanına Turpa isimli köpeğimizi getirdik. Şimdi onlar iyi arkadaş oldular. İkisi de burada mutlu bir şekilde yaşamını sürdürüyor. İkisi de merkezin maskotu haline geldi. Biraz yılkı biraz evcil bir at oldu Poyraz” diye konuştu.

10 aydir annesinin terk ettigi poyraza bakiyorlar 6307 dhaphoto31

Görevlilerden Mustafa Aktürk, ‘Poyraz’ı 3 günlük yavruyken Kızılırmak Daltası’nda bulduklarını söyleyerek “Annesini aradık ama bulamadık. Ben nereye gidersem o da peşimden geliyordu. Hala öyle, bizi görünce yanımızdan ayrılmaz. Artık buranın bir parçası oldu” dedi.

10 aydir annesinin terk ettigi poyraza bakiyorlar 6307 dhaphoto2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiyenin Yaşam Dolu Festivali Didim VegFest Bu Yıl 4 Gün Sürecek öç

Türkiye’nin Yaşam Dolu Festivali; Didim VegFest Bu Yıl 4 Gün Sürecek

Bodrumda Sahilde Başı Kopmuş Caretta Caretta Bulunduöç

Bodrum’da Sahilde, Başı Kopmuş Caretta Caretta Bulundu