in

Hemingway’in 6 Parmaklı Kedileri

Kedilerin ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak vardır. Tabii kedi polidaktil değilse. İşte Hemingway’e bir kaptan tarafından hediye edilen sevimli kedi de çok parmaklı kedilerin en ünlüsü.

Ernest Hemingway‘in kedileri desek aklınızda ne canlanır? Ya da daha önce altı parmaklı kedi gördünüz mü diye sorsak? Fiziksel olarak genetiği bozuk olan bu kedilerin patilerinde çok fazla parmak var. Tıptaki adıyla polidaktil olarak bilinen bu bozukluk, onların hayatını etkileyen bir durum değil. Kedilerde görülen bu altıncı parmak genelde hayvana zarar vermiyor ve genetik bir çeşitlilik olarak popülasyon içerisinde kalıyor.

o HEMINGWAY CAT facebook

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çok parmaklılık, kediler haricinde birçok hayvan türünde görülüyor. Bu hayvan türleri arasında başlıca olarak insanlar ve köpekler bulunuyor.

Torre Johnson Ernest Hemingway and Mary Welsh with one of their many cats in their garden.

Peki bu kediler neden bu kadar ünlü?

Yıl 1931… Hemingway’e özel bir kedi hediye edildi. Beyaz bir kediydi ve fiziksel olarak genetiği bozuktu ve patilerinde altı parmak vardı. Altı parmaklı bu kediye Ernest Hemingway “Snowball” adını verdi. Bu nadir mutanta aşık olan Hemingway sonraları Key West’teki arazisinde özgürce dolaşan elli kadar mutant kedi evlat edindi. Bu sevgisini  yazılarında da öyle çok dile getirdi ki genetiği bozuk kediler bir süre sonra “Hemingway’in kedileri” olarak anılmaya başladı.

Ernest Hemingway’in Key West’teki evi, ünlü yazarın ölümünden sonra müze olarak kullanılıyor. Hala mutant kediler orada hayatlarını sürdürüyor. Hepsinin cinsi başka ancak neredeyse hepsinin patilerinde altı parmak var. Hemingway’in kedileri dilediklerini yapmak konusunda oldukça özgürler ve bu kedilerin büyük çoğunluğu ilk olan kedi Snowball’un soyundan.

Hemingwayin 6 parmaklı kedileri

Bir kaç yıl önce bu evdeki altı parmaklı kediler mahkemelik olmuştu. Kedilere düzgün bakılmadığı iddia edilince altmış kedinin hakları ABD Kongresi’ne verilmişti.

Açılan yeni bir dava ise müze aleyhine sonuçlanmış ve mahkeme yılda 250 bin ziyaretçinin geldiği müzedeki kedilerin ticari amaçla kullanıldığı kararını almıştı. Müzeye ve kedilerin sergilenmesine ilişkin kararların bundan böyle Kongre tarafından alınacağı belirtilmişti. Evdeki yaklaşık altmış kedi organik mamalarla besleniyor ve veteriner kontrolünden geçiyor. Veterinerler müzedeki kedileri kısırlaştırılıyor. Altı parmaklı bu kediler işte bu hikayeyle ünlü oldu.

Tabi Hemingway ve kediler deyince emektar kedisi Uncle Willie’yi anmadan olmaz. Hemingway 22 Şubat 1953’de yazdığı mektubunda emektar kedisi Uncle Willie’nin son saatlerini anlatmıştı…

hemigway kedi ajanimo 3

“Sevgili Gianfranco;

Tam sana yazmayı bitirmiş mektubu zarfa yerleştiriyordum ki, Mary aşağı indi ve “Willie’nin başına korkunç bir şey gelmiş” dedi. Hemen dışarı çıktım ve yerde Willie’yi gördüm: Her iki sağ ayağı birden kırılmıştı; birisi kalçasından, diğer diz altından. Üzerinden bir araba geçmiş olmalıydı ya da birisi sopayla vurmuştu. Eve kadar tüm yolu diğer yandaki sağlam ayaklarıyla gelmişti. Kemikler çok yerden kırılmış, yaranın içinde dağılmıştı ve bazı parçalar dışarı fırlamıştı. Ama o yine de mırıldıyor ve onu iyileştirebileceğimden emin görünüyordu.

René’den onun için bir şişe süt getirmesini istedim, René onu kucağına aldı ve okşamaya başladı. Ve biraz sonra Willie sütünü içerken ben onu başından vurdum. Çok acı çektiğini sanmıyorum, sinirleri ezilmişti, bu yüzden bacakları gerçekten acımaya başlamamıştı henüz. Monstruo benim yerime ateş etmek istedi ama bu sorumluluğu kimsenin üstüne yıkamazdım, Willie’nin bir gün kendisini bir başkasının vurduğunu bilme ihtimaline müsaade edemezdim.

Cat Pic Hairy Truman 731 600

Seni gerçekten özledim. Uncle Willie’yi özledim. Daha önce de birilerini vurduğum olmuştu ama tanıdığım ve 11 yıldır sevdiğim birisini değil. Hele iki kırık ayağıyla mırıldayan birini hiç değil.

Aynı gün eve gelen bir grup turist için ise şunları yazarak devam eder:

Tüfeğim hala elimdeydi ve yanlış bir zamanda geldiklerini , anlayışlı olup gitmelerini rica ettim. Ama zengin Cadillac’lı psikopat: ‘Çok ilginç bir anda gelmişiz. Tam da Büyük Hemingway bir kediyi öldürmek zorunda kaldığı için ağlarken.”

Hemingway kediyi öldürdü! Ancak kendisini de tüfekle öldüren ve içinde fırtınalar esen yazar, tam bir kedi insanı olarak hafızalara kazındı.

Kaynak: www.edebiyathaber.com

 

 

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cesurca Sevmeye Davet Eden 15 Sempatik Hayvan Ajanimo 2 1

Cesurca Sevmeye Davet Eden 15 Sempatik Hayvan

corum osmancika ajnimo 1 1

Muhtar Vurdu, Belediye Çöp Kamyonuna Attı!