in

HDP Milletvekili Giresun Belediyesi Barınağındaki Görüntüleri TBMM Gündemine Taşıdı

Giresun Belediyesi’ne ait hayvan barınağında çekilen ve sosyal medyada paylaşılan korkunç görüntüler, HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu tarafından bugün TBMM gündemine taşındı. Görüntülerde henüz ölmemiş köpeklerin çöp konteynırına atıldığı, konteynırlarda çok sayıda köpek cesedi olduğu ve barınakta yaşam mücadelesi veren köpeklerin, ölmüş köpeklerin cesetlerini yemeye çalıştığı görülüyor.

Giresun Belediyesi‘ne ait hayvan barınağında, hayvan hakları aktivistlerince çekilen görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Bunun üzerine, HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplandırılmak üzere yazılı bir soru önergesi hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu.

HDP Milletvekili Giresun Belediyesi Barınağındaki Görüntüleri TBMM Gündemine Taşıdıö

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Bakan Veysel Eroğlu’na sorular

– Bakanlığınızca herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

– Giresun Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik yaptırım uygulanmış mıdır?

– Söz konusu tesis, Bakanlığınız personeli tarafından en son ne zaman denetlenmiştir? Denetimde mevzuata aykırı bir durum tespit edilmiş midir? Mevzuata aykırı bir durum tespit edilmiş ise bu hususlar nelerdir ve ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?

Koruma altına alınan yaralı geyik kesildi mi?

“Taşra teşkilâtınızın, bir ihbar üzerine koruma altına alarak, söz konusu tesise bıraktığı yaralı bir geyiğin, bakımevi veteriner hekiminin “ben bakamam, kesin” beyanı ve akabinde bakımevi sorumlusunun emri üzerine kesildiği ve kesimin ardından etlerin işçilere dağıtıldığı iddia edilen hayvanın akıbeti nedir? Bu konuda soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturma neticesi nedir?”

Cezalar kamu görevlilerine değil, belediyeye kesiliyor 

Yürürlükte bulunan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre, hayvanlara karşı işlenen suçlar idarî para cezaları ile karşılık bulmakta, belediyelerin sebep olduğu hak ihlâlleri nedeniyle kesilen idarî para cezaları, belediye bütçesinden tahsil edilmektedir. Halbuki ihmali bulunan kurumsal olarak belediye değil, bireysel olarak belediye yönetici ve görevlileridir. Hukukî olarak da sıkıntılar doğuran ve yerel yönetimlerin bütçesini haksız olarak zarara uğratan bu durumun giderilmesi ve cezaların, hak ihlâllerine sebep olan kamu görevlilerine rücu ettirilmesi konusunda Bakanlığınız adım atacak mıdır? Bu konuda herhangi bir yasal düzenleme çalışmanız mevcut mudur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İklim Değişikliği Binlerce Yavru Penguenin Ölümüne Neden Olduöç

İklim Değişikliği Binlerce Yavru Penguenin Ölümüne Neden Oldu

Hayvan Aktivistleri Beşiktaş Belediyesi Önünde Eylem Yaptıöç

Hayvan Aktivistleri Beşiktaş Belediyesi Önünde Eylem Yaptı