in

Hayvanseverlerin Tepkisi Tuzla Sahilindeki Çalışmaları Durdurdu

Tuzla sahilinde devam eden ‘yaya yolu düzenleme çalışmaları’ kedi nüfusunun yoğun olduğu sahil kısmına da yayılınca, kayalıklar arasında sıkışan çok sayıda kedinin ezildiği iddia edildi. Tepkiler yükselince belediye inşaat çalışmalarına 3 ay ara verdi.

tuzlasahil-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanseverlerin iddiasına göre, çalışmalar kedi nüfusunun yoğun olduğu sahil kısmına da yayılınca, kayalıklar arasında sıkışan çok sayıda kedi ezilerek can verdi. Hayvanseverlerin görüntülediği kedi katliamının videosu sosyal medyada paylaşılınca belediye çalışmalara ara vermek zorunda kaldı. Tuzla Belediyesi yetkilileri, çalışmalar sırasında 1 kedinin hayatını kaybettiğini, diğer kedilerin güvenli bölgeye taşındığını, yavru kediler yuvalarından çıkana kadar çalışmaların 3 aylığına durdurulduğunu açıkladılar.

tuzlasahil-ajanimo3

Sahildeki çalışmalar sırasında kedilerin kayalar altında sıkıştığına şahit olduğunu belirten Şölen Kutlay, ‘‘Geçen sene dolgu çalışmaları başladığında Tuzla Belediyesi yetkilileri, İDO iskelesi ile marina arasında ciddi bir kedi nüfusu olduğu için herhangi bir çalışma olmayacağının sözünü vermişti. Ama 23 Nisan günü ben tesadüf eseri sahilde kedilerin yoğun olduğu bölgedeyken iş makinesinin çalıştığını gördüm. Bakmak için kayalıklara gittiğimde bir anne kedinin sesini duydum. Anne dışarıda kalmış, yavruları ise kayanın altından sürekli acı acı miyavlıyordu. Biz de orada toprağı kazımaya başladık. 3 canlı biri ölü 4 yavru çıkarttık. Manzara korkunçtu’’ dedi.

BELEDiYE DOZERi BEBEK KEDiLERi KAYALARA PRESLEDi… (mAddog)

BELEDiYEDEN KEDi KATLiAMI…VAHŞETiN ViDEOSU….TUZLA'DA iNSANLIK ÖLDÜ…BEBEK KEDiLERi YUVALARINDA UYURKENDOZERLE YUVALARINA TAŞ DOLDURUPÜSTÜNÜ PRESLEDiLER…Günlerdir süren mücadelemiz bugün yeni bir boyut kazandı,Tuzla sahil'de ki ibb ve Tuzla Belediyesi'ninortaklaşa yürüttüğü projede kayalıklara yuva yapan kediler bugün (23 nisan)belediye dozeri ile üzerlerine taş dökülüp preslendiler.günlerdir ; "…çalışma yok… kedileri topluyoruz…"şeklinde yalanlarla tuzla halkı ve kamuoyu kandırılmaya çalışılmıştı.sonuç katliam oldu…vahim olay 23 nisan cumartesi öğlen saatlerindebir anne kedinin her gün beslemesini yapan Şölen Kutlay'ı çağırması ile ortaya çıktı.yuvasına kadar Şölen Kutlay'ı getiren anne keditaşların altında kalan bebeklerini kurtarması için Şölen Kutlay'dan yardım istedi.Bu sırada hala çalışan dozer operatorübütün dur ihtarlarına aldırmayarak çalışmasına devam etmek istedi"belediyeden bana talimat geldi ben çalışacağım"demesi üzerine Şölen Kutlay'ın kendini dozerin önüne atması ile durmak zorunda kaldı.~~ KOSKOCA TUZLA'DA 3 TANE iNSAN KALMIŞ… ~~Telefonla Ayşe Şahin'i ve Nilgün Yılmaz'ı yardıma çağıran Şölen Kutlay toprak ve kayaları elleriyle kazıyarak 3 bebeği canlı çıkartmayı başarırken1 bebeğide ölü olarak çıkarttıktan sonra kayaların altından başka ses gelmeyincearama çalışmalarını durdurmak zorunda kaldılar.Belediye dozerinin preslediği kayaların altları ölü kedi bebekleri ile dolu…Vahşetin tam boyutu bilinmiyor…Şu anda bilinen yaşayan kedi sayısı 7-8geri kalanlar ortada yok maalesef…Daha önce var olan 60 civarı yetişkin olmak üzereyeni doğmuş bebeklerle beraber200 civarı kedinin çok büyük kısmının akıbeti bilinmiyor.Kayaların altına preslendikleri için ölüleri çıkartmak nerdeyse imkansız.BU iŞTE DAHLi OLAN HERKESDÜNYA AHRET iKi ELiM YAKANIZDA….(mAddog)~~konuyla ilgili daha önceki haberlerimiz…TUZLA BELEDiYE BAŞKANI ŞADi YAZICI NERDE BU KEDiLER ?https://www.facebook.com/maddog.animalrights/videos/10154100364401873/~~TUZLA MASALLARIhttps://www.facebook.com/maddog.animalrights/photos/a.333489951872.182989.333485226872/10154094946481873/?type=3&hc_location=ufi~~BU KEDi iLE KATiLi OLACAK BU KEPÇE ARASINDAKi TEK KiŞi SiZSiNiZ…https://www.facebook.com/maddog.animalrights/photos/a.333489951872.182989.333485226872/10154090946501873/?type=3~~

MADDOG paylaştı: 23 Nisan 2016 Cumartesi

 

“Derdimiz Kayaların Altındaki Yavru Kedileri Korumak”

‘‘Bizim buradaki kedilerin canından başka düşündüğümüz hiçbir şey yok’’ diyen Kutlay: ‘‘Belediye burada kedileri kaçıran bir ses aleti kullandığını ve bu şekilde sahildeki kedileri uzaklaştırdığını söylüyor ama kaçanlar büyük kediler, yuvalardaki yavrular kaçamıyorlar ki. Bir de emziren anneyi kaçırırsanız yavru kediye hiçbir şey yapmasanız da ölür zaten. Bizim sorunumuz kayaların altında bulunan ve henüz hareket kabiliyeti olmayan kendini kurtaramayacak durumdaki yavru kediler. Biz bu çalışmalar olmasın demiyoruz. Kedilerin yuvalarından çıkana kadar beklenmesini, çalışmaların da sonbaharda devam etmesini istiyoruz. Böylelikle kedilerin hayatı kurtulmuş olur. Sahilde 200’e yakın kedi var. Bizim ne belediye ile ne siyaset ile bir derdimiz var. Bizim tek derdimiz kayaların altındaki kedi yavrularını korumak” şeklinde konuştu.

tuzlasahil-ajanimo2

Belediyenin kedileri kurtarmak için gerçekçi tedbirler almadığını vurgulayan Kutlay şöyle devam etti: ‘‘Burada bizim tepkimiz üzerine birkaç kedi kurtarma faaliyeti yürüttüler. 9 kedi, bakımevine götürüldü. Ama burada 9 kediden çok daha fazlası var. Ayrıca belediyeden çalışmalar sırasında veteriner ekibi beklesin yönünde bir teklif geldi ama bu bir mizansenin ötesine geçemez. Çünkü kepçe yukarıdan mıknatısla çekmiyor ki kayaları. Bir kayayı kaldırdığınızda diğeri onun üzerine devrilir. Kediler ezilince veteriner ne yapabilir?”

Çalışmalar Durduruldu

Tepkiler ve şikâyetler üzerine açıklamada bulunan Tuzla Belediyesi yetkilileri, sahildeki çalışmalar sırasında sadece 1 kedinin hayatını kaybettiğini, diğer kedilerin güvenli bölgeye taşındığını ve çalışmaların yavru kediler yuvalarından çıkana kadar 3 aylığına durdurulduğunu ifade ettiler.

Kaynak: Habertürk

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi konseptli kafe 1

‘Kedi Konseptli Cafe’lerin Sayısı Artıyor

İki Koca Köpek ve Bir Minik Kedinin Sıcacık Dostluğu 5 1

İki Koca Köpek ve Bir Minik Kedinin Sıcacık Dostluğu