in

Hayvanseverlerden Yardım Çağrısı: “Yasakların Ardından Binlerce Köpek Açlıktan Birbirlerini Yiyor…”

Genişletilen yasaklar kapsamında ormanlarda aç kalan havyanlar için destek çağrısında bulunan hayvanseverler, İBB’nin gönüllülerle çalışmayı reddettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde; İçişleri Bakanlığı, valiliklere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında park, mesire ve piknik alanlarına yönelik genelge göndererek buralara girişin yasaklandığını ve faaliyetlerin durdurulduğunu açıkladı.

ORMANA SÜRGÜN EDİLEN KÖPEKLER NE OLACAK!?

Ormanlara sürgün edilen ve bazı gönüllülerin karantina öncesinde düzenli olarak gerçekleştirdikleri beslemelerle hayatta kalmaya çalışan köpekler şu anda yemek yiyemiyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler onları mağdur etmiş durumda.

Yüzlerce sokak hayvanının açlıktan birbirlerini yemeye başladığını söyleyen hayvanseverler destek çağrısında bulundu.

“İBB, TALEPLERİMİZİ REDDETTİ”

Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği (HAYKURDER) Başkanı Erman Paçalı, emek fabrikaları ve gıda işletmelerinin faaliyetlerinin durdurulması nedeniyle gıda stoklarının tükendiğini belirterek, “İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) durumun vehametini anlatarak, destek talebinde bulunduk. Taleplerimiz reddedildi. İstanbul ormanlarında insanlık dramı yaşanıyor” diye konuştu.

“AÇLIKTAN BİRBİRLERİNİ YİYORLAR”

Erman Paçalı, “Özellikle orman içlerinde yüzlerce sokak hayvanı yaşıyor. Sokak hayvanları adı üstünde sokaklara aittir. Bunun bir türlü önüne geçemedik. Bu süreçte de daha önce olduğu gibi beslenmelerine katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz ancak korona virüs tedbirleri çerçevesinde hem işletmelerin gıda artıklarını artık alamıyoruz. Hem de bu alanlara girişler yasaklandığı için vatandaşlar buralara gelemiyor ve hayvanlar beslenemiyor. Biz gönüllülerin olanakları da tükenmiş durumda” dedi.

“İBB GÖNÜLLÜLERLE ÇALIŞMAYI REDDEDİYOR”

Paçalı, “Türkiye’de birçok büyükşehir belediyesi ve yerel belediye bu süreçte sokak hayvanlarının beslenmesi için STK’lar, yerel hayvan koruma görevlileri ve besleme gönüllüleri ile ortak hareket ediyor, mama desteği sağlıyor. İBB bizim bu yöndeki tüm taleplerimizi reddetti. Hem İBB yetkililerine burada yaşananları defalarca anlattık. Buna rağmen hiçbir netice alamadık. Beslemeleri kendileri yapacaklarını, gönüllülerle çalışmayacaklarını, bildireceğimiz alanlara besleme yapabileceklerini belirttiler.

Bize sonraki gün 3 fotoğraf atarak ‘besleme yaptık’ dediler. Oysa aynı gün ormanlardaydık. İBB bu sahaların hiçbirine uğramadı bile. Sonraki günlerde de durum aynı oldu. İBB ekipleri köy girişlerine bir miktar mama dökerek ve bunu da bir defaya mahsus yaparak fotoğraflar paylaştı. Besleme dediğiniz şey bir kere yapılınca sorun çözülmüyor. Üstelik gerçek ihtiyaç bölgelerine uğramıyorlar bile. ‘Yaptık’ demek için döktükleri 10 paket mama ile göstermelik iş yapıp, fotoğrafları da kamuoyuna servis ederek anlattıkları masallara inanacak bir kitle olabilir ama o masallarla uyutabilecekleri kitle biz değiliz.

Biz o alanlardayız, gerçeğin ta kendisiyiz. Orada hayvanlar aç ve açlıktan birbirini yiyor. Hastalar, yavrular var. Gün gün ölüyorlar” dedi.

Hayvanseverler, yetkililerin bir an önce İstanbul ormanlarındaki sokak hayvanları için harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Koronavirüs Yasaklarından Ötürü Aç Kalan Hayvanlar İçin Kampanya Başlatıldı!

 

Bilecik’te İlk Kez Fotokopanla Görüntülendi

Karantina Günlerinde Evcil Hayvanlara Nasıl Davranmalıyız?