in

Hayvansevelerin Belediye Hakkındaki Şoke Eden İddialarına Yanıt!

Ajanimo.com ile iletişime geçen Bursalı bazı hayvan dostları Nilüfer Belediyesi Veteriner Müdürlüğü’nün; gönüllülerle işbirliğine girmediğini, yeterli personelin olmadığını ve hayvanlarla ilgilenilmediğini, bakım merkezinde kısırlaştırma ve tedavi yapmadığını, götürülen hayvanlardan bir daha haber alınamadığını iddia etti. İletişime geçtiğimiz Nilüfer Belediyesi Veteriner Müdürü Fikriye Eker bu iddialara Ajanimo.com aracılığıyla cevap verdi.

Bursa, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü hakkında bazı hayvanseverler tarafından şoke eden iddialar ortaya atıldı. Belediyenin kısırlaştırma ve tedavi işlemi yapmadığını, gönüllülerin taleplerinin “yoğunuz” diyerek reddedildiği, tedavi için götürülen hayvanlardan tekrar haber alınmadığı iddia edildi.

“BELEDİYE KISIRLAŞTIRMA VE TEDAVİ HİZMETİ VERMİYOR”

Ajanimo.com ile iletişime geçen bazı Bursalı hayvanseverler Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün 2 yıla yakın bir süredir sokak hayvanlarına kısırlaştırma ve tedavi hizmetleri vermediklerini, iletişime geçildiğinde ise “yoğunuz” cevabını aldıklarını ve götürülen hayvanlardan tekrar haber alınamadığını iddia etti.

“HAYVANLAR AÇLIĞA TERK EDİLİYOR”

Bölgeden toplanan hayvanların; Unçukuru başta olmak üzere Hasanağa ve Kayapa mahallelerindeki kırsal alana bırakılarak açlık ve susuzluğa terk edildiğini iddia eden hayvanseverler; belediyenin hiçbir dernek ya da gönüllülerle işbirliği yapmadığını da söyledi. Nilüfer Belediyesinin bölgesinde olmalarına rağmen yardım yapılmadığını aktaran hayvansever; Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi ve Osmangazi Belediyesinden yardım geldiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal medyada ve yerel bazı haber sitelerinde dolaşan bazı iddialarda ise; Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fikriye Eker’in görevini iyi yapmadığını, hayvanların sağlığı ve refahı için gerekli işlemleri yerine getirmediği yönündeydi.

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRÜ İDDİALARA YANIT VERDİ

Ajanimo.com olarak iletişime geçtiğimiz Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fikriye Eker ise iddialara yanıt verdi.

“YAPTIĞIMIZ BÜTÜN ÇALIŞMALAR KAYIT ALTINDA, HEPSİNİN İSPATI VAR!”

24 yıldır barınak hekimi olarak görev yaptığını söyleyen Fikriye Eker, “Yıllar öncesinde kısırlaştırma yokken biz kısırlaştırma çalışmaların başladık” dedi ve sözlerine şöyle devam etti; “Tedavi ve kısırlaştırma bizim asli görevimiz. Çalışmalarımız ve tesisimiz ortada. Hayvanların ve yapılan işlemlerin hepsi kayıt altında. Tedavi altına aldığımız hayvanlar mikroçipli ve küpeli olacak şekilde kayıt altına alınmaktadır. Yazılı ve resmi bir talep olduğu takdirde bütün kayıtlar paylaşılır. Pandemi döneminde bile canlar yuvalarına kavuşsun diye belki de personelin sağlığını riske atarak barınağımızı açık tuttuk. Bu şartlarda bile kapılarımız hep açık ve randevulu sistemle çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca sahiplenme ve ziyaretçi sayıları da kayıt altında. Bunların her birinin ispatı var.”

Gönüllülerle birlikte çalışmalar yapıldığını ve bölgedeki sahipsiz hayvanların görev alanları içerisinde olduğunu söyleyen Eker; “Gönüllülerle çalışmalar gerçekleştiriyor, mama ve gerekli desteği sağlıyoruz. Unçukuru başta olmak üzere birçok yerde mama odağımız ve otomatik suluklarımız mevcut.  Toplamda 47 besleme odağımız, 27 kedi evimiz var. 2 tane ekibimiz sadece buralardan sorumlu olarak görev almaktadır. Bütün söylenen iddiaları yazılı olarak yapmalarını bekliyorum. Barınakta ben dahil 7 veteriner hekim, 4 tekniker ve 50 personel hayvanlar için görev almaktadır.”  Dedi.

O bölgeden olmayan ve montajlı fotoğraflarla 2 yıl öncesinde de bir grup tarafından kendilerine karalama kampanyası uygulanmaya çalışıldığını söyleyen Eker, paylaşımı yapan insanların birçoğunun olayın gerçekliğinin farkında bile olmadığını aynı fotoğrafla karalamaya çalışıldıklarını söyledi.

“DENETLEMELERDEN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK”

BİMER ve CİMER gibi resmi makamlara yapılan şikayetleri cevaplandırdıklarını söyleyen Eker, “Bakanlık yetkilileri tarafından bu şikayetler üzerine yasal olarak soruşturma ve denetlemeler yapıldı. Bunların hepsinden alnımızın akıyla çıktık. Sosyal medyada yalan yanlış bu paylaşımları yapanlar hakkında hem kurum olarak hem de kişisel olarak şikayette bulunduk, yasal süreçler devam ediyor.” dedi.

“YAPTIKLARININ HAYVANLARA BİR FAYDASI YOK!”

Bu grubun kendilerine yaptıklarının hayvanlara hiçbir faydası olmadığını dile getiren Eker; “Şunu hazmedemiyorum, bu yaptıklarının hayvanlara ciddi zararları var. Sırf bugün bile 10 kişi telefonda görüştüm, anlattım. Neden enerjimizi, eforumuzu, zamanımızı hayvanlara vermek yerine bu iftiralara harcıyoruz?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

survivor mert öcal köpeği

Survivor Yarışmacısı ‘Tarçın’ına Kavuştu

mardin nusaybin su kuyusu elektrik kesildi hayanlar ölmek üzere

Su Kuyularının Elektriği Kesilen Köyde Hayvanlar Ölmek Üzere!