in

Hayvanların Sorunları ‘Kent Yaşamında Hayvan Hakları Paneli’nde Masaya Yatırıldı

Kent yaşamında hayvan hakları paneli 4 Ekim Hayvanları koruma gününde Kadıköy’de gerçekleşti.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Kent Konseyi’nin ev sahipliği yaptığı ‘Kent Yaşamında Hayvan Hakları Paneli Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Hayvanların şehir yaşamında çektiği sıkıntıların masaya yatırıldığı panelde Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Teoman Aslan, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Ergün Bacak, Mimar/kuş gözlemcisi Taner Şekercioğlu, Avukat Hülya Yalçın, Dört ayaklı şehir’den Başak Deniz Özdoğan konuşmacı olarak yer aldı.

Hayvanların Sorunları 'Kent Yaşamında Hayvan Hakları Paneli'nde Masaya Yatırıldı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Panelde konuşan Kadıköy belediye başkanı Aykurt Nuhoğlu “Doğanın dengesi son yıllarda hızlı bir şekilde bozulmaya başladı. Çevre kirliliği, hayvanların göç yollarının dahil bütün yaşam alanlarının tehdit edilmesi ve daraltılmasıyla beraber hızlı bir şekilde hem ilçemizde ve hem de ülkemizde hayvanların sorunlarıyla ilgili karşı karşıyayız. Hayvanların sorunları hepimizin sorunu. Doğadaki tüm canlılara karşı ne kadar ilgili ve onların hakkına ne kadar saygılı olursak yaşayacağımız sorunların azalacağına inanıyorum.” dedi.

Hayvanların Sorunları 'Kent Yaşamında Hayvan Hakları Paneli'nde Masaya Yatırıldı

Av. Hülya Yalçın konuşmasında hayvanları koruma kanunun yetersizliğinden ve yasa tasarısının içindeki tuzak maddelerinden bahsetti.Yalçın ” Yasa tasarındaki 6. madde gereği alınan hayvanlar ibadethane, hastane, okul gibi halkın kalabalık olduğu yerlere bırakılmayacak. Türkiye’de kalabalık olmayan neresi var ?” diyerek yasa tasarısını eleştirdi.

Panelde, kentsel dönüşümün hayvanlar üzerindeki etkilerinin çok fazla olduğu, kentlerde yaşanan kuş ölümlerinin büyük bir kısmının kuşların gökdelenlere çarpması sonucu gerçekleştiği, şehir yaşamında hayvanlarla beraber yaşamaya alışılması gerektiği, hayvan sever olma ile hayvan haklarını savunmanın farklı olduğu konuşuldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

buyukkopekkucukask

Büyük Köpekler Küçük Aşklar

Yazlık Evde Mahsur Kalan Kedi Savcı İzniyle Kurtarıldıöç

Yazlık Evde Mahsur Kalan Kedi, Savcı İzniyle Kurtarıldı