in ,

Hayvanların Depremden Önce Verdiği İlginç İşaretler

Jeofizik Mühendisi Profesörü Ahmet Ercan deprem öncesi hayvanların verdiği ilginç işaretleri açıkladı.

Yapılan araştırmalar gelişmiş duyu organları ve algılama yetenekleriyle hayvanların depremi ve doğa olaylarını önceden hissedebileceğini ortaya koydu. Araştırmalarda, bunun her hayvan için ve her depremde mümkün olamayacağını da belirtildi.

Hayvanların depremi önceden hissettiğine dair günlük hayatta gözlenen birçok olay var. Bilimsel gözlemlerin sayısı ise çok az. Genel olarak varılan kanıya göre depremi hisseden hayvanlar değişik tepkiler veriyorlar. Örneğin fareler yuvalarını terk ediyor, ördekler sudan, ayılar ve kurtlar inlerinden çıkıyorlar, serbest dolaşan köpekler ise genellikle ortadan kayboluyorlar. Evde yaşayan köpekler ise huzursuzlaşıyor, kafesteki kuşlar çırpınıyorlar. Bir önceki depremde müthiş tepki veren bir köpek ikinci depremde gayet sakin olabiliyor. Köpekler üzerinde yapılan bir araştırmada aynı köpeğin, on depremden yedisine tepki verdiği, üçüne ise hiç vermediği gözlenmiş. Ancak bu tepkilerin, depremin şiddetiyle bağlantısına dair bir veri olmadığı gibi, depremden ne kadar önce şekillendiğine dair de veri yok.

Jeofizik Mühendisi Profesörü Ahmet Ercan depremden önce canlıların verdiği tepkilerle ilgili şunları söyledi:

Canlılar beyincik kısımlarıyla depremden önce çıkan küçük titreşimler ve elektromanyetik dalgaları duyarlar. Baş küçüldükçe depreme olan duyarlılıkları da artar. Dişilerin beyincikleri erkeklere göre daha büyük olduğu için, insanda da böyledir, depremi daha iyi hissederler. İnsanda eklemlerde, diz ve dirseklerde ağrılar olur; göz ağırlaşır, göze bastırma hissi uyanır, şakaklar migren gibi ağrır.
Kadınlarda göğüs, kalça, baldırlarda hassasiyet oluşur, gebelerde çocuk tekmelemeye başlar, insan, kedi köpeklerde erken doğum görülür.

Jeofizik Mühendisi Profesörü Ahmet Ercan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

YARIM SAAT ÖNCE DOKUNMA BANA ÇİÇEĞİ KAPANIR

“Dokunmabana çiçeği depremden yarım saat önce kendiliğinden kapanır. Kavak ağaçlarının yaprakları yarım saat önceden sanki rüzgar esiyormuş gibi kıpraşmaya başlar. Tüm doğa uyarır, haykırır.

Hayvanların Depremden Önce Verdiği İlginç İşaretler

1 Saat Önce Tavuklar Çığrışır, Kuşlar Deprem Bölgesinden Kaçar

Kümes hayvanlarında sanki tilki, çakal, gelincik girmiş gibi çığrışma başlar, kümesten kaçmak isterler. Kuşlar öbekler halinde bağrışarak deprem olacak bölgeden uzaklaşır. Yapılan bir araştırmaya göre köpeklerde uluma başlar, felaket geliyor, dayanışma içinde olalım çağrısıdır bu. Kediler ev dışına saklanır, yavrularını taşır. Güvenli bir yere kaçışır. Kırlangıçlar yönsüz şekilde yuvalarından çıkar ve kaçışır. Leylekler lakalak diye bağrışarak tüm canlıları yaklaşan felakete karşı uyarmaya çalışırlar

Yengeçler Karaya Çıkar

Yılanlar 2-3 gün önceden ortaya çıkar. Köstebek, kirpi, fare gibi yeraltı hayvanları yer yüzüne çıkar. Yengeçler kıyıya kaçar. Akrepler dolar. Fareler, sincaplar elektrik direklerine çıkmak ister.

Hayvanların Depremden Önce Verdiği İlginç İşaretler

1 Hafta Önceden Kırmızı Balıklar Çoğalır

Deprem olacağı hafta denizlerin derinliklerinde yaşayan kırmızı balıklar yüzeye yaklaşırlar, bu nedenle de çok sayıda yakalanırlar. En çok hissedenler balıklar, özellikle de yılan balıklarıdır. Denizde ortadan kaybolurlar ve saklanırlar. Suların kimyası değişir. Canlılarda deprem öncesi çiftleşme duyguları artar.

Hayvanların Depremden Önce Verdiği İlginç İşaretler

1 Yıl Önceden Ağaçların Dalları Kızarır

Deprem olacağı yıl ağaçların gögüsleri ve dalları kızarır. Çok fazla çiçek açar, bol meyve verir.

Felaket Geliyor, Demektir

Tüm bunlar doğanın felaket geliyor, uyarısıdır. Yıldızlar daha yakınmış gibi görünür çünkü iyon yoğunluğu artar.

Konuyla ilgili bir önceki haberimiz için:

Yılanlar Depremin Habercisi mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mushroom blog 1024x682 758x426

Köpeklerde Zehirlenme Sırasında Ne Yapmalısınız?

500 Kedi Yemek Olmaktan Son Anda Kurtarıldıöç

500 Kedi Yemek Olmaktan Son Anda Kurtarıldı