in

Hayvanları Yatak Odasında Besleyen Köy: Dağardı Köyü

Kastamonu’nun Tosya ilçesi Dağardı Köyü’nde hayvancılıkla uğraşan köylülerin tek çaresi hayvanlarını yatak odasında misafir etmek olmuş.

tosya-dagardi1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Afet kapsamına alınmasının ardından AFAD tarafından yeni yerleşim yerine taşınan Dağardı Köylüleri geçim kaynakları olan hayvancılık yapamadıkları için mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

Afet kapsamına alınan Dağardı Köyü yeni yerleşim yeri imar edilirken arsalarda ahır düşünülmemiş.  Sadece mesken olarak inşa edilen evlerin küçük bahçeleri de köylüler için yeterli gelmedi. Yeni köyün imarının tamamlanmasının ardından evlerine taşınan köylüler büyük sürprizle karşılaştı. Evlerinin yanında yada köyün yakınlarında ahır yapmak için arsa olmadığını gören köylüler yeni evlerine taşınırken ahır olmadığı için hayvanlarını satmak zorunda kaldı.

tosya-dagardi2

Geçimini hayvancılıkla sağlayan Dağardı Köyü’nde 4 aile kendi imkanlarıyla ahır sorununa çözüm buldu.  Evlerinin yanındaki boş alana ve bahçe için bırakılan alana tahta baraka ya da naylon çadırdan ahır yaparak hayvan beslemeye çalışan ve geçimini sağlayan ailelere bir şok daha geldi.  Geçtiğimiz günlerde 5’er bin Lira ceza yazılan köylülerin ahırları için İl Özel İdaresi’nden de yıkım kararı geldi.

tosya-dagardi3oc

Cezanın ardından barakaları için yıkım kararı ile karşı karşıya kalan Dağardı Köylüleri tahta baraka çadırdan yaptıkları ahırları boşaltarak kara kara düşünmeye başladı.  Tek geçim kaynakları olan hayvancılığın da bitmesinin ardından çözüm arayan Dağardı Köylüleri afet kapsamında hak sahipliği bulunduğunu belirterek ahır yeri verilmesi için yetkililerden yardım istedi.

tosya-dagardi4

Tahta baraka ve çadır ahırların soğuk olması nedeniyle yeni doğan buzağılarını zaman zaman evlerine alan hatta yatak odalarına alan Dağardı Köylüleri sorunlarına çözüm bulunmaması durumunda 109 mağdur olan hanelik köyün büyük göç vereceğini ve köyün boşalacağına dikkat çekiyor.

Köylerinde hayvancılığın bittiğinin altını çizen Dağardı Köyü Muhtarı Selami Karadaş; “Ahır düşünülmediğinden tapuda arza bazında köyümüzde hayvancılık sıfıra inmiş durumda şu anda. Köyümüzdeki 3-5 tane gencimiz de şu anda gurbet garibi oldu. Ormandan 3 defa hamle yapmamıza rağmen Valiliğin emrine rağmen orman bize yer tahsisi yapmadı. Ve AFAD’dan hak sahipliğimizi de çıkarttık ormana evrak olarak vermemize rağmen şimdi 4.ncü hamleyi yaptık. Bundan ne sonuç gelecek bilmiyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Bu tahta baraka ve naylon barikatların içinde hayvan besliyoruz olan buzağıları da köylüm yatak odasına götürüyor. Yetkililerden ahır yeri konusunda Dağardı Köyü’ne sahip çıkmalarını bekliyoruz. Ve şu anda köyümüz tamamen bitik durumda” dedi.

tosya-dagardi5

Köyde 4 ailenin tahta baraka ve naylon çadırdan ahır yaptıklarını buralarda hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını belirten Muhtar Selami Karadaş; “Şimdi bu barakalarda hayvan beslemek zorundayız. Onu da bir tarafa itelim. İl Özel İdare İmar Müdürlüğü tarafından köyümüzde 4 tane hayvancılık yapan komşularımıza 5 er bin Lira ceza geldi. Şu anda da yıkım kararı alındı 15 gün gün verildi. 15 gün de şu anda doldu bayram nedeniyle hayvanları boşalttık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Acilen burada çözüm üretilmesi lazım” diye konuştu.

Yetkililerden köylerinde ahır sorunun çözülmesini istediklerini belirten Dağardı Köyü Muhtarı Selami Karadaş; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde hayvan barınağı olmayan, samanlığı olmayan tek köy Dağardı Köyü. 109 hane 109 u da hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Şu anda bütün köy halkı mağdur durumda ne yapacaklarını bilmez durumdalar” diyerek köyün mağdur olduğunu söyledi.

Kaynak: Haberci37.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitled 1

Birbirinden Eğlenceli ve Komik Hayvan Temalı Karikatürler

ole

OLE!