in

Hayvanları Koruyamayan Koruma Kanunu

4 Ekin Hayvanları Koruma Günü’nü iç rahatlığıyla kutlayabilmemiz için ihtiyacımız olan en önemli şey hayvanları koruyan bir yasa. Peki mevcut yasa hayvanları ne kadar koruyor?

4 Ekim hayvanları koruma gününde, 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun hayvanları ne kadar koruduğu bir kez daha gündeme geldi.

Hayvana şiddet olaylarını sıkça duyuyoruz, tepki gösteriyoruz, yapanların ortaya çıkması için suç duyurularında bulunuyoruz. Peki ya sonuç?

İzmir’de Köpeğe Tecavüz Eden Adama Para Cezası Kesildi, Mahalleli İsyan Etti

Maalesef sonuç hep benzer oluyor. Hayvana tecavüz eden de silahla vuran da işkence eden de serbest bırakılıyor. Cüzi miktarda bir para cezası kesiliyor. Ve bu cezalar idari para cezası oluyor. Yani suçlara değil, kabahatlere verilen ceza olan idari para cezası uygulanıyor. Kırmızı ışıkta geçmeniz ve bir sokak hayvanına tecavüz etmeniz idari para cezasını kapsıyor. Çünkü 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ceza kanununda değil kabahatler kanununda yer alıyor.

Köpeği Otomobilin Arkasına Bağlayarak İşkence Etmenin Cezası 300 Lira!

Hayvana yönelik şiddeti kabahat olarak gören bu yasa hayvanları ne kadar koruyabilir?

Eğer sokak hayvanıysanız sizi öldürmek, tecavüz etmek suç olarak değil bir kabahat olarak görülüyor. Ve bu kabahatin bedeli sadece birkaç yüz lira oluyor..

5199 sayılı kanun sokak hayvanları ve sahipli hayvanları ayırıyor. Eğer sahipliyseniz biraz daha şanlısınız çünkü yasaya göre sahibinizin “mal”ı olduğunuz için size zarar verenlere mala zarar vermekten dava açılabiliyor. Bu davaların sonucundaki hapis cezaları genellikle para cezasına çevriliyor

Hayvanları sahipli, sahipsiz olarak ayıran, sahipsiz hayvanlara yönelik şuçları ‘kabahat’ olarak gören, sahipli hayvanı ise ‘mal’ olarak gören bu yasanın hayvanları koruması ne kadar mümkün?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evcilhayvancocukiletisim

Evcil Hayvanlar Çocuklara Empati Kurmayı Öğretiyor

fireworks and

Köpeklerde En Sık Görülen Fobiler