in

Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliğinde Umutlu Haber: Yasa Tasarısı Tekrar Görüşülecek

Son günlerde çok tartışılan Hayvanları Koruma Kanunu değişikliğine yönelik umut veren bir gelişme yaşandı.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklikleri içeren bir Kanun Tasarısı, 2014 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve TBMM Çevre Komisyonunda STK’ların ve diğer ilgili kuruluşların katkısı alınmadan emrivaki ve zorlama ile geçirilmiş,  fakat  24. dönemde zamanlama açısından KADÜK olmuştu. Aynı yasanın tekrar gündeme gelmesinin ardından hayvan aktivistleri tepki göstermiş ve bu yasanın bir katliam yasası olduğunu iddia etmişlerdi.

Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliğinde Umutlu Haber: Yasa Tasarısı Tekrar Görüşülecek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HayKonfed Başkanı Nesrin Çıtırık, AnadoluFed 2.Baskani Mucella Çelik, HayKonfed Ankara Temsilcisi Haydar Özkan, HayKonfed İstanbul Koordinatörü  Barıs Şengün, AnadoluFed Tokat temsilcisi Nihal Erkoç,  Orman Su İşleri Bakanlığı DKMP Genel Müdür Nurettin Taş ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Milletvekili Cihan Pektaş ile tartışmalı yasayı görüştü. Yapılan görüşmede hayvan aktivistleri bu yasanın seri katliamlar getireceğini iddia ederken, bu katliamları önlemek için çözüm önerileri sundu.

Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliğinde Umutlu Haber: Yasa Tasarısı Tekrar Görüşülecek

Cihan Pektaş, hayvan aktivistlerinden gelen mektupları okuduğunu durumu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na ilettiğini belirtti.

HayKonfed toplantı sonucunda alınan kararları açıkladı:

  • Bakanlığın gazete ve televizyonda basın açıklaması ile başbakanlığa gönderildiğini duyurduğu, geçen dönem kadük olan kanun tasarısı için,  Nurettin Taş ve Cihan Pektaş, “akademisyenler, STK lar, gönüllüler ve meslek odalarından yazılı talepler” gönderilmesini önemle vurguladılar. Bu yazılı taleplerin bakanlık ve başbakanlık bürokratlarınca üzerinde çalışılıp yeniden değerlendirileceğini ifade ettiler.
  • Akademisyenler, STK’lar, meslek odaları, baro komisyonları ve veteriner hekimler odaları davet edilerek toplantı yapılarak tasarı, madde madde tekrar görüşülecek.

Yasanın Çevre Komisyonu’na sunulmadığını ve umutlu olduğunu söyleyen Nesrin Çıtırık, yasanın bu haliyle geçmeyeceği sözünü aldıklarını açıkladı.

 

Yasa tasarısına yönelik bir önceki haberimiz:

Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Neler Götürüyor?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedinizsizidahacokseviyor

Bilim Nankör Değil Diyor: Kediniz Sizi Mamadan Daha Çok Seviyor

Dünyanın Son Erkek Kuzeyli Beyaz Gergedanı Tinderdan Eş Arıyoröç

Dünyanın Son Erkek Kuzeyli Beyaz Gergedanı Tinder’dan Eş Arıyor