in

Hayvanları Koruma Kanunu Değişikliği Neler Götürüyor?

Son günlerde tekrar gündeme gelen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu tasarısı göründüğü kadar masum mu?

Ülkemizde maalesef hayvana şiddet, tecavüz, cinayet oranları oldukça yüksek. Hepimizin en büyük şikayeti bunları yapanların cezasız kalması ya da cüzi miktarlarla para cezasına çarptırılmaları. Son günlerde gündemde, değiştirilip TCK kapsamına alınması konuşulan 5199 sayılı Hayvanları koruma yasasının bunu engelleyeceğine dair haberler sıkça yapılıyor. Peki getirilmek istenen yasa tasarısı hangi maddeleri içeriyor?

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklikleri içeren bir Kanun Tasarısı, 2014 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve TBMM Çevre Komisyonunda STK’ların ve diğer ilgili kuruluşların katkısı alınmadan emrivaki ve zorlama ile geçirilmiş,  fakat  24. dönemde zamanlama açısından KADÜK olmuştu.

yeni yasa tasarısı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şimdi aynı Tasarı,  Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından tekrar gündeme getirilmiş ve duyurulara göre de Çevre Komisyonuna gönderilmeden Başbakanlığa sunuldu.

Yasa tasarısında yunus parklarının kapatılması, hayvanlara kötü muamelenin TCK kapsamına alınması gibi maddeler öne çıkarılsa da hayvan aktivistlerinin kabul edemeyeceği tuzak maddeler içeriyor.

yeni yasa tasarısı

HayKonfed Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Çıtırık, tekrardan gündeme gelen tasarıyla ilgili bir açıklama daha yaptı. Tasarının “şehir sokaklarında kedi ve köpek bırakmayacak” maddelerini gizlediğini savunan Çıtırık, “Yunus parklarının kapatılması, hayvanlara kötü muamelenin TCK kapsamına alınması gibi maddeler öne çıkarılıyor. Kaldı ki bu da doğru değil. Çünkü 3 yıla kadar olan cezalar idari para cezasına çevriliyor ya da hükmün açıklanması erteleniyor” dedi.
nesrincitirik

Tasarının yasalaşması sonucunda hayvanların şehirlerden atılacağını, şehir dışında hızla üreyeceğini, hastalık kapacağını ve sonunda öldürüleceğini söyleyen Çıtırık, “Tasarıda ‘Hayvanlar, okul, hastane, ibadethane, çocuk oyun alanı gibi toplumun yoğun olarak kullandığı yerler hariç alındığı ortama bırakılır’ hükmü var. Toplumun yoğun olarak kullanmadığı neresi var?” diye sordu. Sahipsiz hayvanların bu yasayla birlikte deney işkencesine yollanabileceğini da sözlerine ekleyen Çıtırık, tasarının sorunlu maddelerini şöyle sıraladı:

yeni-yasa-tasarisi

  • “Tasarının 3. maddesi ile kedi ve köpekler şehirlerden uzaklaştırılacak. Ekolojik denge de bundan zarar görecek. Yaban hayatına atılan kedi ve köpekler, kuduz hastalığına yakalanarak, bu hastalığı tekrar şehre getirebilir.

 

  • Tasarının 8. maddesi ise hayvanların üremelerini önleyecek kısırlaştırma merkezlerinin, sadece nüfusu 100 binden fazla olan şehirde kurulmasını hükme bağlıyor. Nüfusu 100 binden az olan 970 belediyede kısırlaştırma merkezi kurulmayacak, kısırlaştırılmadan şehir dışına atılan sahipsiz hayvanların sayısında adeta patlamalar olacak ve bu popülasyonu tekrar düşürmek için katliamlar başlayacak.

 

  • Tasarının 10. maddesi de ‘Ev hayvanı satış yerlerinde ev hayvanı bulundurulamaz, ancak bu yerlerde hayvan üretim çiftlikleri ve bakımevlerindeki hayvanların satışı yapılabilir’ hükmü ile bakımevlerindeki hayvanların petshop’larda satılmasını içeriyor. Sahipsiz hayvanlar böylece sahipli olarak tanınacak ve ‘bilimsel’ kılıf altında işkence olan deneylerin de yolu açılıyor.

24. Dönem TBMM Çevre Komisyonu’nda evde beslenen hayvan sayısına sınırlama getirilmesi de gündemdeydi. Bu durumda, sokak hayvanı sayısını da hızla artıracak. Hayvanını vermek istemeyen insanlar ile kurumlar arasında ciddi sorunlar yaşanacak. Böylece sadece hayvan hakları değil, insan hakları da ihlal edilmiş olacak.”

yeni yasa tasarısı

“Yeniden Hazırlanmalı”

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklikler içeren tasarının Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bürokratları tarafından masa başında hazırlandığını anlatan Çıtırık, tasarısının TBMM Çevre Komisyonu’ndan da emrivaki ile geçirildiğini, ancak 7 Haziran 2015 seçimlerine kadar yasalaşmadığını anımsattı. Tasarının tekrar gündeme getirilmek istendiğini söyleyen Çıtırık, “Bu tasarının Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na geri gönderilip, STK’ların, baroların hayvan hakları komisyonlarının ve meslek odalarının da katılımı ile görüşülüp yeniden hazırlanmasını istiyoruz” dedi.

yeni yasa tasarısı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eve Giren Hırsızı Sahibine Haber Veren Tek Gözlü Kahraman Kedi Manny11

Eve Giren Hırsızı Sahibine Haber Veren, Tek Gözlü Kahraman Kedi Manny

17974073 10154807385442886 1889786329 n 1

Hayvan Dostu Okul Projesiyle Çocuklar Hayvan Sevgisini ve Sorumluluk Bilincini Öğreniyor