in

Hayvanları Koruma Derneği: Karaya Vuran Yunusları Kurtarmaya Çalışmayın

Kıyıya vurmuş yunusların görüntülerine içimiz yandığı kadar, onları yüzdürmek için çaba gösteren insanların haberleri de bizi sevindirir. Zaten gerçek hayatta böyle bir şeyle karşılaşsak çoğumuzun tepkisi koşup yardım etmeye çalışmak olur.

Yakınlarda Britanya’nın Galler sahillerine yine yunuslar vurunca yine böyle oldu ve çevreden koşan halk yollarını şaşırdıkları inancıyla yunusları yüzdürmeye çalıştı.

Fakat, Britanya’nın hayvan sağlığı ve gönenciyle ilgili ana kuruluşu Kraliyet Hayvanları Koruma Derneği (RSPCA) bir açıklama yayınlayarak “Karaya vuran yunusları lütfen kurtarmaya çalışmayın” çağrısı yaptı ve hayvanların sağlığı açısından bunun yanlış olduğunu bildirdi.

yunus kurtarma

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Temsili fotoğraf

RSPCA yunusların çok hasta ya da ölmeye yakın oldukları zaman kendilerini bilerek kıyıya vurduklarını söylüyor, ve kamuoyundan da hemen koşup hayvanları yüzdürmeye çalışmak yerine, kendilerine haber vermelerini istiyor.

Gallerdeki olayda yüzdürülen yunuslardan biri bir kaç gün sonra ölü olarak bulundu. RSPCA “Bize haber verilmiş olsa belki hastalığına müdahale edilebilir ve kurtarılabilirdi” diyor. Bir de yunusların memeli hayvanlar olması nedeniyle, eğer hastalık ya da virüs taşıyorlarsa insanlara bulaştırabilecekleri uyarısında da bulunuyor.

BBC Türkçe

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şempanzelerden Politika Hakkında Öğrenebileceğimiz 5 Şeyöç

Şempanzelerden Politika Hakkında Öğrenebileceğimiz 5 Şey

kaplanyavrularınaannelikyapangolden

Terk Edilen Kaplan Yavrularına Golden Retriever Cinsi Köpek Annelik Yapıyor