in

Hayvanları Koruma Derneği Başkanına ‘Hayvan Bulundurmama’ Cezası

Antalya Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (ASKODER) Başkanı Mehmet Orhan’a “Hayvan bulundurmama” cezası verildi.

Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince, ASKODER Başkanı Orhan’ın, Dernekler Kanunu’na muhalefet, hayvanlara uygun olmayan şartlarda bakmak ve hayvanlardan maddi çıkar sağlamak suçlamalarıyla 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 24. maddesi uyarınca “hayvan bulundurmasının yasaklanmasına” karar verildi.

Hayvanları Koruma Derneği Başkanına Hayvan Bulundurmama Cezasıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonunda Mehmet Orhan, ‘hizmet nedeniyle görevini kötü kullanmak’ suçundan önce 2 yıl hapis ve 300 gün adli para cezasına mahkum edildi. ‘İyi hal’ indirimi uygulanan Orhan’ın cezası, 1 yıl 8 ay hapis ile 250 gün adli para cezasına düşürüldü. Adli para cezası da 5 bin TL’ye çevrildi.

Mahkeme kararının ardından Konyaaltı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de Mehmet Orhan’ın, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 24. maddesi uyarınca hayvan bulundurmasının yasaklanmasına karar verdi. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ayrıca Orhan’ı, aynı kanunun 14. Maddesinin ‘A’ bendine muhalefetten, 28. Maddenin ‘K’ bendine göre 773 TL idari para cezasıyla cezalandırıldı. Mehmet Orhan’ın hayvanları koruma derneği üyesi olmasından dolayı ise bu ceza iki kat arttırılarak 1546 TL olarak idari para cezası olarak belirlendi.

Orhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya’daki Doyran Mahallesi’nde üç yıl önce “Kedi Köyü” kurduğunu ancak sokak hayvanlarına bakamadığı için de iki ay önce Konyaaltı Tarım ve Orman Müdürlüğüne dilekçe yazdığını söyledi.

Yetkililerin köydeki hayvanları teslim aldığını anlatan Orhan, “Konyaaltı sınırları içerisinde evi dahil olmak üzere sokak hayvanlarına bakmayacağına” dair tutanak tutulduğunu ifade etti.

Evindeki kör, topal kedi ve köpekleri barınağa teslim ettiğini dile getiren Orhan, şunları kaydetti:

“Bir yıldır kirasını ödeyemediğimiz için dernek ofisimiz, muhasebecimiz yok. Eksik evraklardan dolayı Tarım İlçe Müdürlüğü 24’üncü maddeyi uyguladı, sonra bana tebliğ edilmeden resmi bir gazetede yayınlatıyor. Bu madde, sokak hayvanlarına bakmaktan mendir. Türkiye’de herhangi bir kişiye böyle bir karar alınmadı. Bana uygulanan hayvandan men cezası Türkiye’de ilktir. Sokak hayvanları dernek başkanına uygulanan bu ceza Türkiye’de tektir, usülsüzdür”.

Can Dost Sokak Hayvanları’nı Koruma Derneği Başkanı Arife Yanık, adaletin yerini bulduğunu vurgulayarak, “Şahsın hayvanları kullanarak para topladığı adli makamlarca ispatlandı. Paraları kendi şahsi harcamalarında kullandığı 24 sayfalık bilirkişi raporu ile onaylandı. Mahkeme de gereğini yaptı. Türkiye’de hayvan haklarını koruma adına alınmış örnek bir karardır. Ömür boyu artık hayvan bulunduramayacak. Bundan sonra hayvanlara eziyet edenler için bu karar emsal oluşturacak” dedi.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Diyecek birşey kalmadı hayvan hakları koruma kanunu çıkmadan düzeleceği yok çıkartın artık şu YASAYIIIIII

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABDde 320 Kilo Ağırlığında Dev Bir Timsah BulunduÖÇ

ABD’de 320 Kilo Ağırlığında Dev Bir Timsah Uyutuldu

Rizede Esnaf Donmak Üzereyken Yol Kenarında Bulduğu Kediyi Sahiplendiöç

Rize’de Esnaf, Donmak Üzereyken Yol Kenarında Bulduğu Kediyi Sahiplendi