in ,

Hayvanlarda Felç ve Tedavisi

Hayvanlar da tıpkı bizler gibi felç geçirebilir. Peki bizler gibi fizik tedavi görebilirler mi?

Hayvanların bazıları doğuştan bazıları ise sonradan felç olabiliyor. Her iki durumda da hayata bu şekilde adapte olmak onları ve insanları için zor olabiliyor. Ancak teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle felçli hayvanların hayatları kolaylaştırılabiliyor. Hatta birçoğu fizik tedavi ile iyileşebiliyor.

Hayvanlarda Felç ve Tedavisi 4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki, fizik tedavi hangi hayvanlara uygulanır? Felçi bir hayvanın fizik tedavi süreci nasıl ilerler?

Türkiye’nin  ilk ve tek pet fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi FizyoVet Veteriner Kliniği‘nin kurucusu Veteriner Hekim Sara Ece Ulutürk ile felçli hayvanları ve tedavilerini konuştuk.

Hangi Durumlarda Hayvanımızı Fizik Tedaviye Götürmeyi Düşünmeliyiz?

Özellikle yaşlı (geriatrik ) hasta grubumuz oldukça fazla ve çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Eğer sizin çocuğunuzun yaşı 7 yaşından büyük ise, yürüyüşe çıktığınızda eskisinden daha çabuk yoruluyorsa, arka bacaklarda titreme görüyorsanız, oturup kalkmada zorlanma yaşıyorsa, erkek köpeklerde idrarını yaparken bacak kaldırma hareketi yapamıyorsa vakit kaybetmeden fizik tedavi konusunda uzman veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir. Fizik tedavide erken tanı ve uygulama çok önemli. Köpeklerde osteoartrit (kireçlenme) de ağrı kontrolünde, Trafik kazaları, yüksekten düşmeler gibi travma sonrası sinirsel iletim bozukluklarında (felç, sinir sıkışması, vb.) fizik tedavi çok faydalı oluyor.  Ayrıca Operasyon sonrası dönemlerde hastaların eklem hareketlerini artırmak ve daha hızlı bir şekilde ayağa kalkmasını sağlamakta fizik tedavinin rolü büyük. Bunun dışında küçük ırk köpeklerde sıkça karşılaştığımız Patella luksasyonu’nda eğer erken koyulmuş bir teşhisse operasyona gerek kalmadan bağların ve kas gruplarının güçlendirilmesi hedeflenir, büyük ırklarda yine sıkça karşılaştığımız kalça çıkığı, çapraz bağ hastalıkları gibi bir çok ortopedik ve nörolojik durumda fizik tedavi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Tedavilerinizde Suda Yürüme Bandı Kullanıyorsunuz. Suda Yürüme Bandının Tedavi Sürecindeki Önemi Nedir?

10 yıl önce operasyonlar sonrası hastalara fizik tedavi olarak birkaç çekme germe hareketi gösterirdik ve mutlaka yüzdürün derdik…Ancak ben suda yürüme bandı ile yıllar önce ilk tanıştığımda ve etkilerini gördüğümde gerçekten büyülendim. Ülkemizde yanlış bilinen konulardan biri olarak, köpeğinizi yüzdürmek çoğu zaman arka ayaklarını kullanmasını sağlamaz ve fayda yerine köpeği boşuna yormuş olursunuz. Suda yürüme bandı ile hastaların suyun kaldırma kuvveti, viskozitesi ve hidrostatik basıncını kullanarak arka ayaklarını kullanmaya teşvik edilir. Ortopedik ve nörolojik vakalarda ayrı ayrı suyun ısısını ayarlayıp ,problemine göre suyun seviyesine değiştirip istediğimiz eklem hareketlerini veteriner hekim gözetiminde yaptırma şansımız oluyor ve birçok felçli kedi, felçli köpek bu sayede yürüyor…

Hayvanlarda Felç ve Tedavisi 1

Son zamanlarda engelli hayvanlar için yürüteç üretildiğine şahit oluyoruz. Bu yürüteçlerin yararı nedir?

Türkiye’de bize gelen en çok soru “yürüteçler tembelleştirir mi?” Kesinlikle hayır… Eğer arka bacaklarda ileri düzeyde felç varsa, operasyon sonrası ayakları üzerine basmakta zorlanıyorsa, ya da yürürken denge kaybı yaşıyorsa, yürüteç onun kalçasındaki ağırlığı alarak, hem dengesini bulmasına yardımcı oluyor, hem de arka ayaklarını kullanmaya teşvik ediyor, yani doğal bir fizik tedavi oluyor aslında. Tedavi süreçlerinde de ayaklar bağlı ya da yere tam değecek şekilde egzersizler yaptırabiliyoruz.

Hayvanlarda Felç ve Tedavisi 3

Tedavi sürecinde yararlandığınız yardımcı apartlar var mı?

Tüm dünyada felçli hayvanların sağlıklı ve konforlu bir şekilde aktif hayatlarına dönebilmeleri için bazı ürünler kullanılıyor. Bu ürünler operasyon sonrası ya da ihtiyaç duyan hayvanlarda fizik tedavi ve iyileşme süreçlerini de destekliyor.  Bu ürünler ülkemizde de var ve hasta özelinde hazırladığım programlarda da köpek yürüteç, dizlik, kedi yürüteç, ayak düzleştirici gibi bu özel aparatlardan da sıkça yararlanıyorum. Engelsiz Hayvanlar firması dünya sağlık örgütünün desteklediği ve veteriner onaylı bu ürünleri getiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ESKİ SU BORULARI SOKAKTAKİ HAYVANLAR İÇİN BESLEME NOKTASI OLDU

Eski Su Boruları Sokaktaki Canlar İçin Besleme Noktası Oldu

çöp tenekesine atılan kirpiler

Poşetin İçerisinde Koyup Çöp Tenekesinde Ölüme Terk Etmişler!